Naivita mladých: Každý šestý by chtěl v bance 100% hypotéku a každý sedmý si na nemovitost plánuje naspořit

Sedmnáct procent mladých lidí, tedy každý šestý, předpokládá, že na nákup nemovitosti nebude mít naspořeny žádné finance a že si na pořízení svého bydlení půjčí celou částku od banky, nebo jinde. Vyplývá to z aktuálního průzkumu Ipsos pro Broker Consulting na 840 respondentech ve věku 18 až 29 let.
Přestože by se mladí lidé chtěli osamostatnit, nemohou si to dovolit. Nemají totiž dost peněz na koupi nemovitosti, ani na pronájem bytu. Foto: Pixabay

Extrém nalezneme ale i na opačné straně: Každý sedmý účastník průzkumu (14,6 %) předpokládá, že na celou částku, na kterou ho nemovitost přijde, si našetří. A až bude mít naspořeno, tak si prý koupí nemovitost za hotové.

Pomiňme naivitu související s věkem, tedy to, že na byt se dá za nějaký ten rok našetřit. On je totiž problém už jen našetřit pětinu ceny uvažované nemovitosti, protože banky od podzimu už nesmí podle nových pravidel České národní banky poskytovat 100% hypotéky.

„Od října platí přísnější podmínky pro získání hypotéčních úvěrů, které kontrolují celkové zadlužení žadatele. Poměr celkové výše dluhů spotřebitele k jeho čistým ročním příjmům nesmí být větší než devítinásobek a poměr měsíčních splátek dluhů k měsíčnímu čistému příjmu nesmí přesáhnout 45 procent. Navíc již dříve vešlo v platnost doporučení České národní banky výrazně omezit poskytování hypoték mezi 80 a 90 LTV (loan to value – výše úvěru k celkové ceně nemovitosti, pozn. red.), a to pouze v 15 procentech případů,“ popisuje podmínky Mariana Kuckirová, analytička bankovních produktů z Broker Consulting.

PSALI JSME:
Sedm z deseti mladých lidí bydlí v „mamahotelu“. Na vlastní bydlení nemají peníze

Jak upozorňuje např. generální ředitel developerské společnosti Ekospol Evžen Korec, na vlastní bydlení dnes bez pomoci rodičů či příbuzných nedosáhne takřka žádný člověk, který je teprve na startu kariéry. „Vždyť jen pro získání 80procentní hypotéky musí zájemce při průměrné ceně nového bytu v Praze 6,7 milionu korun složit 1,34 milionu korun. Takovou částku člověk těsně po studiích sám dohromady nedá,“ říká.

S tím koresponduje i realita. Z loňského průzkumu společnosti NMS Market Research pro Raiffeisen stavební spořitelnu vyplynulo, že přestože by se mladí lidé chtěli osamostatnit, nemohou si to dovolit. Nemají totiž dost peněz na koupi nemovitosti ani na pronájem bytu, i když si už sami vydělávají. Ceny nemovitostí i výše nájmů totiž neustále rostou a pro velkou část lidí, kteří se chtějí postavit na vlastní nohy, je proto v současné době samostatné bydlení nedosažitelnou metou.

Zdroj: Raiffeisen stavební spořitelna

Další z aktuálních průzkumů na téma bydlení se pro změnu věnoval „ideálnímu bydlení“. Polovina lidí oslovených v nejnovějším průzkumu pro Raiffeisen stavební spořitelnu uvedla, že při výběru nového bydlení je pro ně důležitá dobrá dopravní dostupnost. Dvě pětiny dotázaných chtějí bydlet v místě, kde je dostatek zeleně a pro 37 % jsou zásadní přátelské sousedské vztahy a dobrá občanská vybavenost. Téměř čtvrtina pak klade důraz na to, zda je v blízkosti potenciálního bydliště škola či školka.

„Přestože lidé většinou touží po nemovitosti okolo 100 m2, nejprodávanější jsou byty 2+kk o rozloze okolo 60 m2. Důvodem jsou jednak ceny nemovitostí a také minimální úspory domácností. Ve většině případů lidé také preferují novostavbu před starší nemovitostí, a to z důvodů nižších provozních nákladů,“ komentoval výsledky šetření Martin Březina z realitní kanceláře RE/MAX Alfa.

