Pomůže vláda podnikatelům postiženým předvánočním lockdownem? Zatím to brzdí ministr Síkela

Tisíce drobných podnikatelů a živnostníků před koncem loňského roku tvrdě zasáhl zákaz adventních a vánočních trhů, k němuž dosluhující vláda Andreje Babiše přistoupila v obavách z dalšího šíření covidové nákazy. Restrikce ale dopadly i na další obory.
Podle ministra dopravy Martina Kupky by se vláda měla kompenzacemi pro podnikatele zabývat příští týden. Ilustrační foto: ODS

Aby pro ně nebyl likvidační, přislíbila vláda kompenzace a pomoci měl i kompenzační bonus pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ). Zatímco vyplácení bonusů za období od 22. listopadu 2021 už běží, další podpora je zatím v nedohlednu. Pro Asociaci malých a středních podniků a živnostníků České republiky (AMSP ČR) je taková situace, která se bytostně dotýká jejích členů, nepřijatelná.

Asociace se už na konci loňské listopadu ohradila vůči nerovnosti přístupu vládních omezení k drobným podnikatelům. Výhrada se týkala zejména venkovních vánočních trhů, které se musely zcela uzavřít na dobu 30 dnů. Na rozdíl od nich však mohly dále fungovat trhy farmářské a zejména prodej vánočního zboží v hypermarketech.

„Na asociaci i na mne osobně se opakovaně obracejí provozovatelé vánočních trhů a prodejci, že jsou v úplně zoufalé situaci,“ říká předseda představenstva AMSP ČR Josef Jaroš. „Stánkař, který chtěl přispívat k vánoční pohodě a místo toho musel vylévat svařené víno do kanálu, si ze strany státu určitě nezaslouží menší ochranu, než zaměstnanec nadnárodního koncernu,“ informoval redakci FAEI.cz.

PSALI JSME:
Čeká tuzemskou gastronomii vlna krachů? Vláda na hospody a restaurace zapomněla, tvrdí asociace

„Podnikatelé v dobré víře omezení respektovali a své aktivity utlumili, s vidinou již domluvených kompenzačních programů. Ti poctiví, kteří neobcházeli vládní proticovidová opatření přejmenováním svých trhů, zůstali doteď bez jakékoliv pomoci a kompenzace,“ sdělil Luboš Kastner, člen představenstva AMSP ČR a garant projektu Moje restaurace.

Asociace proto vyzvala vládu k urychlenému spuštění kompenzačních programů, které byly předchozí vládou schváleny již v listopadu loňského roku právě jako reakce na uzavření vánočních trhů. Agentura ČTK uvedla, že nový ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela neplánuje spustit programy Covid 2021 a Nepokryté náklady v původní verzi.

Síkela sdělil, že pokud bude stát nějaké náhrady vyplácet, zaměří se na podnikatele, kteří si bez takové pomoci těžko poradí a zároveň prokážou životaschopný podnikatelský model, aspoň částečně uzpůsobený na aktuální podmínky trhu.

PSALI JSME:
Silná slova a velké ego Jozefa Síkely. Bude to na roli ministra stačit?

„Chceme poskytovat kompenzace, které se zaměří na podnikatele, kteří se bez té pomoci těžko obejdou, ale zároveň prokážou fungující byznys model, to znamená, že se jim aspoň částečně podařilo adaptovat se na podmínky trhu a vrátí se do toho běžného ekonomického procesu,“ uvedl ministr Síkela.

Na Síkelova slova reagoval mimo jiné David Borovka z České eventové asociace: „Náš obor stojí od 15. listopadu a vzhledem k tomu, že se eventy plánují dva až tři měsíce dopředu, tak budeme stát minimálně ještě tři až čtyři měsíce.“ Podle něj vydržet půl roku a více s poklesem tržeb o 80 procent a nedostat žádné kompenzace, nemohou po několika vlnách covidu ustát ani ty nejsilnější firmy v oboru.

Podle ministra dopravy Martina Kupky (ODS) by se vláda měla kompenzacemi pro podnikatele zabývat příští týden. Ministři Fialova kabinetu podle jeho vyjádření hledají variantu pro uspokojení všech zasažených v důsledku protiepidemických opatření. Jak uvedla ČTK, ministr financí Zbyněk Stanjura, připravuje návrh náhrad, který by dokázal uspokojit všechny, na které dříve připravené programy podpory nemyslely.

PSALI JSME:
Asociace: Obchodní řetězce jsou opět zvýhodňovány oproti českým drobným podnikatelům

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Podnikání

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB