Podle poradců Grant Thornton evidence skutečných majitelů již nebude neveřejná jako doposud, na druhou stranu ale ani nebude typickým veřejným rejstříkem. Podle nového zákona ministerstvo spravedlnosti umožní komukoli na svých internetových stránkách získat z evidence skutečných majitelů částečný výpis.
„K informacím, které mají být veřejnosti nově přístupné, patří jméno a příjmení, stát bydliště, rok a měsíc narození, státní občanství nebo údaj o postavení skutečného majitele právnické osoby. Oprávněným orgánům a osobám vybraným zákonem pak bude umožněn rozsáhlejší přístup k údajům než doposud,“ dodává tisková zpráva Grant Thornton.
Legální klička
Povinnost zapsat do evidence své skutečné majitele měly firmy splnit do konce roku 2018, připomíná Michael Dobrovolný, manažer společnosti Smart Office & Companies ze skupiny Apogeo. Většina firem tuto povinnost však zatím ignorovala. „Běžní podnikatelé jsou totiž z dalších povinností i evidence skutečných majitelů dosti nevrlí, řada podnikatelů také o povinnosti vůbec neví,“ upozorňuje Dobrovolný.
„Obavy u nich vzbuzuje hrozba insolvenční šikany, nebezpečí nekalých konkurenčních praktik, riziko nepřátelského převzetí, ale i nepatřičně snadná dostupnost klíčových informací pro různé živly,“ vysvětluje.
Zároveň ale připomíná, že rozumnou míru anonymity a ochrany soukromí si lze udržet zcela legálně, aniž by to zavdávalo podnět k pochybám o důvěryhodnosti. „Zákonodárci totiž opomněli řešení, které se už nyní využívá ve stále větší míře,“ naznačuje Dobrovolný.
Podle něj roste počet případů, kdy jsou aktivity v ČR provozovány prostřednictvím odštěpného závodu zahraniční právnické osoby, který v ČR platí daně, podle zákonů ČR však nemá právní osobnost. Mateřská společnost jako taková přitom také nepodléhá české legislativě.
„U rodinných firem je pak sofistikovaným nástrojem pro správu i ochranu soukromí svěřenský fond, nejlépe s profesionálním správcem a fundovaně formovaným statutem“, dodává Dobrovolný.
Legislativa ve skluzu
Změna právní úpravy je motivována povinností harmonizace české úpravy s evropskými směrnicemi. Oba zákony jsou stále ve stadiu legislativního procesu a může tedy ještě dojít ke změnám. Předmětná směrnice však měla být implementována do 1. října 2020, Česká republika tak má již nyní zpoždění.
Na rozdíl od stávající úpravy zde již přijdou ke slovu velmi citelné sankce za nezapsání skutečného majitele – nebude mu možné vyplatit podíl na zisku a nebude mít ani možnost podílet se na hlasování nejvyššího orgánu firmy, zdůrazňují poradci Grant Thornton.
Sankce by měla dopadnout jak na fyzické osoby, tak na právnické osoby, které jsou společníkem či akcionářem jiné společnosti a zároveň samy nemají zapsaného skutečného majitele v souladu s novým zákonem o evidenci skutečných majitelů. Dále by měla být možnost uložit pokutu až do výše 500 000 Kč za nezajištění žádného zápisu nebo například za nezapsání správného údaje do evidence.
„Také notáři nebudou po novele nadále smět vyhotovit zápis z valné hromady, nebude-li skutečný majitel znám, takže fungování firmy může být dříve nebo později zablokováno,“ varuje Dobrovolný.
Aha,takže už konečně dojde i na Klause?
Návrat bílých koňů. Takže se bude štourat opět jen do vybraných.
Bohužel stát a EU opět zavádí jen další nesmyslné evidence, povinnosti a poplatky a to vše zase k ničemu. Tohle vůbec nepřinese šedou zónu že ne…Ti co chtějí být anonymní to budou prostě mít napsané na nějakého borce z hlavního nádraží, na strejdu nebo na advokáta.
Nechápu ten povyk?! Co zde řešíte?! Jako OSVČ již 25 let prezentuji všude veřejně své rodné číslo, den, měsíc narození a rok! Také svou adresu bydliště ! A to vše z nařízení zákona. GDPR se mohu tak akorát vysmívat!