Hypotéku má více než čtvrtina českých manažerů

Hypoteční úvěr má devět procent lidí a další dvě procenta si ho plánují pro financování svého bydlení pořídit v nejbližším roce. Ve věkové skupině od 30 do 39 let má hypoteční úvěr dokonce 17 procent. Nejvíce si berou hypotéky lidé s vysokoškolským vzděláním, a to 19 procent z nich. Stavební spoření má čtvrtina obyvatel a šest procent z něho v současnosti čerpá úvěr. Tato zjištění vyplývají ze studie GfK FMDS.
Ilustrační foto: Pixabay

Bydlení ve vlastním nebo v pronájmu dnes řeší mnoho lidí. Bohužel, úrokové sazby hypoték stále rostou a lidem se vzdaluje možnost si pořídit vlastní bydlení tak jednoduchým způsobem, jako tomu bylo v předchozích letech. Zatímco po většinu loňského roku se průměrná výše úroků u hypoték pohybovala kolem 2,5 procenta, na začátku roku 2019 dosáhly průměrné sazby tříprocentní hranice.

„Získat hypotéku je momentálně výrazně těžší než tomu bylo před rokem. Česká národní banka reagovala na přehřívání hypotečního trhu s nemovitostmi, a proto zavedla kroky, které vedly k zpřísnění podmínek k získání hypotečních úvěrů. Zatímco dříve jste mohli získat i 100procentní hypotéku, dnes již klient musí prokázat schopnost splácet své finanční závazky, musí mít dostačené příjmy a musí mít také minimálně deset procent z ceny nemovitosti našetřeno,“ říká Kristina Hanušová ze společnosti GfK.

PSALI JSME:
Obavy z krize zapůsobily. Češi se zdráhají vzít si hypotéku, trh s nimi zamrzl

Hypotéka, nebo stavební spoření?

Zeptali jsme se Čechů, zda si pro pořízení vlastního bydlení pořídili hypotéku, nebo zda plánují v příštích 12 měsících si nějakou hypotéku vzít. Z výzkumu GfK vyplynulo, že hypotéku využívá devět procent lidí a naprostá většina z nich si neplánuje v příštích 12 měsících vzít další hypoteční úvěr. Naopak dvě procenta lidí, kteří nemají hypotéku, mají v plánu využít hypotečního úvěru v příštích 12 měsících.

Nejvíce lidí s hypotékou, 17 procent, je ve věkové skupině od 30 do 39 let, druhé největší zastoupení lidí čerpajících hypoteční úvěr pro pořízení vlastního bydlení je mezi lidmi ve věku od 40 do 49 let. Nejvíc hypoték mají lidé, kteří jsou sezdaní, a to ve 13 procentech případů, druhé místo zaujímají lidé rozvedení, až po nich lidé svobodní.

PSALI JSME:
Hypotéky jsou nejdražší za posledních pět let

Z pohledu vzdělání, největší počet hypoték mají lidé s vysokoškolským vzděláním (19 procent). Naopak lidé se základním vzděláním mají hypotéky pouze ve dvou procentech případů. Mezi lidmi v manažerských pozicích má hypotéku dokonce 27 procent.

Někteří lidé volí pro financování svého bydlení stavební spoření, část dokonce využívá kombinaci obou. Stavební spoření využívá 25 procent Čechů a šest procent lidí z něho momentálně čerpá půjčku na bydlení. Další dvě procenta lidí si půjčku ze stavebního spoření plánují pořídit během následujících12 měsíců.

PSALI JSME:
Naivita mladých: Každý šestý by chtěl v bance 100% hypotéku a každý sedmý si na nemovitost plánuje naspořit

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Konec hypoték pro všechny

Je tomu přibližně měsíc, co Česká národní banka (ČNB) naposledy zvýšila úrokové sazby, a to o 1,25procentního bodu, v důsledku čehož dále podražily také hypoteční úvěry. Příští zasedání Rady ČNB se bude konat 4. …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Začíná éra zlevňování domů a bytů? Objevují se první náznaky

Analýza
Ještě v prvním čtvrtletí zdražily české domy a byty podle Eurostatu nejrychlejším tempem v rámci celé EU. Dost možná, že příští zpráva evropského statistického úřadu bude z pohledu českého zákazníka výrazně optimističtější. Objevují se první náznaky, že tuzemské nemovitosti přestávají zdražovat a některé už dokonce mírně zlevňují.