EET zazvonila hrana. Co to znamená pro podnikatele?

Názor
Konec elektronické evidence tržeb (EET) v České republice se stává skutečností. Návrh na ukončení projektu, který podle ministra financí Zbyňka Stajnury stojí podnikatele každoročně 1,5 miliardy korun, schválila vláda.
Náklady na EET rozhodně nebyly zanedbatelné. Tyto náklady však generovaly nejistý výsledek a spíše, než aby narovnávaly podnikatelské prostředí, rozdělovaly společnost. Ilustrační foto: Pixabay.com

Jakékoliv odhady dopadu EET na výnos státního rozpočtu jsou velmi diskutabilní a nelze je brát zcela vážně. Úvodní představu, že příchod EET narovná podnikatelské prostředí, lze s odstupem času hodnotit jako naivní. Nejasné bohužel nejsou pouze přínosy EET, ale rovněž také náklady na zavedení, ale i provoz evidence.

Finanční správa ČR uvedla, že počáteční náklady na zavedení evidence činily zhruba 370 milionů korun a průběžné náklady činily zhruba 308 mil. Kč ročně. Na podhodnocení takto vyjádřených nákladů upozornil v minulosti Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ).

Jediným cílem EET bylo a je zvýšení příjmů státního rozpočtu, bohužel celý koncept byl uchopen nešťastně a do vnímání široké veřejnosti se vryl tak, že stát musí všechny drobné podnikatele hlídat, protože podvádí na daních. EET bylo v České republice zavedeno rychle, například v porovnání s registrem smluv, který lze vnímat jako další nástroj, jenž měl aktivně posilovat důvěru občanů v náš stát.

PSALI JSME:
Zrušení EET jediným správným řešením

V obecné rovině je však myšlenka EET v pořádku a měla by, jak již bylo řečeno aktivně posilovat důvěru občanů v náš stát. Stát by skutečně měl bojovat proti vyhýbaní se dani a dbát na dodržování předpisů. Bohužel české podnikatelské prostředí je již tak svázáno nadměrnou regulací a elektronická evidence tento stav jen zhoršila.

Pokud by měli živnostníci nastavena jednoduchá pravidla pro výpočet daňových povinností a jejich daňová zátěž byla přiměřená, neměli by důvod se daním vyhýbat. EET by v takových podmínkách kontrolovalo pouze malou část živnostníků, kteří nectí daňové či jiné zákony. EET nicméně v některých odvětvích dopadalo na převážnou část podnikatelů, protože to prostředí bylo od začátku špatně nastavené.

Tak jako lze jen těžko určit dopady EET na výnos státního rozpočtu, lze také jen těžko odhadnout dopad zrušení EET na výnosy státního rozpočtu. Očekávat rozkvět šedé ekonomiky a rozpad podnikatelského prostředí, ale není na místě. Pokud nechtěl živnostník dodržovat zákony, nedonutilo ho ani EET.

PSALI JSME:
Úplné zrušení EET nedává smysl. Nabízí se podpořit alespoň dobrovolnou evidenci

Analýzy a statistiky z různých států, které mají evidence na podobných principech zavedeny, naznačují, že má smysl evidence zavádět zejména v oblasti maloobchodu a hostinské činnosti. V dalších oblastech pak efekt již není dostatečný. EET by se zcela rušit nemusela, pod podmínkou značného omezení a celkového přepracování.

Náklady na EET rozhodně nebyly zanedbatelné. Tyto náklady však generovaly nejistý výsledek a spíše, než aby narovnávaly podnikatelské prostředí, rozdělovaly společnost. Zrušení EET již schválila vláda.

Lze snad jen doufat, že EET nebude nahrazena novým nástrojem narovnávajícím podnikatelské prostředí. Pokud by nahrazena měla být, bylo by vhodné EET spíše ponechat, ale značně omezit a přepracovat, zejména pak osvobodit nízkopříjmové podnikatele. Báze dobrovolnosti by byla jistě i jednou z možností.

Autor je partner V4 Group, autorka daňová specialistka V4 Group
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
EET jako dobrý sluha, ale špatný bič na zákazníka

Zavřít reklamu ×
  1. Czech banana republic. Vetšina podnikatelů mající se jak prasata v žitě neodvede nic – protože „tak tak přežívá“. Ale čerpat výhody ze státního rozpočtu jim nevadí – bezplatné školné, zdravotnictví, bezpečí atd. Mohli bychom se tu mít jak v Rakousku, ale nebudem protože nevím, jak Fiala & spol. daně vybere bez EET. Už z názvu vyplívá, že se jedná o „elektronickou evidenci tržeb“ nic víc nic míň a bránit se jí může jen zloděj a podvodník. A ano platit by měla pro všechny bez vyjímek.

    • Spousta majitelů kempů v Doksech se Vás nejdříve zeptá zda chcete daňový doklad, když ne máte to o 500 Kč levnější.Tim pádem neodvedou daň do států vím z vlastní zkušenosti

  2. Fakt je že pro podnikatele to je dobrý důvod jak kontrolovat přímí kontakt zaměstnanců s penězi . Začátek byl chaotický ale určitě svůj účel splnil . Pro vládu , která natiskne peněz kolik potřebuje je EET jen politická záležitost .

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Podnikání

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

„Chytrá řešení“ jsou pro menší a střední firmy příliš nákladná

Průzkum
Pod pojmem „Úspory a chytrá řešení“ si majitelé, jednatelé a ředitelé malých a středních podniků nejčastěji představují IT služby, zjednodušení, úsporu a efektivitu. Největší překážkou přijímání takových řešení ale podle nich je, že jsou příliš nákladná. Zjistil to výzkum, který pro Asociaci malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) uskutečnila v únoru na vzorku 255 firem do 250 zaměstnanců agentura Ipsos.