Finanční správa nepřistupuje k žádostem o kompenzační bonus podle zákona

Finanční správa v některých regionech brzdí vyplácení kompenzačního bonusu za období od 22. listopadu do 31. prosince a podmiňuje je doplněním žádosti o další údaje, nebo se rovnou snaží přimět podnikatele k jejímu stažení – to vše v rozporu se zákonem.
Svou zkušenost s postupem finančního úřadu vylíčila podnikatelka, která se zabývá prodejem sportovních pohárů a organizačním zajištěním akcí. Ilustrační foto: Pixabay.com

Vyplynulo to z anonymního bleskového průzkumu, který mezi svými členy uskutečnila Asociace malých a středních podniků a živnostníků České republiky (AMSP ČR). „Zeptali jsme se, jaké mají podnikatelé a živnostníci zkušenosti s čerpáním kompenzačního bonusu a zda podle jejich názoru probíhá adekvátně,“ uvedla členka představenstva a generální ředitelka asociace Eva Svobodová. Výsledek podle ní bohužel nebyl nijak překvapivý.

Svou zkušenost s postupem finančního úřadu vylíčila například podnikatelka, která se zabývá prodejem sportovních pohárů a organizačním zajištěním akcí. „Pracovnice finančního úřadu zavolala, že po přečtení žádosti a zhlédnutí mých živnostenských oprávnění nemám na kompenzační bonus nárok. Doporučila mi prostudovat opatření vlády č. 1037 z 19. listopadu 2021 a podle něj přesně zformulovat moji dotčenou činnost,“ svěřila se.

Úřadu pak písemně vysvětlila, že okolnosti uvedené v dokumentu přímo neovlivňují její činnost, ale klienty, kteří se na jejich základě rozhodli neorganizovat aktivity, na které dodává sportovní trofeje a služby. „Pracovnice finančního úřadu reagovala žádostí, že mám písemnou formou předložit přehled klientů včetně telefonních čísel, uvedení částky nákupu a důvod, proč akci neorganizovali,“ zrekapitulovala podnikatelka.

PSALI JSME:
Pomůže vláda podnikatelům postiženým předvánočním lockdownem? Zatím to brzdí ministr Síkela

Argumentovala jsem, že od stálých klientů nemám souhlas s předáním telefonního čísla a že mám i klienty ‚z ulice‘, kteří přijdou, vyberou si poháry, zaplatí, dostanou paragon, odejdou…“ Řízení, které vůbec nemělo být zahájeno, zatím žádné konkrétní vyústění nemá.

„Kompenzační bonus je vyměřen ex lege bez jakéhokoli autoritativního potvrzení správce daně,“ upozornil v této souvislosti daňový expert poradenské skupiny PKF Apogeo Martin Bortlík. „Není tudíž co zastavit, jak mylně činí Finanční správa. Řízení totiž již úspěšně skončilo. A to pravomocně, jak vyplývá z ustanovení § 140 odst. 4 Daňového řádu,“ vysvětlil.

Podle odborníků dle ustanovení § 15 zákona o kompenzačním bonusu platí, že tento se považuje za vyměřený dnem podání žádosti. V tom je rozdíl oproti daním, které se vyměřují až doručením platebního výměru. Tato úprava proto u daní umožňuje zahájit postup k odstranění pochybností a korigovat daň přiznanou poplatníkem.

PSALI JSME:
Vidí finanční správa za každým podnikatelem podvodníka?

„Odlišnost právní úpravy zákona o kompenzačním bonusu nejenže neumožňuje postup k odstranění pochybností zahájit, tudíž neumožňuje korekci jinak, než skrze doměření po uskutečněné daňové kontrole,“ dodal Bortlík.

„Finanční správa se na jedné straně chlubí, kolik žádostí už kladně vyřídila a vyplatila na jejich základě peníze, takhle to ale může vypadat, jako by v tichosti realizovala interní pokyn co nejvíc na kompenzačních bonusech ušetřit,“ konstatoval předseda představenstva AMSP ČR Josef Jaroš. Podle něj tyto kroky korespondují s neochotou vlády vyplatit dříve schválené kompenzace provozovatelům adventních trhů a dalším, koho postihly předvánoční covidové restrikce.

„Postup finanční správy se ale podle našich poznatků na jednotlivých místech v republice liší,“ podotkl Jaroš. „Osobně proto věřím, že o žádný centrální pokyn k šetření nejde, ale projevuje se tak jen horlivost jednotlivých úředníků zvyklých z minulosti na ‚zaklekávání‘ a podobné praktiky, jejichž nepřípustnost už potvrdily pravomocné soudní verdikty,“ doplnil.

PSALI JSME:
Zaklekávání na podnikatele bude po koronavirové krizi častější

Zavřít reklamu ×
  1. Dobrý den, mne se taky paní úřednice řekla, že podle zákona nemam nárok, dělám finanční poradenství a musím hodit ke klientům domu.

  2. Dobrý den. Nám ( modeláž nehtů a péče o tělo ) Fin.urad volal, volala úřednice, že máme oproti předchozích letech větší příjmy, že to není možné, chtěla doložit peněžní deník a do telefonu oznámila, že při nedodání bude zahájena fin.kontrola, a že už tak si nazaradili do adeptů na kontrolu.

  3. Tak take jsem to dostal

    Při zpracování žádosti se ale ukázalo, že v žádosti uvedenou činnost nelze považovat za významně dotčenou, neboť pokles příjmů je zjevně způsoben převážně jinými důvody než dopadem vládou přijatých krizových, mimořádných nebo ochranných opatření dle § 1 zákona o kompenzačním bonusu.

    Trváte-li na žádosti o kompenzační bonus, pak správci daně zašlete na e-mailovou adresu: [email protected] bližší vyjádření, jakým způsobem byla Vaše podnikatelská činnost významně dotčena v důsledku ohrožení zdraví nebo přijatých krizových opatření dle § 1 zákona o kompenzačním bonusu, a to ve lhůtě pěti dnů.

    Případně vezměte ve lhůtě pěti dnů svoji žádost zpět

    • Bylo mi sděleno abych dokázal, že faktorovanym firmám v létě, kterým jsem dělal weby poklesly v prosinci tržby.

      Takže aktuálně stornovane zakázky od pensionu a dalších živnostníku v listopadu a prosinci s tím nemají nic spolecneho 😁

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Podnikání

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.