
Přibližně polovinu obyvatel v nových nájemních projektech tvoří firmy. Důvodem je právě stále oblíbenější benefit nájemního bydlení pro své zaměstnance, čímž si podniky zvyšují svou atraktivitu na trhu práce.
A vzhledem k tomu, že se prodej bytů vzhledem k vysokým hypotečním sazbám a všeobecné inflaci výrazně propadl, je to výhodné rovněž pro developery. Takže nakonec je to výhodné pro všechny včetně zaměstnanců, kteří si nemohou pořídit vlastní bydlení.
Výhoda oproti konkurenci
„Řada developerů a nemovitostních fondů si již delší dobu hraje s myšlenkou nájemního bydlení. Ze všech projektů, které jsme na Home Portal řešili pro nájemní bydlení, se ukázalo, že se zde začíná objevovat zajímavý fenomén, a to ten, že developeři mají zájem o firemní klientelu a firmy mají rostoucí zájem platit svým zaměstnancům za bydlení,“ řekl Jan Vitvera, obchodní ředitel společnosti Home Portal.
Výhody jsou nasnadě – poskytování nájemního bydlení firmy přináší výhodu oproti konkurenci a zaměstnanci mohou získat kvalitní a cenově dostupné bydlení nedaleko své práce.
„Aktuálně jsme na všech projektech pronajali polovinu jednotek firemní klientele a druhou klasickým nájemcům. Pro developery představuje firemní klientela nižší riziko z pohledu neplacení nájmů, nebo případných řešení reklamací. Z pohledu firem dokážou developeři poskytnout i lepší službu – nové byty plně vybaví designovým nábytkem a funkčním zařízením. Díky tomu firemní nájemce získá prestižní benefit pro udržení si kvalitních zaměstnanců,“ vysvětlil Vitvera.
Firemní bydlení může být pro zaměstnance výhodné i z finančního hlediska. Jejich firma jim může nabídnout zvýhodněné nájemné sazby, různé další slevy včetně uhrazení části poplatků. Díky tomu může zaměstnanec ušetřit a peníze následně použít například na vzdělávání nebo cestování.
Zdražování se zastavilo
Analýza realitní společnosti RE/MAX ukázala, že růst nájemného v bytech se v květnu zastavil a v některých městech dokonce začal mírně klesat.
V současnosti se nájemné v Praze pohybuje v průměru kolem 348 korun za metr čtvereční, což je o osm více než před rokem, ale o dvě procenta méně než v minulém čtvrtletí. Průměrné nájemné za byt v Praze činí 19,3 tisíce korun.
„To je dobrá zpráva pro nájemníky, kteří se v poslední době potýkali s výrazným zvyšováním nájemného. Majitelům se to pochopitelně nezamlouvá. Důvodem stabilizace je to, že se nabídka a poptávka vyrovnaly a ekonomická situace trhu neumožňuje růst cen,“ uvedl analytik a realitní znalec Iztok Toplak z RE/MAX G8 Reality.
Konstatoval, že poptávka po pronájmech je v současnosti nižší než v loňském roce, kdy byla nižší především díky vyšším hypotečním sazbám a vyšší imigraci zejména z Ukrajiny. „Neplatí to však pro všechny segmenty. Například o menší byty je stále velký zájem, stejně jako v některých částech města poptávka stále převyšuje nabídku,“ dodal Toplak.
Fascinující….. 🙂 🙂 🙂
Firmy objevily Ameriku… Tohle dělaly solidní podniky už před převratem.
Dokud se ovšem nezačalo privatizovat a krást.
Presne nic noveho,to fungovalo uz za komunistu
Do toho bych nešla. Zavání to moc velkou závislostí. Ve chvíli , kdy se rozhodnete odejít z práce ,nastává problém i s bydlením. A zaměstnavatel si to moc dobře uvědomuje.
Přesně… služební byt se tomu v občanském zákoníku říká, a ten je vázán na pracovní místo= výpověď (ať již z jakékoli strany) je současně i výpovědí ze služebního bytu….
Tady v ČR se vyplatí být akorát důchodce popř. podnikatel….Jinak rychle do práce za hranice!
Není třeba, stačí dělat pro zahraniční firmu v Česku za Německý plat. Pak je to fajn. A těch firem je tu hromada.