Hypotéky byly loni rekordní, ale zdražování i regulace letos hypoteční trh ochladí

Názor
Hypoteční trh loni navzdory pokračující koronavirové pandemii zažil velice úspěšný rok. Banky a stavební spořitelny poskytly nové hypoteční úvěry za rekordních 379 miliard korun, což představuje meziroční nárůst o 70 procent. Vyplývá to z aktuálních dat České bankovní asociace (ČBA) Hypomonitor.
Hypotéky byly loni rekordní, ale zdražování i regulace letos hypoteční trh ochladí. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Včetně refinancování dosáhl loni celkový objem hypoték taktéž rekordních 541 miliard korun. Nabídkové sazby hypoték na konci loňského roku podle asociace vzrostly na hranici čtyř procent a letos dále porostou.

Hypotéky zdražují hlavně v reakci na bezprecedentní zvyšování repo sazby Českou národní bankou (ČNB). Ta ji v uplynulých týdnech opakovaně zvedla až na nejvyšší hodnotu od roku 2008. V tomtéž roce se hypoteční sazba podle ČBA pohybovala kolem 5,5 procent. Prolomení této hranice se proto dá očekávat i letos. Hypoteční sazby na vývoj základních úrokových sazeb reagují vždy s mírným zpožděním.

PSALI JSME:
Vrchol zájmu o hypotéky je už za námi

Zdražování však není jedinou špatnou zprávou pro zájemce o hypoteční financování. ČNB totiž avizovala další zpřísnění podmínek pro její získání. Od dubna se centrální bankéři chtějí vrátit k limitům, které na jaře 2020 kvůli nastupující koronavirové krizi dočasně zrušili.

Banky tak budou muset opět přísněji posuzovat bonitu klienta pomocí tří kritérií, jako je například výše celkového dluhu k příjmu či měsíční splátky všech úvěrů k příjmu. To může vyřadit ze hry další velkou skupinu žadatelů. Očekávaný negativní trend na hypotečním trhu je špatnou zprávou hlavně pro ty domácnosti, které plánují pořídit si vlastní bydlení a financovat ho hypotékou. Mnohé na ni nově nedosáhnou a o vlastním bydlení si budou muset nechat jen zdát.

PSALI JSME:
Sen o vlastním bydlení se v roce 2022 opět pro mnohé vzdálí

Že nejde o malou skupinu, dokazuje dlouhodobý poměr hypotečního financování u kupců nových bytů. Už několik let každý druhý klient platí nový byt pomocí hypotéky. Tento poměr se však letos zcela jistě změní ve prospěch kupujících s dostatkem vlastních peněz.

Pozor si musí dát ale i ty domácnosti, které už hypotéku mají. Mnohým totiž letos skončí fixace, kterou uzavřely v dobách rekordně nízkých hypotečních sazeb. Nově jim však banky nabídnou výrazně vyšší úrok, což může nabourat rodinné rozpočty. Měsíční výdaje se mohou zvýšit i o tisíce korun. S ohledem na rostoucí ceny energií to není nic příjemného a je nejvyšší čas začít se na tyto vyšší výdaje připravovat.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Další zdražování hypoték. Průměrná sazba se zvýší až k šesti procentům

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Koruně se na úvod týdne dařilo

Do velikonočního týdne vstoupily středoevropské měny povzbudivě. Polský zlotý, maďarský forint i česká koruna během pondělní seance posilovaly. Společným jmenovatelem byl slábnoucí dolar na trhu s eurem, což lze ale …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.