Stejný problém jako FN Motol řeší i další instituce. Nedostatek cenově dostupných ubytovacích kapacit se stal systémovým problémem. Česká spořitelna, která zakládá svoji dlouhodobou strategii na podpoře prosperity, finančního zdraví a udržitelného rozvoje společnosti, chce začít situaci napravovat.
• Nájemné v nových bytech bude o cca 20 % nižší oproti tržnímu standardu;
• Byty budou dostupné pro zaměstnance z nejpotřebnějších profesí, o jejich rozdělování budou rozhodovat instituce veřejné správy a místní samosprávy;
• Prvním projektem DBČS je Prosek Park, který poskytne ubytování i pro FN Motol.
Záměrem spořitelny je podílet se na výstavbě cenově dostupnějšího bydlení. Inspirovala se v Rakousku u mateřské Erste Bank a ve spolupráci s městy a obcemi se chce podílet na výstavbě nájemních bytů, kde bude nižší nájemné, než je tržní. Byty budou určené pro lidi z profesí, které jsou v dané lokalitě nejpotřebnější. Jedni z prvních zákazníků budou právě zaměstnanci FN Motol.
„Chceme-li podporovat udržitelný rozvoj měst a obcí, musíme zvyšovat dostupnost bydlení. V opačném případě bychom mohli zanedlouho zjistit, že v určitých lokalitách chybí tu zdravotníci, tu učitelé, anebo policisté, a to z důvodu, že pro ně není v těchto místech dostupné bydlení,“ říká Marek Blaha, předseda představenstva nové společnosti Dostupné bydlení České spořitelny (DBČS).
Tu Česká spořitelna založila a uvedla coby dceřinou společnost do své finanční skupiny na začátku loňského roku. „Vytvořili jsme predikci vývoje, která nám ukázala, že vlastní bydlení bude dále dostupné jen pro horních 20 procent populace, co se týče příjmů. Jako největší banka v zemi jsme se rozhodli pomoci tento problém řešit,“ popisuje Marek Blaha.
Řešit situaci s malou dostupností bydlení navrhuje společnost DBČS ve dvou rovinách. Předpokládá aktivní zapojení domácího bankovního sektoru (reprezentovaného Českou bankovní asociací), který bude ve spolupráci s Evropskou investiční bankou partnerem vlády při tvorbě komplexního systému dostupného bydlení.
Takový systém úspěšně funguje v jiných vyspělých zemích EU (Německu, Holandsku, Rakousku nebo Finsku). Zároveň v rámci ESG strategie České spořitelny má společnost DBČS ambici pomoci s novou výstavbou, která přinese cenově dostupné a nájemně stabilní byty pro profese potřebné k dlouhodobé udržitelnosti našich měst a obcí.
„První projekt již máme v realizaci, další dva až tři plánujeme spustit v první polovině tohoto roku. Jsou určeny pro profese, bez nichž by města nemohla dlouhodobě udržitelně fungovat, tedy např. zdravotní sestry, policisté, pracovníci v sociálních službách,“ říká Marek Blaha.
Vídeňský recept na úspěch
Pro nápady nemusela jít Spořitelna daleko. Mateřská Erste Bank provozuje v Rakousku již od roku 1957 dceřinou společnost s limitovaným riskem, která poskytuje dostupné bydlení ve 14 000 bytových jednotkách.
V současnosti se Erste Group podílí ve Vídni ve spolupráci s tamní radnicí, státem a soukromými developery na výstavbě nové čtvrti Aspern Seestadt, ve které vznikne 21 tisíc nových bytů. Celá třetina z nich bude vlastněná Erste Group, která je bude pronajímat za dostupné ceny. Právě takový model chce nyní společnost DBČS přenést i do Česka.
Dostupné bydlení České spořitelny bude vytvářet bytový fond ve spolupráci s municipalitami a privátními subjekty pro potřeby veřejné správy za aktuálně platných legislativních a finančních podmínek. Cílem je postavit vyšší stovky nebo nižší tisíce bytů.
„Je potřeba zdůraznit, že tím, kdo bude o nájemnicích v modelu DBČS rozhodovat, nebude banka. Tato pravomoc bude vyhrazena vždy zřizovatelům, tedy institucím veřejné správy. Provoz a správu objektů bude zajišťovat externí správcovská firma,“ zdůrazňuje Marek Blaha.
Důraz na udržitelnost klade společnost DBČS i v rámci samotné výstavby dostupného bydlení, která musí být šetrná k životnímu prostředí. Napomoci by k tomu měla i spolupráce s Univerzitním centrem energeticky efektivních budov ČVUT (UCEEB ČVUT). Obě společnosti budou spolupracovat na inovativních řešeních pro oblast dostupného bydlení, které by měly vést k využití technologií, které například sníží náklady nájemníků za energie.
Začne to v Praze na Proseku, další projekty budou následovat
Prvním projektem výstavby dostupného bydlení podporovaným společností DBČS je pražský Prosek Park. Ten zahrnuje 254 bytových jednotek o celkové rozloze 12 324 m2.
Nové byty v režimu dostupného bydlení v Prosek Parku by měly být k dispozici ve druhém čtvrtletí 2024, budou pronajímány s 20% slevou na nájemném oproti tržní úrovni v dané lokalitě a náklady na nájemné budou představovat méně než 30 procent disponibilního příjmu cílové skupiny. To jsou zaměstnanci v podpůrných profesích z veřejného sektoru (např. učitelé, zdravotní sestry, policisté, aj.).
„V Praze je zhruba 130 tisíc osob zaměstnaných ve službách veřejného sektoru. Zájem o nájemní kapacity již projevilo několik subjektů veřejného sektoru, například zástupci pražských městských částí či velkých nemocnic,“ popisuje Marek Blaha.
Mezi prvními nájemníky cenově dostupných bytů by měl být zdravotnický personál Fakultní nemocnice v Motole. S vedením nemocnice uzavřela společnost DBČS Memorandum o spolupráci, která by mělo vést k dlouhodobému posilování dostupného bydlení pro zaměstnance pražské fakultní nemocnice.
„Zdravotnický personál spadá do preferovaných profesí, kterým chceme aktivně pomáhat v zajišťování dostupného bydlení. Bez nich si dlouhodobý rozvoj měst neumíme představit,“ potvrzuje Marek Blaha. Další podobné projekty by měly brzy následovat, jak v Praze, tak v regionech.
Na nastavení systémového řešení na národní úrovni chce bankovní sektor spolupracovat s vládou. Česká bankovní asociace ve spolupráci s Evropskou investiční bankou je partnerem vlády při tvorbě komplexního systému dostupného bydlení. Ten již úspěšně funguje v jiných vyspělých zemích EU (Německu, Holandsku, Rakousku nebo Finsku).
„Všechny vyspělé země EU mají vládou podporovaný, legislativně ukotvený systém výstavby a provozování dostupného bydlení. Je dobrou zprávou, že vidíme aktivní spolupráci vlády, Evropské komise i EIB na řešení jedné z největších výzev naší doby,“ uzavírá Marek Blaha.