Vrchol zájmu o hypotéky je už za námi

Banky a stavební spořitelny poskytly loni v prosinci hypoteční úvěry v celkovém objemu přes 44 miliard korun což je o dvě miliardy méně, než v listopadu. I přes nepatrný meziměsíční pokles tak zůstal objem poskytnutých hypoték v závěru roku nadprůměrný. Informovala o tom Česká bankovní asociace (ČBA), která tak svým Hypomonitorem předběhla konkurenční hypoteční indexy společností Fincentrum a Broker Consulting.
Letos by trh s hypotékami mohl podle odhadů odborníků poklesnout i o 40 procent. Ilustrační foto: Pixabay.com

Z tohoto uvedeného objemu tvoří přes 34 miliard korun nové hypotéky, deset miliard připadá na refinancované. Přes osm miliard tvořily refinancované úvěry z jiných finančních institucí a 1,8 mld. Kč pak úvěry refinancované interně. Za celý rok 2021 poskytly banky a stavební spořitelny domácnostem 178 tisíc hypoték v objemu 541 miliard korun.

Průměrná úroková sazba u nově poskytnutých hypoték v prosinci vzrostla na tři procenta z listopadových 2,7 procenta. Podle asociace je zřejmé, že tento trend bude pokračovat. Dosavadní pomalejší nárůst sazeb oproti nabídkovým sazbám podle bankovních odborníků brzdí postupné uzavíráním smluv s klienty, kteří začali hypotéční úvěr rozjednávat dříve ještě s nižšími sazbami.

Průměrná hypoteční sazba u nových obchodů dle oficiálních dat ČNB a ČBA Hypomonitoru. Zdroj: ČNB, ČBA

„Vrchol zájmu o hypotéky je v tuto chvíli už za námi. Kvůli rostoucím úrokovým sazbám jsme už v prosinci zaznamenali výraznější pokles podaných žádostí. Ještě rychlejší ochlazení poptávky očekáváme v letošním roce, kdy by trh mohl poklesnout i o 40 procent,“ informoval naši redakci Radek Perman, vedoucí hypoték Air Bank.

„V posledních měsících loňského roku jsme nezaznamenali menší zájem o hypotéky, obavy ze zdražení naopak urychlily rozhodování řady našich klientů. Letos očekáváme zpomalení trhu a návrat objemu nově poskytnutých hypoték k hodnotám roku 2020,“ uvedl Jiří Feix generální ředitel Hypoteční banky, která loni svým klientům poskytla hypotéky ve výši 105 miliard korun.

Měsíční splátka průměrné hypotéky v závislosti na délce splatnosti a úrokové sazbě. Barevný sloupec odpovídá úrokové sazbě posledního ČBA Hypomonitoru, ostatní úrokové sazby jsou ilustrační. Zdroj: ČBA

„Tržní úrokové sazby, od kterých se nejvíce odvíjí hypoteční sazby, v závěru minulého roku vzrostly a nyní se pohybují na nejvyšší úrovni od roku 2008. V té době byla průměrná hypoteční sazba u nových hypoték kolem 5,5 procenta. Pokud se tržní sazby letos výrazněji nezmění, měly by hypoteční sazby letos postupně směřovat k této hranici,“ sdělil FAEI.cz hlavní ekonom ČBA Jakub Seidler.

S očekávaným růstem úrokových sazeb se podle ČBA zvedne i měsíční splátka u nových či refixovaných úvěrů. Pokud se letos průměrná hypoteční sazba dostane k hranici pěti procent, bude to pro průměrně velkou hypotéku (3,45 mil. Kč, pozn. red.) znamenat nárůst měsíční splátky o 3,5-4 tisíce korun měsíčně.

PSALI JSME:
Další zdražování hypoték. Průměrná sazba se zvýší až k šesti procentům

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Průlomový verdikt soudu: Stát dělá málo pro ochranu klimatu

Analýza
Městský soud v Praze v průlomovém rozhodnutí vyhověl spolku Klimatická žaloba ČR a dalším žalobcům a nařídil státu urychleně a v souladu s jeho povinnostmi z evropského a mezinárodního práva přijmout nezbytná opatření pro zpomalení klimatické změny. Soudy v Česku tak rozhodly vůbec poprvé v historii.