Nefunguje vám zvonek? Přijdete o část nemocenské

Pokud jste na nemocenské, měli byste si ohlídat i to, jestli vám funguje zvonek. Pokud přijde kontrola a nedozvoní se, přijdete minimálně o část peněz z nemocenské. Jen za první pololetí letošního roku správa sociálního zabezpečení kvůli tomu potrestala bezmála dva tisíce lidí, kteří byli na neschopence.
Podle zákona o nemocenském pojištění musí každý umožnit provedení kontroly, tedy mít funkční zvonek na označené jmenovce u domu. Foto: FAEI.cz

Více než 73 tisíc kontrol provedli pověření pracovníci okresních správ sociálního zabezpečení od ledna do konce června. Zjišťovali, jak lidé na neschopence dodržují předepsaný režim. Posléze udělily zhruba 1,9 tisíc postihů, což znamená zkrácení nebo dokonce odnětí celé nemocenské.

Když nezvoní zvonek

„Kamarádku nezastihli doma, a pak po ní chtěli vysvětlení. No, stáhli jí nemocenskou o 2 000,“ napsala v diskusi na webu emimino.cz žena pod přezdívkou Maličká. Další zkušenost přidala Dencicak: „Mně zatím kontrola zastihla vždycky, ale přítele ne. A snížili mu tu jednu dávku asi o polovinu, ale další měsíc už jí dostával zase normálně celou.“

Redakce FAEI.cz zná rovněž případ muže, který sice byl na nemocenské doma, nepodváděl, ale když dorazila kontrola, nefungoval zvonek. Když to později vysvětloval na úřadě, nebylo mu to nic platné, také přišel o část peněz. Podle zákona o nemocenském pojištění totiž musí každý umožnit provedení kontroly, tedy mít funkční zvonek na označené jmenovce u domu.

Obecně platí, že kontrola může být provedena kdykoliv. Pokud existuje důvodné podezření, že někdo neschopnost zneužívá, mohou lidé ze správy sociálního zabezpečení dorazit například i v pozdních hodinách.

PSALI JSME: Na neschopence si dejte pozor, kdo jde na kontrolu

Kontrola od zaměstnavatele

Při kontrole se pověření zaměstnanci musí prokázat průkazem a do neschopenky zaznamenat údaje o kontrole. V případě, že nemocného nezastihnou nebo se na něj na uvedené adrese nedozvoní, písemně ho vyzvou k podání vysvětlení. Pokud byl v té době například na kontrole u lékaře, žádný postih mu nehrozí. Když se ale prokáže zneužití nemocenské, čeká ho obvykle finanční trest.

V prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti, kterou platí zaměstnavatel, může kontrolu provést i podnik, kde dotyčný pracuje. Pokud se prokáže, že zaměstnanec porušil stanovený režim, čeká ho rovněž postih.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 13
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. FM František Mlejnek

    Vyplývá z toho tedy, že by každý občan měl mít povinnost mít u svého bytu zvonek? My bydlíme na samotě, dlouhá desetiletí jsme nikdy zvonek neměli, když jsme byli doma, tak jsme dům nezamykali, každý se k nám dostal. Sice jsem si před pár roky zvonek opatřil, ale baterie se vybila a pak už jsem tam novou nedával. Stejně bych neslyšel zvonit ze všech míst v baráku. Ale jsme tu už jen dva důchodci, já a matka, takže tenhle problém se nás netýká…

    • Re Redakce

      Ano. Podle zákona o nemocenském pojištění musí každý umožnit provedení kontroly, tedy mít funkční zvonek na označené jmenovce u domu.

      • in inzinyrka

        Nemáte pravdu, NEMUSÍ mít každý funkční zvonek, ale MUSÍ umožnit kontrolu. Když to nadsadím, třeba tak, že si uváže provázek na palec od nohy, když odchází na zahradu, kde by zvonek možná stejně neslyšel, a druhý konec nechá viset u branky. Nikdo z OSSZ nemůže nařídit pojištěncům mít zvonek, ale pojištěnec musí umožnit kontrolu. Výmluvy na nefungující zvonek jsou už velmi otřepané.

    • Lu Lukas

      Na samotu se štrachat moc nebudou, když tam nejezdí bus, vlak. Auto jim prý neproplácí. Ještě lepší, když je zákaz vjezdu (jen na povolení) nebo nesjízdná cesta, museli by pár km pěšky a odešli s nepořízenou.
      Domnívám se, že nejvíc kontrolují v místech s větší koncentrací nemocných, aby nachytali víc lidí.

      Co jsou ty pozdní hodiny, kdy může kontrola přijít? 20,21, po 22h ?

  2. Ho Honza

    Zajímalo by mě jak se řeší například ta skutečnost že zvonek funkční byl ale kontrolovaná osoba ho neslyšela například z důvodu tvrdého spánku?

    • Lu Lukas

      Mě by zajímalo jak dlouho musí kontrola u zvonku čekat než dojdu ke dveřím.
      Sami by odpovědět neuměli.

      • HS Honza S

        Zajímavé téma – máme dlouhý dům, na délku 25m, na štítové zdi zvonek. Po zazvonění jsem šel k oknu vedle zvonku (z kuchyně 16m), po otevření nikdo, ani na zavolání. Vrátil jsem se do kuchyně, slyším bouchání na vrata na druhé straně domu. Musel jsem jít na verandu, do průjezdu, otevřel vrata a -nikdo. opět jsem volal. Šel jsem od vrat přes celý dům (to už bylo ca 40m) opět k oknu, otevřel ho a uslyšel na silnici startovat auto. Po zahvízdání vylezl člověk -kontrolor- a ž prý proč mu neotvírám. Na můj dotaz, proč nezůstal u zvonku, když je na kontrole u člověka po operaci kolene chodícího o berlích mi neodpověděl. Co na to říct? Nic, on by odjel, já bych přišel o peníze, a úředník by měl splněno…

  3. Ho Honza

    Zajímalo by mě jak se řeší například ta skutečnost že zvonek funkční byl ale kontrolovaná osoba ho neslyšela například z důvodu tvrdého spánku?

  4. Pe Petr

    V době kdy lide přistavaji na měsici a doma ma už skoro každý mobilní telefon nechápu proč nezavolají že stojí před domem a jdou na kontrolu ať jim přijde nemocný otevřit a ne se pak dohadovat zda zvonek fungoval nebo ne tak jednoduché ale oni radši sedřou nemocného i z toho měla co dostane na nemocenské.

  5. Ka Karel

    Čím se prokáže ten, kdo jde kontrolovat? Cizím lidem neotevřu a nikde není uvedeno, čím se kontrolór prokáže. Není problém si vytisknou průkaz, že jsem kontrolor ať nemocných či z energetického ústavu aj. Proč mám věřit tomu, že mi jde někdo kontrolovat a ne okrást?

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB