Evropa bez elektřiny i bez ohně v kamnech. To snad ne!

Kaleidoskop
Rakousko bylo jen krůček od blackoutu, tedy že by bylo nějaký čas bez proudu. Tak to by byl proti tomu nějaký lockdown jen slabý čajíček. Ukázalo to ale ještě na něco: Dělali z Česka před dvaceti lety neschopné pitomce a teď je jim Temelín dobrý.
V Rakousku se už mluví o četných mimořádnostech v elektrické síti, prý jich za rok bylo bezmála na tři stovky případů. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Být bez elektřiny, byť jen dvě hodiny, to si nikdo z nás už neumí představit. Ani nenatankujeme. Nepošleme e-mail, neobjednáme a v řadě objektů nezatopíme, neohřejeme vodu, neuvaříme…

Ale stačí se podívat na oblíbeného Krtečka, a v jednom z dílů to všechno je: Pánovi se zdá hrozný sen, že není benzín a není nic, a pak se ze zlého snu s úlevou probudí, jede do práce a u pumpy je cedulka: Benzín není… Ne, není to k smíchu, tohle je vážná věc.

Ukazuje se, že spotřeba civilizace i v tak ekologistických zemích, jako v Rakousku, je na takové úrovni, že jen solární panely a vítr v zimě nestačí. Anebo je snad za hrozícím blackoutem nějaké byznysové a geopolitické šarivari? Elektřiny prý je totiž jinak v Evropě celkem přebytek. Záleží ale, jak kde.

PSALI JSME:
Jaderné elektrárny drží dvě záložní směny doma. Bedlivě se chrání proti okolí

Před dvaceti lety Rakušáci vyváděli proti Temelínu jako diví

Každopádně v Rakousku už mluví o četných mimořádnostech v elektrické síti, prý jich za rok bylo bezmála na tři stovky případů, s tím, že je to nad rámec únosného. Zpráva pak jen tak mimochodem dodává, že Rakousko nakoupilo elektřinu z jaderných a uhelných elektráren v okolních zemích. V jakých asi? Kde je nejblíže jaderná elektrárna?

Vzpomínám si stále velmi dobře, jak právě Rakousko prostřednictvím tzv. neziskových ekologických organizací a v některých případech skoro až bojůvek dělalo vše proto, aby před dvaceti lety znemožnilo dostavbu jaderné elektrárny Temelín.

Blokovaly se hranice, z Čechů se dělali neschopní, kteří nezajistí bezpečný chod, a dokonce se prováděly provokace na zpravodajské úrovni, kdy se do Česka pašovala zařízení určená pro měření radiace a prostředky pro kalibraci těchto zařízení. A teď je jim Temelín dobrý.

PSALI JSME:
Česko stále patří mezi největší vývozce elektřiny

Už i kamna na dřevo na tapetě ekologistů

Museli snad už zešílet. Tak to jsem si říkal u zprávy, že britští vědci zjistili, že přikládání dřeva do kamen je zdraví škodlivé, že to vypouští exhalace nejen do ovzduší ven, ale při otevření dvířek i dovnitř, a že by na kamnech mělo být varování, že jsou zdraví nebezpečná.

Tak to potom už chybí jen varování na toaletní míse, že když na ni neusednete přesně, může se stát, že…

Kriminalizovat ty, kdo chrání hranice? Otvírání brány do pekel

Další zpráva, která už tak ke smíchu není, je, že Evropský vyšetřovací orgán OLAF povede trestní řízení s evropskou agenturou Frontex, která má na starosti ochranu našich (tedy unijních) hranic, za to, že pracovníci agentury měli vytlačit do otevřeného moře lodě s nelegálními migranty. Ti, kteří chrání hranice EU, mají být kriminalizováni za to, že dělají svou práci? Divná doba.

PSALI JSME:
Policie získala mobilní biometrické sady pro ochranu hranic

Jak by se asi chovaly bezpečnostní složky USA, kdyby dnes k jejich břehům pluly lodě s migranty z Evropy? Byť tedy takhle se vlastně začala psát moderní historie dnešní Ameriky. S migranty z Evropy. Jenže to bylo trochu jinak: Bez štědrých sociálních příspěvků.

Gut, my najit vinika. Cesi, raus!

Za ubohost, ale nebezpečnou, považuji komentář německého deníku, který uvádí, že za šíření nákazy v Německu může „Nebezpečný soused“ – Česko. Sláva, Němci konečně našli viníka toho, že i když jsou na všechno takoví „pintlich“ a drží poslušně „ordnung“, tak pandemii, stejně jako předchozí průšvih své kancléřky, moc příkladně nezvládají. A to je pak třeba vždy najít viníka.

A když ne vnitřního nepřítele, tak toho vnějšího. To tady z časů socialismu dobře známe. Je třeba mít nepřítele, jinak se nedá přece vládnout. Pak už příliš jako vtip nepůsobí „anekdota“, která koluje sociálními sítěmi, kde naši politici vedou polemiku, co s davy lidí na horách, a kancléřka Merkelová navrhuje, že „jedno starší řešení by měla“. A následuje obrázek s mapou Protektorátu a Němci zabaveného pohraničí…

PSALI JSME:
Německá vláda lidem doporučuje investovat do zásob potravin

Zavřít reklamu ×
  • Mi je to fuk, jestli jsem Moravák, nebo Moravan.
   Rakušák rozdíl nepozná, takže problém bude jen v tvé rozjitřené dušičce.
   Smiř se s tím, protože to nezměníš 😉

   • Ono v takových okamžicích vyjde pravda najevo.To je jako z přidáváním řepky do benzínu!!!Pamatujete jak se tenkrát ekologové hádali jak naložit s kůrovcovou kalamitou na Šumavě???No a než se rozhodli tak už je v celé republice!!!Kdyby se to tenkrát vytěžilo, kůra na místě spálila,a dřevo prodalo do zemí směr jih,aby se to nestalo přes republiku,znovu vysadit a byl dneska klid.

  • Přesně naopak, autor nestydatě lže. Zde první stručná informace z ČEPS (12.1.2021):
   – Příčinou odchylky frekvence bylo oddělení části Balkánu (Rumunsko (část), Srbsko, BiH, Bulharsko, Řecko, Albánie, Turecko,…, které bylo v době oddělení přebytkové.
   -Zbytek kontinentální Evropy byl deficitní. Působilo průmyslové frekvenční odlehčování ve FR a IT (49.8Hz) cca 3000 MW, které přispělo(společně s koordinovanými aktivitami velkých TSO RTE, Amprion, TERNA, ..) k návratu frekvence zpět k 50Hz.
   – V ES ČR bloky přešly do regulace OP
   – Cca po 60 minutách došlo k k opětnému sfázování oddělené části Evropy a cca po 120 minutách se vrátil semafor EAS u TSO postižených do stavu „Normal“

   • Dobrý večer, autor si ani nevymýšlí, ani nelže. Zkuste si, prosíme, přečíst text znovu. Zřejmě jste četl mezi řádky to, co tam nebylo napsáno. V textu totiž nikde nestojí, že by nedávný rakouský téměř blackout měl souvislost s Temelínem. Ale zato se v něm píše o tom, že Rakušané byli proti výstavbě jaderné elektrárny a nyní nakupuje elektřinu z jaderných a uhelných elektráren v okolních zemích. Tedy včetně Temelína.
    Redakce

    • Technická poznámka:
     Můžete jeden z těch mých, prakticky identických příspěvků smazat? Když se poprvé v diskuzi neobjevil, myslel jsem, že jsem někde udělal chybu a zkusil to znovu.
     K článku: Myslel jsem, že tu slátaninu jste převzali z nějakého Aeronetu, pokud se však k tomuto mixu primitivního nacionalismu a eko-misantropie sami hlásíte, pak už nemám co dodat.

   • Jako bývalý zaměstnanec v energetice bych chtěl k věci dodat, že možnost nejpravděpodobnější je, že právě nadbytek výkonu na Balkáně a deficit v západní Evropě vedl k nadměrmému toku výkonů především přes vedení 400 kV, kde zmíněných 3000 MW dělá více než 3000 A. Přetížení páteřních vedení pak může vést samočinnému odpojení nadproudovou ochranou , následně k lokálnímu nedostatku výkonu, to má za následek přetížení zdrojů lokalitě. Následně generátory , které nemají dostatek činného výkonu začnou ztrácet rychlost otáčení, což se projeví poklesem frekvence. Frekvenční relé na velkých rozvodnách začnou při poklesu na nastavenou frekvenci odhazovat předem nastavené vývody, aby odlehčily zdrojům a zabránily tak rozpadu soustavy. Pokud to nestačí, nastane rozpad-blackout.

  • Právě naopak, autor si vymýšlí a lže. Zde první stručná informace z ČEPS z 12. ledna:
   – Příčinou odchylky frekvence bylo oddělení části Balkánu (Rumunsko (část), Srbsko, BiH, Bulharsko, Řecko, Albánie, Turecko,…, které bylo v době oddělení přebytkové.
   – Zbytek kontinentální Evropy byl deficitní. Působilo průmyslové frekvenční odlehčování ve FR a IT (49.8Hz) cca 3000 MW, které přispělo(společně s koordinovanými aktivitami velkých TSO RTE, Amprion, TERNA, ..) k návratu frekvence zpět k 50Hz.
   – V ES ČR bloky přešly do regulace OP
   – Cca po 60 minutách došlo k k opětnému sfázování oddělené části Evropy a cca po 120 minutách se vrátil semafor EAS u TSO postižených do stavu „Normal“

   • Dobrý večer, autor si ani nevymýšlí, ani nelže. Zkuste si, prosíme, přečíst text znovu. Zřejmě jste četl mezi řádky to, co tam nebylo napsáno. V textu totiž nikde nestojí, že by nedávný rakouský téměř blackout měl souvislost s Temelínem. Ale zato se v něm píše o tom, že Rakušané byli proti výstavbě jaderné elektrárny a nyní nakupuje elektřinu z jaderných a uhelných elektráren v okolních zemích. Tedy včetně Temelína.
    Redakce

  • Souhlas,konečně napsaná pravda a ne papouškování a lezení politikům z Bruselu do pr…. A ted bych jim tu „jadernou elektřinu“ pořádně zdražil!!!

 1. Vykašlat se na ně a ať si šlapou na rotopedu ekomaniaci a nevím co.Co jim co máme lézd do zádele?V době válek nám káleli na hlavu nikdy nám nepomohli a nechápu proč jim lézt do zadku!

  • No tu elekřinu z Temelína Rakušáci zřejmě platí, tak proč ty výkřiky? Buďme rádi, že svoji novou atomku ani nespustili. Za chyby se platí. Konvertibilní měnou. J.L.

 2. Debilní němci. Pro mne stále platí: mějme se před nimi na pozoru! Nic se u nich nezměnilo, jsou to stále stejní autoritářští blbci a pokrytci…

 3. Velice lákavý titulek, ale absolutně nezajímavý článek plný balastu. Alespoň pro mě. Dle počtu příspěvků v diskusi ale nejsem sám, protože ikdyž se sem nemusí člověk přihlašovat, evidentně to moc lidí nečetlo.

 4. dlouho jsem s nějakým článkem tak intenzivně nesouhlasil, ale toto by mělo být na titulních stránkách denních listů

 5. Pravdivý článek , díky.
  Energií se neskutečně plýtvá , ropa tu nebude věčně a za ní není náhrada. Elektřiny bude nedostatek, Brusel bude mít co řešit jestli prosadí el. auta.

 6. Mně by se ten vtip i docela líbil. Bydlím tak 30 kilometrů na jih od Ostravy, o kilometr dál na jih byla tehdy hranice s českým Protektorátem a pokud by se ten vtip realizoval, byl bych, aniž bych se přestěhoval, v Německu. Kdyby se to ostatní kolem toho nerealizovalo, prý to v dnešní době už není ani náznakem možné. A kdyby s tím současně přišly německé platy. Rozhodně bych byl němcům víc platný než ti jejich „inženýři a architekti“ ze Sýrie.

  • Můj soused je přistěhovalec ze Sýrie, a je to velmi vzdělaný, vážený, úspěšný a docela i bohatý muž. Je to špičkový lékař, zdatný obchodník, a úspěšný politik. Donedávna seděl v horní komoře českého parlamentu. A čím jste tak vyjímečný vy?

   • No budiž Parabelláku. Ovšem jistě víš, že jedna vlaštovka ještě jaro nedělá. Nechceš tedy tvrdit že všichni ti primitivové co se snaží vecpat do Evropy jsou podobně úspěšní?? A podle tebe ten kdo není lékař, nebo politik atd. nemá nárok na svůj názor? Nebo na to aby ovlivňoval dění ve své zemi?? To jsou hodně stupidní kecy co jsi napsal.

    • Myslím, že tím chtěl jen říct, že Radim nemůže očekávat, že mu budou lítat pečený holubi do huby, pokud by si ho Germán přivlastnil.

    • Myslím, že tím chtěl jen říct, že Radim nemůže očekávat, že mu budou lítat pečený holuby přímo do huby, pokud by si ho Germán přivlastnil. Spíš by ho měl za kus hadru pod nohy, jak je u nich zvykem.

     • A kde jste na to přišel. V Německu pracuji již řadu let a chovají se tu ke mě stejně , jako bych byl Němec. A na blbce narazíte v Čechách stejně jako v Německu.

 7. Dokud bude celá Evropa poslouchat zdrogované vedení v Bruselu tak bude jen hůř. Např. prosazování elektrických aut v této době kdy je nedostatek elektřiny je úplně na hlavu………Přitom řešení je jednoduché,všechno co jde tak předělat na zemní plyn. Díky mírným zimám je neustále přebytek zemního plynu a ten je pálen přímo u vrtu a bez užitku…….PLynu je ještě minimálně na 300 let!

  • Zdrogované není vedení EU, ale stovky milionů evropský túúúútúúúútúúúú, a ééééééénééééénů, kteří sio myslí, že benzín a navta vznikají v té hadici na čerpací stanici. Miláčku, svět v roce 2018 přešel ropným zlomem, a nyní se bude ropy těžit stále méně, při rostoucí globální poptávce. A EU má na světě spolu s Japonskem zdaleka nejhorší poměr mezi produkcí a spotřebou ropy. A navíc, zpohodlnělá a zparchantělá Evropa a její obyvatelstvo má stále méně mocenských nástrojů, jak si přístup k ropě vynutit. Elektrická auta se dělají proto, aby měly automobilky práci, ne aby se s nimi jezdilo, gumokolský truhlíku. Plynu že je minimálně na 300 let? No možná, jenomže jste neřekl, že to musí spotřeba tohoto klesnout na 20 procent. Zkuste nám vy trumbelíne napsat, kde se tedy ty zásoby nacházejí. Jenom Vás ubezpečuji, že třeba Rusko musí nakupovat turkmenský plyn, aby dostálo svým závazkům v Evropě, protože jejich největší ložiska – Urengoj, Jamburg a Medvežije jsou za zlomem produkce. A že ten plyn někde hoří ve flérách? No víte, ono to ložisko není jako cisterna,, ze které můžete ten plyn odebírat Vámi zvolenou rychlostí -musíte respektovat migraci tihiti zkrze horniny.

   • A že těch túúúúútúúúú,jsou miliony,to vás neznervózňuje? A mohu se zeptat,jak vy se dopravujete do práce,na nákupy,na dovolenou – prostě odněkud někam?

   • Vaše vyjádření: „Elektrická auta se dělají proto, aby měly automobilky práci, ne aby se s nimi jezdilo, gumokolský truhlíku“ – dostatečně vypovídá o Vašem duševním zdraví. Měl byste okamžitě změnit dealera nebo psychiatra :).

   • Vážené. Ba právě naopak. Těch pracovních míst ubyde při výrobě těch elektrických nesmyslů. Když pojedu na dovcu, tak normálním autem tosjedu k moři za 10 hodin i s pauzou. Kdezto s tím elektronesmyslem za 20 hodin. A taková věc, strčit to do zásuvky a ráno můžete vyrazit. Ale zapomínat na to, že baterie se nedobijou na 100%,ale na nějakých 85%.do 100% se musí dobíjet ještě dalších 24 hodin. A kde vezměte tu elektřinu. Vy simuzete dovolit doma nabíječku o výkonu 11 kW?

 8. Rakušáci nás majú stále za „chudobných Windischov“ ako za čias socializmu.
  Ich negatívne správy (a vôbec aj tie pozitívne zmenili na negatívne) o nás bolo treba deliť troma a tento stav stále trvá. Stále ich treba deliť.(Nenávideli naše poľnohospodárstvo, naše atómky Mochovce i Temelín ešte aj s tým nedostavaným Nagymarosom na Dunaji sympatizovali s Maďarskom, hoci maďarskí lesníci potvrdzujú, že zachránilich lesy; nenávideli na nás vlastne všetko …)
  A teraz dokonca klamú („niečo sa zvrtlo“). Polícia SR nahlásila v lete 2020 pokus džihádistov o nákup munície cez Interpol a dokonca aj priamo rakúskej polícii. Oni z toho najprv obvinili Slovensko a následne aj z toho posledného útoku. Pod tlakom dôkazov sa spamútali.
  Už by si tí blbci mali uvedomiť, že my tu nežijeme na stromoch!!

  Oni sa dokonca k týmto islamistom správajú korektnejšie ako k nám.
  Ako Arabi v Egypte nás z východného bloku a doteraz, považujú za menejcenných, voči turistom zo Západu a pridelia vám izbu v letovisku v čo najnevýhodnejšom kúte. A keď ste chceli korektné zaobchádzanie, museli ste ísť do Egypta s rakúskou cestovkou.
  Tentokrát, s tými teroristami a pokusom kupovať strelivo na Slovensku, ma Rakušáci prvý a poslednýkrát naštvali a nepoviem im už ináč ako Rakúske prasiatka!
  Sú to odteraz pre mňa prihorenci (a to sa moja stará mama narodila vo Viedni)..

 9. CHODITE KOLEM TOHO JAKO KOLEM HORKE KASE ! ROK TU MAME COVID A EKOLOGOVE NIKDE ! KDE JSOU ? PRO KOHO VLASTNE PRACUJI ? UDERIME KLADIVEM PRESNE NA HLAVU HREBIKU ! JE NEJVYSI CAS POTRESTAT VINIKY A TO TVRDE ABY UZ NIKDY SE TAKOVE SVINSTVO NEOPAKOVALO ! ZE VSEMA VINIKY NA SIBENICI ! VINIK JE NUJOSKY MULTY MILIARDAR BIL GATES SE SVYMA KUMPANY SOROS ROKEFELER ! TITO SMEJDI VLASTNI VE VUHANU LABORATORE KDE VYRABI KORONA VIR KTERY ZAMORIL CELY SVET , TAKY TAM VYRABI VAKCINU PROTI KORONA VIRU ! SE VSEMA SMEJDY NA SIBENICI

  • Omg, chlape, zkus poklikat po pár webech, než tady začneš psát takové žvásty. Ještě jsi zapomněl na čipy a genetické změny.

 10. Tak přikládání do topeniště není nebezpečné . Ale musí být dobré topeniště . Dnes se spíše prodávají kamna s velkými dvířky (velké sklo) a tam je ten pruser. Prostě velké dveře znamená víření vzduchu . Ale chápu že lidé dnes chtějí spíše okrasná kamna než užitková.
  Jinak stačí se podívat pod světě a jakými kamny si udělal JOTUL jméno ? No přece F 602 a F118 . Málá dvířka s hlubokým topeništěm které je velmi nenáročné na tah (nezakouří) . Tato jednoduchá koncepce zajištuje dlouhou dobu hoření a zároveň tak i komfort a uspornost. Jenže tam není to velké sklo jak u krbu 🙂

 11. Zajímavé je, že rakouská,německá i švýcarská média udávají jako důvod tohoto problému lokální výpadek elektřiny v Rumunsku na Sedmihradsku, což bohužel vedlo k porušení frekvence a totálně to rozhodilo síť převážně v Rakousku. Nikde není ani slovo o podobné verzi české interpretace, že celý původ byl zaviněn nedostatkem elektřiny vyrobené na území Rakouska. Naopak, díky rychlé reakci rakouských elektráren(z velké míry lokálních plynových elektráren v okolí Vídně) nadále i velmi dobré spolupráci se VŠEMI sousedními zeměmi! Byla Evropa celého blackoutu ušetřena. Bylo by fajn si informace ověřovat na více stranách vážený pane Kolomazníku i když chápu, že napsat článek v tomto ublíženém stylu je samozřejmě jednodušší. Ono se to obecné českému obyvatelstvu lépe čte a pro mnohé je to pro porozumění snazší. S pozdravem

  • Pokud by bylo dostatek zdrojů v západní Evropě, pravděpodobně by tedy při výpadku přenosového vedení z Rumunska, resp. východní Evropy nedošlo k ohrožení stability sítě v západní Evropě. Řek bych….

 12. Pane Kolomazník,
  to co jste o Temelínu v souvislosti s hrozícím blackoutem napsal je naprosto neprofesionální blaf sloužící k vymývání mozků laické veřejnosti a k podpoře vládní propagandy pro dostavbu JE Dukovany,kterou tvrdě zacálujeme z našich daní.
  Kdybyste se totiž o celou situaci kolem tzv.blackoutu skutečně zajímal,tak byste zjistil,že jaderné elektrárny povahou svého řídícího režimu vůbec nejsou schopny reagovat na dynamické změny v rozvodné el.síti,ale max.přejít do tzv.ostrovního režimu,tzn. odpojit se od
  nestabilní sítě. Což se také stalo. To,že naše jaderné elektrárny dodávají za dumpingové ceny el.energii okolním státům je otázkou pouze obchodní a vizitkou
  ČEZu, jak jsme na tom s tou neustále omílanou soběstačností ve výrobě el.energie. A taktéž se nikdo z propagátorů jaderné energie nechlubí tím,že stupeň využití jaderného paliva činí v provozované technologii
  otevřeného režimu jen několik procent včetně produkce 100 tun/rok vyhořelého vysoceradioaktivního
  paliva z našich jaderných elektráren na jehož uložení
  si zase budeme muset ze svých daní tučně zacálovat (současně odhadovaná investiční náročnost hlubinného
  úložiště činí 111 mld.Kč). Přitom existují pro rozvoj výroby ekologicky čisté energie investičně mnohem
  méně náročné alternativy o které byste se měl zajímat a ne ohlupovat laickou veřejnost.

  • Pane Aleši. Jsem „laická“ veřejnost Podstat článku je naprosto pravdivá a nikdo mě mozek nevymývá. Navrhněte tedy řešení soběstačnosti EU v zásobování elektřinou a neohánějte se vládní propagandou.

   • Jak jste došel k tomu, že podstata článku je pravdivá? Kolik jste toho o té události četl a z jakých zdrojů? Článek je celý vylhaný a slouží jen jako krytí pro primitivní výpady. Mimochodem, jestli tušíte, co je to ostrovní provoz, tak si zkuste (raději jen sám pro sebe) odpovědět na otázku: Jak mohl Temelín pomoct Rakousku, když se při prvním poklesu frekvence odpojil od sítě a jel v ostrovním režimu? Stejně jako i ostatní naše elektrárny.

    • Dobrý večer, autor si ani nevymýšlí, ani nelže. Zkuste si, prosíme, přečíst text znovu. Zřejmě jste četl mezi řádky to, co tam nebylo napsáno. V textu totiž nikde nestojí, že by nedávný rakouský téměř blackout měl souvislost s Temelínem. Ale zato se v něm píše o tom, že Rakušané byli proti výstavbě jaderné elektrárny a nyní nakupuje elektřinu z jaderných a uhelných elektráren v okolních zemích. Tedy včetně Temelína.
     Redakce

  • Až se bude elektřina vyrábět pouze z těch vašich čistě ekologických zdrojů,bude tak extrémně drahá,že polovina lidí si její odběr nebude moci dovolit.Bude jí totiž málo – zoufale málo.

  • To jsou primitívní argumenty, že jako to budeme financovat z daní. Cestu vám postaví za co? Trapné argumenty

  • Co se týká OZE, tak vše není tak ideální jak se prezentuje.
   Výkony těchto zdrojů jsou závislé na počasí – a tedy vysoce rozkolísaná dodávka energie do sítě (hrozící blackout – viz. minulý týden Rakousko).
   Co se týká solárních zdrojů, kam umístit takové množství panelů ? Na střechy domů měst – znamená díky absorpci sluneční energie další oteplení městského klimatu. Sluneční energie dopadající na panel se z 18% přemění na el. energii a zbývající sluneční energie se buď odrazí, nebo z větší části ohřeje své okolí. Tmavé fotovoltaické panely obdobně. co se týká větrníků, je to obrovský ráz do charakteru krajiny (viz. Německo, co tedy ekologie krajiny). Dokonce v případě masívního využívání větrníků může prokazatelně dojít k lokálnímu vlivu na srážky, vlivem proudění ohřátého vzduchu. Potvrdily to některé výzkumy působení větrných farem.
   To je jen malý výčet výhodnosti a ekologie těchto OZE.

  • Dobrý večer, autor si ani nevymýšlí, ani nelže. Zkuste si, prosíme, přečíst text znovu. Zřejmě jste četl mezi řádky to, co tam nebylo napsáno. V textu totiž nikde nestojí, že by nedávný rakouský téměř blackout měl souvislost s Temelínem. Ale zato se v něm píše o tom, že Rakušané byli proti výstavbě jaderné elektrárny a nyní nakupuje elektřinu z jaderných a uhelných elektráren v okolních zemích. Tedy včetně Temelína.
   Redakce

 13. Pan redaktor se chová trochu jako zhrzený podkoní, který z okna své stáje sleduje stavbu železnice a ví, že právě přichází o práci. A tak nadává a ostatní kumpáni mu nadšeně přikyvují.
  Pochopitelně, že tak významná změna, jako je přechod energetiky z centralizovaných velkých zdrojů na lokální OZE + záložní rychlé zdroje, není a nebude jednoduchá a bez problémů, a ani nebude levná. Ale ono nám v podstatě nic jiného nezbývá a myslet si, že by vše vyřešily jen jaderné zdroje, je z mnoha důvodů čirá utopie.
  Každý odborník, který je v této oblasti dostatečně orientován, vám dnes řekne, že vhodným mixem OZE a záložních zimních zdrojů schopných rychle najet, lze stávající uhelné a jaderné elektrárny plně nahradit a to v zásadě s minimálním vlivem na cenu pro spotřebitele. Byť ty záložní zdroje budou zpočátku plynové na zemní plyn a tedy s produkcí toho zlého CO2. Ten však bude produkován pouze v malém množství vzhledem k omezené době chodu těchto zdrojů – v porovnání se stávajícími uhelnými elektrárnami – a do budoucna se dále počítá se zpracováním letních přebytků OZE akumulovaných v nejrůznějších formách, tak aby celé odvětví nakonec bylo CO2 neutrální.
  Cena elektřiny po tomto přechodu se nakonec sníží, protože jediný primární zdroj, který k tomu potřebujete, je takové to žluté svítící kolečko na obloze, které pořád funguje. Nemusíte nic těžit ani zpracovávat. Nemusíte se bát, že ten primární zdroj dojde. Vše je jen o účinnosti přeměny, rozvodu, akumulaci a nastavení vhodných obchodních podmínek, legislativy. Tedy pouze technologické a obchodní záležitosti, se kterými si trh hravě poradí, pokud není legislativně nesmyslně omezován.
  Kdyby se tento přechod řešil globálně, postupně a všude stejně, tak by k podobným rizikům typu blackout vůbec nedocházelo!
  Bohužel ale každý pidistát typu AT si to dosud řešil po svém a pak to takhle zákonitě musí dopadnout.
  Brusel dosud řešil kdejaké krávoviny typu gdpr, ale energetiku, tu nejdůležitější vymoženost co máme, do té pořád svou nekompetentností zasahovaly lokální vlády podle předvolebních nálad svých obyvatel. A tím myslím oba extrémy, za které jmenujme ČR (všichni chtějí jádro, OZE jsou zlé) a D (všichni chtějí OZE, jádro je zlé). Přitom právě a především energetiku a zejména OZE je nutno řešit globálně, protože v různých zemích panují různé podmínky pro tuto výrobu.
  Naštěstí se už konečně hýbou ledy tím správným směrem a nová energetická legislativa z dílny EK konečně umožní plně decentrální energetiku po celé EU. To se týká nejen decentrálních OZE zdrojů, ale i akumulačních zařízení a také záložních zdrojů určených právě a zejména pro zimní sezonu, kdy především fotovoltaické elektrárny téměř nic vyrobí.
  ČEZu a spol. se to asi moc líbit nebude, protože tohle konečně otevře trh pro všechny a budou po celé EU shodná a jasná pravidla. Nicméně i ty velké společnosti mohou na této drastické změně nakonec vydělat – mohou využít svoje zkušenosti a provozovat akumulační zařízení a záložní zdroje. Pořád to bude třeba pro ČEZ výhodnější investicí, než dnes už v podstatě naprosto nerentabilní dostavba Temelína.
  Je to důležité, protože pak do trhu nebude moci zasahovat takový nekompetentní úřad, jakým je ERÚ, se svými nesmyslnými vyhláškami typu měření po fázích, které úplně zbytečně prodražují a omezují rozvoj OZE v ČR, a navíc jsou nesmyslné i fyzikálně.
  Chtělo by to samozřejmě, aby stejná pravidla byla shodná po celém světě, ale vzhledem ke stávajícímu celosvětovému chaosu buďme rádi alespoň za tu EU.

  • „zpracováním letních přebytků OZE akumulovaných v nejrůznějších formách“ Zatím jediná možnost akumulace velkých kvant elektřiny jsou přečerpávací nádrže. Dlouhé stráně kupř., další neznám. Kolik Dlouhých strání a kde bude nutno vybudovat (10-20?), jak dlouho to bude trvat (10 – 20 let?) a kolik to bude stát? Bylo by dobře přizvat do dišputace i nějakého ing. přes elektro, asi by Vám „vypucoval žrádlo“. J.L. end

   • No vypadá to, že pán před Vami si přečetl nejakou příručku Budoucnost OZE. Ale skutečnost je obvykle trochu komplikovanější.

 14. už se těším až v celé evropě spustí rychlonabíječky pro elektroauta kdo nemá zásoby svíček tak ani na haj.lík si nedojde

 15. Děkuji za takový článek, mohlo by jich být více. A to že jsou zde souhlasné i nesouhlasné reakce jen podtrhuje , že novinařina ještě nevymřela. Být všichni v jednotném názoru , oslavovat vše co vrchnost nařídila není přirozené ani normální. Děkuji.

  • Milý pane! K eurosoudruhům jste se směle přihlásil tím svým rozvracením EU :-D. Pravda je snad nežádoucí element pokud je, proboha, kritická vůči unijní stupiditě? Eu musíme jen chválit za ty stupidity co tak často vymýšlí? Vyndejte si prosím hlavu z konečníku!

  • Pokud jste si nevšiml, jste na názorovém webu. Pakliže máte na to, abyste napsal svůj vlastní názor, pak s chutí do toho. Ale nenecháme si nadávat do „soudruhů“. Váš příspěvek byl smazán.
   Reakce

 16. Rovněž děkuji panu Kolomazníkovi, v záplavě fejků konečně rozumný a hlavně pravdivý komentář. Bohužel.

  • Dobrý večer, jsme rádi, že máte svůj vlastní názor.
   Dokážete jej nějak vysvětlit?
   Redakce

 17. V té diskusi jaksi zapadlo, že Rakousko v důsledku přetížení vlasních zdrojů začalo rozhazovat kmitočty a hrozily zkraty v přenosové soustavě a tím výpadek v EU. Jenom posílením sítě v Rakousku z našich zdrojů se to podařilo odvrátit.

  • Bylo to přesně opačně. Problém vznikl na Balkáně a ten se odpojil od evropské soustavy. V Rakousku tak vznikl přebytek, který se jim však podařilo vyregulovat. My jsme jim pomohli druhotně tím, že když naše bloky přešly při výkyvu frekvence do ostrovního provozu, soustava se odlehčila. Tohle jsou první poznatky, se závěry bych počkal na vyhodnocení události odborníky.

 18. Počkejte až dojde na bruselskou utopickou zelenou agendu s elektromobilitou a zákazem spalovacích motorů. To teprve bude sranda. Státům, které se rozhodnou vsadit jen na zelenou energii se energetický systém zcela zhroutí. To může vyvolat občanské války uvnitř těchto zemí (pokud to není dokonce cílem aby se zas lidi mezi sebou navzájem zabíjeli). Kdyby se to s elektromobilitou myslelo fakt vážně, už hezkých pár let by se všude posilovaly sítě nebo stavěly nové a stavělo plno nových elektráren, ale nic se neděje. I blbec musí vědět, že zelené nesmysly, energie ze slunce nebo větru nemůžou v budoucnu stačit.

 19. Všichni se kvůli Green Dealu Evropské unie brzy dostaneme k blackoutům. Proč? Protože ty největší OZE (FVE, větrníky) fungují, jen když fouká nebo svítí slunce. V nejhorších dnech obří OZE Německa nekryjí ani čtvrtinu potřeb sítě, takže jedou zvýšeně jaderky a uhelné. Oba zdroje Němci odstaví, JE letos, uhelky v roce 2038 (jako Česko). Takže do 2 let tady budeme mít vinou šílené zelené ideologie energetický hlad. Jediná reálná šance jsou jaderné elektrárny, které česká vláda a administrativa ani neschválí, neumíme ani postavit dálnice a okruh kolem Prahy. Nouzovým řešením pro Němce (pro nás?) budou paroplynové elektrárny – na ruský zemní plyn. K tomu ještě máme vyhodit auta na benzín a naftu a přejít na baterky. To vyžaduje postavit několik bloků Temelína, protože většina elektroaut by se nabíjela přes noc. Takže pořiďťe si buď vlastní FVE nebo zásobu svíček. Blackouty nás díky soudruhům v Bruselu určitě čekají. Čau lidi, bude hůř.

 20. Neměli jim ji za nic prodávat a měli jim naopak toto počínání připomenout a dát jim ochutnat vlastní medicínu.
  Co se týče úchylných vědců ohledně kamen, tak jsou to uměle placení idioti, kteří by se neužvili jinak.

 21. Že by se konečně taky psala v médiích pravda…? Pěkně a pravdivě napsáno. Budiž to ke chvále autorovi článku. Jen aby za to, co napsal nepřišel o práci. Ani bych se v dnešní ,,demokracii“ nedivil.

 22. Pro Němce jsme teď „gefährlicher Nachbar“, ale celkem bych věřil, že pro jejich zlatou mládež právě toto bude pozvánka na adrenalinové dobrodružství, na chlastací covidové párty v zamořené zemičce.

 23. Já mám jediný sen ,kdyby se přerušil přívod elektriky jak by se všichni zbláznili manualní jste vše zrušily a to minimum co by stačilo pro základní potřeby života by úplně stačilo lidi by byli zdraví víc by se snažili být soběstační a konečné by začali využívat mozek tak jak nám byl dán ale nevím dnes už mají na takový život mozky zakrnělý jsou z nich naprogramovaní poloroboti nením , nevím přestante ničit svými blbostmi na elektriku celý svět a bude líp. V téhle době jsou všichni odborníci na všechno neumí si v hlavě srovnat myšlenky ono jich tam moc asi není a zabývají se podsouvanými informacemi dle toho co se hodí do krámu tomu či onomu .Jsem ráda že jsem řžila vté době v které jsem žila ,v této době bych mladá nechtěla být a ani bych si nepořídila do této doby děti protože budoucnost bude katastrofa a to je to co bych jim nepřála.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB