Vrchol zájmu o hypotéky je už za námi

Banky a stavební spořitelny poskytly loni v prosinci hypoteční úvěry v celkovém objemu přes 44 miliard korun což je o dvě miliardy méně, než v listopadu. I přes nepatrný meziměsíční pokles tak zůstal objem poskytnutých hypoték v závěru roku nadprůměrný. Informovala o tom Česká bankovní asociace (ČBA), která tak svým Hypomonitorem předběhla konkurenční hypoteční indexy společností Fincentrum a Broker Consulting.
Letos by trh s hypotékami mohl podle odhadů odborníků poklesnout i o 40 procent. Ilustrační foto: Pixabay.com

Z tohoto uvedeného objemu tvoří přes 34 miliard korun nové hypotéky, deset miliard připadá na refinancované. Přes osm miliard tvořily refinancované úvěry z jiných finančních institucí a 1,8 mld. Kč pak úvěry refinancované interně. Za celý rok 2021 poskytly banky a stavební spořitelny domácnostem 178 tisíc hypoték v objemu 541 miliard korun.

Průměrná úroková sazba u nově poskytnutých hypoték v prosinci vzrostla na tři procenta z listopadových 2,7 procenta. Podle asociace je zřejmé, že tento trend bude pokračovat. Dosavadní pomalejší nárůst sazeb oproti nabídkovým sazbám podle bankovních odborníků brzdí postupné uzavíráním smluv s klienty, kteří začali hypotéční úvěr rozjednávat dříve ještě s nižšími sazbami.

Průměrná hypoteční sazba u nových obchodů dle oficiálních dat ČNB a ČBA Hypomonitoru. Zdroj: ČNB, ČBA

„Vrchol zájmu o hypotéky je v tuto chvíli už za námi. Kvůli rostoucím úrokovým sazbám jsme už v prosinci zaznamenali výraznější pokles podaných žádostí. Ještě rychlejší ochlazení poptávky očekáváme v letošním roce, kdy by trh mohl poklesnout i o 40 procent,“ informoval naši redakci Radek Perman, vedoucí hypoték Air Bank.

„V posledních měsících loňského roku jsme nezaznamenali menší zájem o hypotéky, obavy ze zdražení naopak urychlily rozhodování řady našich klientů. Letos očekáváme zpomalení trhu a návrat objemu nově poskytnutých hypoték k hodnotám roku 2020,“ uvedl Jiří Feix generální ředitel Hypoteční banky, která loni svým klientům poskytla hypotéky ve výši 105 miliard korun.

Měsíční splátka průměrné hypotéky v závislosti na délce splatnosti a úrokové sazbě. Barevný sloupec odpovídá úrokové sazbě posledního ČBA Hypomonitoru, ostatní úrokové sazby jsou ilustrační. Zdroj: ČBA

„Tržní úrokové sazby, od kterých se nejvíce odvíjí hypoteční sazby, v závěru minulého roku vzrostly a nyní se pohybují na nejvyšší úrovni od roku 2008. V té době byla průměrná hypoteční sazba u nových hypoték kolem 5,5 procenta. Pokud se tržní sazby letos výrazněji nezmění, měly by hypoteční sazby letos postupně směřovat k této hranici,“ sdělil FAEI.cz hlavní ekonom ČBA Jakub Seidler.

S očekávaným růstem úrokových sazeb se podle ČBA zvedne i měsíční splátka u nových či refixovaných úvěrů. Pokud se letos průměrná hypoteční sazba dostane k hranici pěti procent, bude to pro průměrně velkou hypotéku (3,45 mil. Kč, pozn. red.) znamenat nárůst měsíční splátky o 3,5-4 tisíce korun měsíčně.

PSALI JSME:
Další zdražování hypoték. Průměrná sazba se zvýší až k šesti procentům

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Region i euro posilují

V Česku patřil tento týden výrokům centrálních bankéřů a indikátorům důvěry. Nálada v tuzemské ekonomice se dle konjunkturálního průzkumu v dubnu opět zlepšila. Celkový ukazatel vyšplhal na nejvyšší hodnotu za …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

E-shopy se odrazily ode dna, lidé už se nebojí ani neověřených prodejců

Průzkum
Po dvou letech propadu se tuzemským internetovým obchodům opět zvyšují tržby. Jak Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) sdělila společnost Heureka Group, v prvním letošním čtvrtletí se potvrdil pozitivní trend z konce loňského roku, oblast e-commerce tak meziročně vzrostla o čtyři procenta. Podle Asociace pro elektronickou komerci se lidé nebojí ani neověřených e-shopů.