Fialova vláda plánuje povinné zastoupení žen ve vedení soukromých firem. Na to si netroufly ani levicové kabinety

Současná údajně středopravá vláda se chystá zasadit další ránu českému kapitálovému trhu. Již se jí podařilo ochromit důvěru investorů v něj kurzotvornými výroky pronášenými nahodile a zmateně, zjevně bez znalosti věci a vůbec bez koncepce, případně jako v banánové republice v prostředí ducha venkovské hospody.
Fialova vláda plánuje nařídit povinné zastoupení žen ve vedení soukromých firem, na což si netroufly ani levicové kabinety. Poškodí tím českou burzu a kapitálový trh, neboť kvóty jej poškozují, jak dokládají odborné studie ze světa. Ilustrační foto: Vláda ČR

Teď společnostem obchodovaným na burze vláda plánuje přikazovat – na což si netroufl ani žádný z dosavadních levicových kabinetů –, aby měly ve vedení třetinu žen. Přitom je empiricky prokázáno, že takové kvóty zpravidla snižují výkonnost firem, tedy poškodí celý tuzemský kapitálový trh.

Například metastudie publikovaná v recenzovaném vědeckém žurnálu Economic Affairs v říjnu 2021 (zde) hovoří celkem jasně. „Kvóty zastoupení žen ve vedení společností většinově snižují jejich finanční výkonnost.“

Evropské akcie jsou přitom už teď v historicky rekordní slevě vůči těm americkým. Vyplývá to ze srovnání poměrového ukazatele vyhlížené tržní ceny akcie a čistého zisku na akcii na horizontu dalších dvanácti měsíců. Brány jsou přitom v potaz všechny klíčové akciové tituly jak ve Spojených státech, tak v Evropě.

Klíčovým důvodem je to, že Evropa nemá žádnou světově významnou technologickou společnost, dále vykazuje slabší vyhlížený ekonomický růst, slabší hospodářskou odolnost a konečně také na ni tíživěji dopadá současná geopolitická situace.

Evropu také poškozuje to, že do její ekonomiky už přespříliš promlouvá ideologie, zejména ta zelená, ale právě i genderová. Mezinárodní investoři Evropě věří méně a méně; její ideologie poškozuje životní úroveň zejména budoucích generací.

Pokud mnohé evropské burzovně obchodované společnosti musí vybírat lidi do vedení na základě pohlaví, a tedy nikoli nutně na základě schopností, přičemž je to empiricky prokázaná nevýhoda v konkurenčním boji, nepřekvapí, že kapitál směřuje více a více do Spojených států a jiných části světa, na úkor Evropy.

Akciové trhy varovný signál tedy už vysílají. Doplňuje jej například článek z Wall Street Journal z tohoto týdne. Podle něj brzdí schopnost konkurovat Spojeným státům a Číně evropská regulační mánie.

Evropská unie je podle listu jedničkou v jedné oblasti – v regulacích. Včetně těch genderových. Agresivní tvorbou pravidel si ale pod sebou řeže větev. Připravuje se – kromě jiného – o schopnost konkurovat Číně v oblasti elektromobility a Spojeným státům v umělé inteligenci.

Co dodat? Že hořký kalich jsme ještě nedopili, opravdu hořký konec je teprve před námi, protože ani varování akciových trhů, ani zmíněný článek Wall Street Journal evropské a bruselské zideologizované byrokracii oči zřejmě neotevře. Škoda, že oči neotvírá ani česká vláda, hlásící se k politickému středu, či dokonce pravici.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 15
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
 1. Pp Pppp

  Ať tenhle šašek raději nikomu nic nenařizuje protože to je jedna kravina za druhou..

 2. Ka Karel

  Takovou zoufalou blbost ani pan Fiala nemůže myslet vážně. To bude určitě nějaký fake.

 3. Jo Josef

  Fialova vládá měla pár procent, po tomhle nebude mít nic.
  To může vymyslet pouze člověk který nic o podnikání neví !!!
  V dnešní době nejsou kvalitní lidi v žádném oboru, nutit firmy k téhle věci je nesmysl a komunismus.

 4. mi mirec

  To je dobře, tohle aspoň urychlí založení nové pravicové strany, která nebude proruská, ani probruselská. Poptávka díky těmto eurobolševikům a agrorusákům roste!

 5. Pa Pavel

  To už nejsou ani choré mozky, to jsou bezmozky! AŤ si ti filutové založí své firmy a stáhnou si tam 1/3 žen do vedení. Já si myslím, že mají v poslanecké sněmovně moc levný alkohol a tak chlastají ligu! Já jsem si myslel, že špatně vidím, když měla Sněhurku dělat černoška! A to bude další kvóta, kolik musí být ve vedení podniku černochů a černošek. Strašné pomyšlení, tedy strašný diletanský diktát.

 6. Ja Jarda

  Neeeeee, to nemůžou myslet vážně! Záložní si firmu, vydupu ji tak, že bude na burze a pak mi nějakej tramtejr nařídí, kdo tam bude dělat ve vedení? Jestli to není apríl, tak je to na Chocholouška.

 7. Mi MichalD

  Ja vidim ze si na to levicove kabinety troufly, ted nam vladne levice jako vysita

 8. PM Pavel Matta

  Ježíši, mít Tvoje starosti.
  Nebo předzvěst znarodňovani ?.

 9. Ji Jiří

  Jako majitel firmy si já jmenuji do vedení koho chci. Pokud tam budu mít schopnou ženu ta proč ne. A když tam nebude tak mi ji přidělí Fiala s tím že stát převezme zodpovědnost i za hospodářské výsledky firmy.

 10. Pe Petr

  Soukromník si může dělat ve své firmě co chce. Vláda nemá absolutně nic nařizovat. Tohle si můžou politici nařídit pouze ve státních firmách……

 11. Lu Lukas

  Myslím, že by měl rozhodovat co je v hlavě a ne mezi nohama. U pana premiéra to ale vyjde nastejno.

 12. PN Petr Nývlt

  Minulý týden jsem byl v Ustí nad Labem, a na přechodu byla čenoška v uniformě městské policie, jo emancipace, lgbt, a podobný kokotiny, at žije česko, chlapi už nejsou chlapi a ženský se vymkli sebekontrole.

 13. Ol Olík13

  Fialová partička kecá do všeho, jen to nemá hlavu a patu. Prostě až jednou někdo přestřihne ten jeden drátek, co má Fík v hlavě, upadnou mu uši.

 14. mi milanmid

  Ještě tam asi chybí jedná maličkost nemá to být někdo s Ukrajiny

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB