Elektronické neschopenky fungují. Mají jen „drobné neduhy“

Takzvaná eNeschopenka, kvůli jejímuž zavedení loni praktičtí lékaři vyhlásili občanskou neposlušnost, podle Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) funguje dobře. Vyplývá to z aktuální analýzy dat ministerstva. Její „drobné neduhy“ přesto lékařům komplikují práci.
Elektronické neschopenky fungují. Mají jen „drobné neduhy“. Ilustrační foto: Depositphotos.com

MPSV ve spolupráci s Českou správou sociálního zabezpečení (ČSSZ) vyhodnotilo první měsíc fungování eNeschopenek. Z aktuální analýzy dat vyplývá, že lékaři ke konci letošního ledna vydali přes 208 tisíc elektronických neschopenek.

Také vyšlo najevo, že denně je jich v průměru vystavováno zhruba deset tisíc. Průměrný počet nově vystavených papírových neschopenek se pohybuje okolo tří procent z celkového objemu neschopností. Dodejme, že správa sociálního zabezpečení dosud vůči lékařům neuplatnila ani jedinou sankci.

Tytam jsou loňské nevraživosti

Podle praktických lékařů nebyl projekt e-neschopenek dotažený, měl jim přinést práci navíc a neměl žádný přínos pro zaměstnavatele ani pro zaměstnance. Odmítli jej proto používat. K nevoli vůči nedotaženým e-neschopenkám se připojila také Společnost všeobecného lékařství (SVL ČLS JEP).

PSALI JSME:
Nefunguje vám zvonek? Přijdete o část nemocenské

„Praktičtí lékaři budou nadále vystavovat papírové neschopenky a k e-neschopence přistoupíme až poté, co se od 1. 1. 2020 rozjede skutečně plně funkční model. Ale i potom trváme na dvouletém přechodném období, než se e-neschopenka stane zcela povinnou,“ uvedl tehdy Šonka. Podle něj by však byli rádi za dvouleté přechodné období.

ČSSZ zahájila ostrý provoz kompletního, plně funkčního a povinného systému eNeschopenky podle novely zákona o nemocenském pojištění zahájila od 1. 1. 2020. Ministerstvo zdravotnictví i sociálních věcí si od elektronického zpracování slibovalo výrazné zjednodušení v předávání informací mezi nemocnými, ČSSZ, lékaři a zaměstnavateli, což mělo přinést výhody, jak pro pacienty, tak i pro zaměstnavatele a ošetřující lékaře.

„Z mého pohledu je eNeschopenka plně funkční. Zatím jsem jich vystavila jen několik, vše bylo ale velmi intuitivní a rychlé. Ke starým papírovým neschopenkám bych se rozhodně nevracela,“ uvádí MUDr. Vendula Pilecká, ambulantní gynekoložka z Benešova nad Ploučnicí

PSALI JSME:
Na neschopence si dejte pozor, kdo jde na kontrolu

Nefunkční služba, problémy s přihlašováním

O hlavní problémy se údajně postaraly implementace služeb a vlastního software lékařů, za nimiž stojí dodavatelé lékařského softwaru, kteří do aplikací nenaprogramovali možnost pracovat s eNeschopenkou před tím, než ji převzala ke zpracování ČSSZ.

„Tato funkce ale byla zahrnuta jako nutná součást řešení softwaru a dodavatelé ji měli do softwaru implementovat od počátku. Není tedy pravdou, co tvrdí Sdružení praktických lékařů, že bude třeba nové rozšíření softwaru,“ tvrdí MPSV.

Podle ministerstva došlo 8. ledna 2020 ke zpomalení či nedostupnost služby na bezmála 45 minut a o dva dny dříve se objevil problém s přetížením a horší dostupností přihlašování do ePortálu ČSSZ. „Bylo třeba opravit jednu bezpečnostní funkcionalitu. ČSSZ reagovala okamžitě a systém se brzy vrátil do normy. Komplikace se dotkly minima lékařů. Lékařské softwary dotčeny nebyly,” uvedlo k nefunkčnosti ministerstvo.

PSALI JSME:
Zaměstnanci marodí 16krát častěji než živnostníci a podnikatelé

Zavřít reklamu ×
  1. Zvláštní, já znám několik doktorů a ti říkají úplně něco jiného. A prokládají to spoustou sprostých slov.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zdraví

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Čtyři z deseti Čechů si nespoří na penzi. Nemají na to

Průzkum
Na penzi si nespoří čtyři z deseti Čechů, nejčastěji ti, kteří ji budou mít v budoucnu nejnižší. Vyplývá to z reprezentativního průzkumu, který pro Asociaci pro kapitálový trh ČR (AKAT ČR) uskutečnila agentura Perfect Crowd a který má redakce Finančních a ekonomických informací (FAEI.cz) k dispozici.