Francouzská vakcinační strategie: Kde udělali Francouzi chybu?

Názor
Francie zvládla od 27. prosince 2020, kdy byla zahájena vakcinace a s ní spojená kampaň, naočkovat pouze 516 osob. Na celosvětovém žebříčku agentury Bloomberg, který sleduje vakcinaci proti COVIDu, je tak na posledním místě.
Francie už v bitvě s covidem promarnila celé týdny a další čas si nepochybně vyžádá překonání distribučních překážek. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Po tvrdé kritice oznámila francouzská vláda, že hodlá celý proces urychlit. Není však příliš pravděpodobné, že by dokázala do června splnit svůj cíl, kterým je naočkovat zhruba 23-25 milionů lidí. To by totiž Francie musela očkovat den co den, včetně víkendů, v průměru 140 000 osob denně.

Vzhledem k tomu, že má už teď v distribuci vakcíny zpoždění a při dodávkách lze očekávat různé překážky a logistické přešlapy, stoupá riziko, že země nebude mít jinou možnost než zavést na delší dobu přísnější restrikce, což se negativně podepíše na jejím zotavování.

Kde se stala chyba?

  • Podle všeho byly dodávky vakcín zmanipulovány tak, aby se upřednostnily vakcíny vyvinuté místním dodavatelem, francouzskou farmaceutickou firmou Sanofi. Ty však nebudou k dispozici dříve než koncem roku 2021, protože předběžné výsledky vykazují nedostatečnou imunitní reakci u starších dospělých.

PSALI JSME:
Babiš: My sami nevíme, jak vakcína bude fungovat

  • Realizaci brzdí i fakt, že má být očkování poskytováno praktickými lékaři. Nejsou zřizována žádná hromadná vakcinační centra, jako v Německu či Izraeli. A aby to nebylo tak jednoduché, byla zavedena zdlouhavá procedura pro získání informovaného souhlasu, která trvá zhruba pět až šest dní. Lidé musí nejprve navštívit praktického lékaře, který jim tři čtvrtě hodiny a někdy až hodinu vykládá o všech aspektech a možných následcích vakcíny, a pak mají čtyři dny na to, aby svůj souhlas odvolali.
  • V poslední době navíc dochází k logistickým problémům, zejména v souvislosti se skladováním očkovacích látek za extrémně nízkých teplot, a tak se očekává, že může být zhruba 25 až 30 % z 200 milionů dávek, jež Francie nakoupila, zcela znehodnoceno.

Francie vs. Izrael: Dvě protichůdné strategie

Francouzská vakcinační strategie je zvláštní v tom, že velkou část tvoří nadbíhání antivaxerům. Ve Francii totiž panuje značná nedůvěra k očkování. Ta odráží širší problém s nedostatkem důvěry ve zdravotnický systém po sérii skandálů, které za posledních třicet let zanechaly na reputaci zdejšího zdravotnictví nesmazatelné skvrny.

PSALI JSME:
Vakcína proti covidu-19 jen pro vyvolené? Zločin za miliardy

Rozsah celého problému ukázala studie IPSOS zveřejněná loni v říjnu: Proti covidu je ochotno se nechat očkovat jen 54 % populace, zatímco třeba v Indii je to 87 % a v Německu 67 %. Vláda se to rozhodla řešit pomocí zdlouhavého postupu, který bude ekonomicky nákladný a důvěru veřejnosti v nabízené vakcíny patrně nijak nezvýší.

Ve skutečnosti je to dokonce naopak. Pomalé nasazení vakcíny utvrzuje antivaxery, skeptiky a konspirátory v tom, že vláda má co skrývat, nebo že má přinejmenším obavy z případných neočekávaných vedlejších účinků.

Také ekonomicky bude tato strategie, která je mezi rozvinutými zeměmi unikátní, velice nákladná. I za předpokladu, že Francie svůj vakcinační cíl do června splnit zvládne, nebude to stačit k dosažení kolektivní imunity, a tak jistá forma omezení přetrvá nejspíš minimálně do září či do října. A to je optimistický scénář.

PSALI JSME:
Johnson & Johnson pozastavuje vývoj vakcíny proti koronaviru

Ten pesimistický je, že se bude muset Francie uchýlit k přísnějšímu lockdownu nebo rozšířit zákazy nočního vycházení. Zejména pokud se v zemi rozšíří nové mutace, které se nedávno objevily ve Spojeném království a v Jižní Africe, a s nimi i přízrak další ekonomické recese.

Smutnou skutečností je, že není času nazbyt. Čím déle čekáme na kolektivní imunitu (která měla původně vyžadovat proočkovanost 60 % celkové populace, ale novější studie zohledňující nové mutace již mluví o 70-75 % – pozn. aut.), tím vyšší je pravděpodobnost, že se objeví nesegmentovaný RNA virus a vakcína přestane účinkovat. Francie už v bitvě s covidem promarnila celé týdny a další čas si nepochybně vyžádá překonání distribučních překážek.

Ale pokud by vakcinační proces urychlila otevřením vakcinačních středisek (po vzoru Izraele) a zavedením nátlakovější strategie, kdy by se očkováním podmínil přístup k sociálním dávkám či daňovým úlevám (jako u dětského očkování v Latinské Americe), jistě by dokázala vyřešit současné problémy rychleji a s nižšími ekonomickými náklady než s pomocí stávající nedostačující strategie.

Autor je vedoucí oddělení makroekonomické strategie Saxo Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Osmá šokující předpověď pro rok 2021: Úspěšná vakcína proti covidu-19 přinese konec mnoha firem

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zdraví

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru