Evropské akcie jsou vůči americkým historicky rekordně levné

Evropské akcie jsou teď v historicky rekordní slevě vůči těm americkým. Vyplývá to ze srovnání poměrového ukazatele vyhlížené tržní ceny akcie a čistého zisku na akcii na horizontu dalších dvanácti měsíců. Brány jsou přitom v potaz všechny klíčové akciové tituly jak ve Spojených státech, tak v Evropě.
Evropská unie je podle amerického listu Wall Street Journal jedničkou v jedné oblasti – v regulacích. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Klíčovým důvodem je to, že Evropa nemá žádnou světově významnou technologickou společnost, dále vykazuje slabší vyhlížený ekonomický růst, slabší hospodářskou odolnost a konečně také na ni tíživěji dopadá současná geopolitická situace.

Evropu také poškozuje to, že do její ekonomiky už přespříliš promlouvá ideologie, zejména ta „zelená“. Mezinárodní investoři Evropě věří méně a méně; její „zelená ideologie“ poškozuje životní úroveň zejména budoucích generací. Akciové trhy varovný signál tedy už vysílají. Doplňuje jej například článek z amerického deníku Wall Street Journal z tohoto týdne.

Podle něj brzdí schopnost konkurovat Spojeným státům a Číně evropská regulační mánie. Evropská unie je podle listu jedničkou v jedné oblasti – v regulacích. Agresivní tvorbou pravidel si ale pod sebou řeže větev. Připravuje se o schopnost konkurovat Číně v oblasti elektromobility a Spojeným státům v umělé inteligence.

Co dodat? Že hořký kalich jsme ještě nedopili, opravdu hořký konec je teprve před námi, protože ani varování akciových trhů, ani zmíněný článek Wall Street Journal bruselské zideologizované byrokracii oči zřejmě neotevře.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 2
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. Pe Petr

    Evropa pomalu krachuje. Utáhnout přechod na zelené zdroje,válku a Ukrajině a živit plnou Evropu migrantů nelze zvládnout. Bohužel,v Bruselu není žádný poslanec normální……

  2. Kj Kde je?

    Nejak mi chybi odkaz na clanek, na jehoz zaklade byl napsany tento clanek.

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB