Evidence skutečných majitelů: Šance, nebo strašák?

Díky novému zákonu o evidenci skutečných majitelů získá veřejnost přístup k informacím o reálných vlastnících firem včetně jména nebo roku a měsíce narození. Upozorňují na to odborníci z poradenské skupiny Grant Thornton. Zatím mají k těmto údajům přístup pouze oprávněné orgány. Další experti ale připomínají, že i tak bude možné si rozumnou míru anonymity a ochrany soukromí udržet, a to zcela legálně.
Povinnost zapsat do evidence své skutečné majitele měly firmy splnit do konce roku 2018. Ilustrační foto: Pixabay.com

Podle poradců Grant Thornton evidence skutečných majitelů již nebude neveřejná jako doposud, na druhou stranu ale ani nebude typickým veřejným rejstříkem. Podle nového zákona ministerstvo spravedlnosti umožní komukoli na svých internetových stránkách získat z evidence skutečných majitelů částečný výpis.

„K informacím, které mají být veřejnosti nově přístupné, patří jméno a příjmení, stát bydliště, rok a měsíc narození, státní občanství nebo údaj o postavení skutečného majitele právnické osoby. Oprávněným orgánům a osobám vybraným zákonem pak bude umožněn rozsáhlejší přístup k údajům než doposud,“ dodává tisková zpráva Grant Thornton.

Legální klička

Povinnost zapsat do evidence své skutečné majitele měly firmy splnit do konce roku 2018, připomíná Michael Dobrovolný, manažer společnosti Smart Office & Companies ze skupiny Apogeo. Většina firem tuto povinnost však zatím ignorovala. „Běžní podnikatelé jsou totiž z dalších povinností i evidence skutečných majitelů dosti nevrlí, řada podnikatelů také o povinnosti vůbec neví,“ upozorňuje Dobrovolný.

PSALI JSME:
Registr skutečných vlastníků: Strašák, na kterého se dá vyzrát

„Obavy u nich vzbuzuje hrozba insolvenční šikany, nebezpečí nekalých konkurenčních praktik, riziko nepřátelského převzetí, ale i nepatřičně snadná dostupnost klíčových informací pro různé živly,“ vysvětluje.

Zároveň ale připomíná, že rozumnou míru anonymity a ochrany soukromí si lze udržet zcela legálně, aniž by to zavdávalo podnět k pochybám o důvěryhodnosti. „Zákonodárci totiž opomněli řešení, které se už nyní využívá ve stále větší míře,“ naznačuje Dobrovolný.

Podle něj roste počet případů, kdy jsou aktivity v ČR provozovány prostřednictvím odštěpného závodu zahraniční právnické osoby, který v ČR platí daně, podle zákonů ČR však nemá právní osobnost. Mateřská společnost jako taková přitom také nepodléhá české legislativě.

„U rodinných firem je pak sofistikovaným nástrojem pro správu i ochranu soukromí svěřenský fond, nejlépe s profesionálním správcem a fundovaně formovaným statutem“, dodává Dobrovolný.

PSALI JSME:
Jak ochránit majetek jeho vložením do svěřenského fondu

Legislativa ve skluzu

Změna právní úpravy je motivována povinností harmonizace české úpravy s evropskými směrnicemi. Oba zákony jsou stále ve stadiu legislativního procesu a může tedy ještě dojít ke změnám. Předmětná směrnice však měla být implementována do 1. října 2020, Česká republika tak má již nyní zpoždění.

Na rozdíl od stávající úpravy zde již přijdou ke slovu velmi citelné sankce za nezapsání skutečného majitele – nebude mu možné vyplatit podíl na zisku a nebude mít ani možnost podílet se na hlasování nejvyššího orgánu firmy, zdůrazňují poradci Grant Thornton.

Sankce by měla dopadnout jak na fyzické osoby, tak na právnické osoby, které jsou společníkem či akcionářem jiné společnosti a zároveň samy nemají zapsaného skutečného majitele v souladu s novým zákonem o evidenci skutečných majitelů. Dále by měla být možnost uložit pokutu až do výše 500 000 Kč za nezajištění žádného zápisu nebo například za nezapsání správného údaje do evidence.

„Také notáři nebudou po novele nadále smět vyhotovit zápis z valné hromady, nebude-li skutečný majitel znám, takže fungování firmy může být dříve nebo později zablokováno,“ varuje Dobrovolný.

PSALI JSME:
Tisíce akciovek čekají zásadní změny a milionové výdaje

Zavřít reklamu ×
  1. Bohužel stát a EU opět zavádí jen další nesmyslné evidence, povinnosti a poplatky a to vše zase k ničemu. Tohle vůbec nepřinese šedou zónu že ne…Ti co chtějí být anonymní to budou prostě mít napsané na nějakého borce z hlavního nádraží, na strejdu nebo na advokáta.

  2. Nechápu ten povyk?! Co zde řešíte?! Jako OSVČ již 25 let prezentuji všude veřejně své rodné číslo, den, měsíc narození a rok! Také svou adresu bydliště ! A to vše z nařízení zákona. GDPR se mohu tak akorát vysmívat!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Právo

Vítejte, a držte si kabáty!

Je to pěkný podraz na zákaznících, říkáte si možná. S nástupem chladných měsíců v provozovnách oprášili cedulky s alibistickým nápisem „Za odložené věci neručíme“. To má patrně znamenat, že provozovatelé restaurací, …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Daňová škatulata: Od ledna zdraží (skoro) vše

Poradna
Poslanci a následně senátoři schválili novely zákonů, které jsou nezbytné k tomu, aby vstoupil v platnost tzv. konsolidační balíček, představený letos v květnu. Oproti jarním návrhům došlo k několika dílčím změnám, avšak podstata zůstává stejná – od ledna si sáhne hlouběji do peněženky úplně každý. Jakého zboží se nová opatření týkají?