Zdroj: Ipsos pro Broker Consulting

„Že je edukace nejmladší generace v oblasti podmínek hypotéčních úvěru nezbytná, dokazuje to, že až 40 procent mladých lidí se domnívá, že zbývající část pořizovací ceny nemovitosti mohou financovat buď formou neúčelového spotřebitelského úvěru (16,4 %), nebo úvěrem ze stavebního spoření (23,7 %). Tato varianta je velmi riziková z hlediska celkového dluhového zatížení žadatele a právě zpřísnění podmínek platných od října letošního roku by mělo tomuto předlužování zabránit,“ uzavírá analytička Broker Consulting.

×
  1. Něco tady nehraje.
    Vždyť byl nedávno článek, že na byt nebo dům si naspořím za pouhých 14 let (Praha) a méně (ostatní regiony). Stačí pouze splnit to nevyřčené. Po celou dobu nežrat a spát pod mostem.

    • A ještě neplatit daně:D Myslím že to pro jistotu počítali z hrubé mzdy aby to nevypadalo tak hrozně.

  2. Njn, to je tak když někdo není finančně gramotný a neumí si spočítat příjmy a výdaje. A že takových je. Všichni by chtěli bydlet sami, v novém, hned a bez rodičů sotva vylezou ze školy. Ať si každej říká co chce, ale třeba ty vícegenerační domy měly a vždy budou mít něco do sebe. Proto se jich v minulosti stavělo tolik. Druhá věc je i to, že stát stavěl bytovky a dával skoro bezúročné půjčky

    • Bezurocne pujcky byly zverstvo. Na to mezi jinym taky rezim dojel, ze uplacel lidi aby drzeli hubu a pak na to nebyly penize…proto byl samet tak jednoduchy, uz to nebylo udrzitelne. No a kdo by tak chtel bydlet v baraku, ktery mu nepatri a muset do smrti poslouchat rodice, protoze barak je jejich a byt tim vydirany, nebo nemoct ten barak rekonstruovat, prave proto ze neni jejich a starosi uz do toho nehodlaji vrazet penize? Nedejboze tchanstvo…. ja tedy rozhoden ne! Nejlepsi moznost je co nejdriv se osamostatnit, na jednu stranu neodirate rodice, na druhou stranuma clovek svaty klid.

  3. Stejně nevím jak tohle jednou dopadne. Malý byt v Praze za 5M na to když si chce vzít mladý 100% hypotéku, tak to bude platit 50 let každý měsíc 10 tisíc. By mě zajímalo kolik mladých si to může dovolit.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Fatální omyl o snižování daní

Ve veřejném prostoru se hojně diskutuje o navrhovaných daňových změnách. V diskusích však bohužel zaznívají chybné argumenty, které jsou opakovány i některými renomovanými ekonomy a sociology. Následující text se …

Nižší daně rozpočet nerozvrátí

Jsou národy, které snadno skousnou zvýšení daní. Pak jsou národy, které to snášejí hůř. Reptají, bouří se v ulicích. A pak tu jsou Češi. Ti lamentují i nad tím, když se jim mají daně snížit. Jde tedy spíš o určitou …

V ekonomické krizi je správné snižovat daně

Nižší daně pomohou všem zaměstnancům, kteří byli vysokým daňovým a odvodovým zatížením práce dlouhodobě penalizováni. Snížení daní navíc nastartuje hospodářský růst a pomůže k obnově České republiky po koronavirové krizi.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

První vakcíny proti covidu-19 můžeme očekávat na konci roku

Rozhovor
Pokud bude dosavadní vývoj očkovacích látek úspěšný, můžeme první dávky vakcíny v České republice očekávat již na konci letošního roku. V rozhovoru pro Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) to uvedl výkonný ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP) Jakub Dvořáček. „Abychom dokázali zastavit šíření viru, vrátit se k normálnímu životu a zejména funkční ekonomice, je třeba proočkovat 70 …
Rolovat nahoru