Hypotéky byly loni rekordní, ale zdražování i regulace letos hypoteční trh ochladí

Názor
Hypoteční trh loni navzdory pokračující koronavirové pandemii zažil velice úspěšný rok. Banky a stavební spořitelny poskytly nové hypoteční úvěry za rekordních 379 miliard korun, což představuje meziroční nárůst o 70 procent. Vyplývá to z aktuálních dat České bankovní asociace (ČBA) Hypomonitor.
Hypotéky byly loni rekordní, ale zdražování i regulace letos hypoteční trh ochladí. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Včetně refinancování dosáhl loni celkový objem hypoték taktéž rekordních 541 miliard korun. Nabídkové sazby hypoték na konci loňského roku podle asociace vzrostly na hranici čtyř procent a letos dále porostou.

Hypotéky zdražují hlavně v reakci na bezprecedentní zvyšování repo sazby Českou národní bankou (ČNB). Ta ji v uplynulých týdnech opakovaně zvedla až na nejvyšší hodnotu od roku 2008. V tomtéž roce se hypoteční sazba podle ČBA pohybovala kolem 5,5 procent. Prolomení této hranice se proto dá očekávat i letos. Hypoteční sazby na vývoj základních úrokových sazeb reagují vždy s mírným zpožděním.

PSALI JSME:
Vrchol zájmu o hypotéky je už za námi

Zdražování však není jedinou špatnou zprávou pro zájemce o hypoteční financování. ČNB totiž avizovala další zpřísnění podmínek pro její získání. Od dubna se centrální bankéři chtějí vrátit k limitům, které na jaře 2020 kvůli nastupující koronavirové krizi dočasně zrušili.

Banky tak budou muset opět přísněji posuzovat bonitu klienta pomocí tří kritérií, jako je například výše celkového dluhu k příjmu či měsíční splátky všech úvěrů k příjmu. To může vyřadit ze hry další velkou skupinu žadatelů. Očekávaný negativní trend na hypotečním trhu je špatnou zprávou hlavně pro ty domácnosti, které plánují pořídit si vlastní bydlení a financovat ho hypotékou. Mnohé na ni nově nedosáhnou a o vlastním bydlení si budou muset nechat jen zdát.

PSALI JSME:
Sen o vlastním bydlení se v roce 2022 opět pro mnohé vzdálí

Že nejde o malou skupinu, dokazuje dlouhodobý poměr hypotečního financování u kupců nových bytů. Už několik let každý druhý klient platí nový byt pomocí hypotéky. Tento poměr se však letos zcela jistě změní ve prospěch kupujících s dostatkem vlastních peněz.

Pozor si musí dát ale i ty domácnosti, které už hypotéku mají. Mnohým totiž letos skončí fixace, kterou uzavřely v dobách rekordně nízkých hypotečních sazeb. Nově jim však banky nabídnou výrazně vyšší úrok, což může nabourat rodinné rozpočty. Měsíční výdaje se mohou zvýšit i o tisíce korun. S ohledem na rostoucí ceny energií to není nic příjemného a je nejvyšší čas začít se na tyto vyšší výdaje připravovat.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Další zdražování hypoték. Průměrná sazba se zvýší až k šesti procentům

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Schodek státního rozpočtu se v červnu zmírnil

Podle údajů ministerstva financí zveřejněných v pátek stát do konce letošního června hospodařil s deficitem ve výši 183 miliard korun. Oproti loňskému roku je schodek nižší o 82,1 miliardy korun, což odráží zejména …

Firmy i domácnosti zvedají vklady v bankách

Po březnových a dubnových číslech, která byla hodně poznamenána uzavřením Sberbank a jejím následným vyřazením z bankovní statistiky sestavované Českou národní bankou (ČNB) ke konci dubna, přinesl květen již jen …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB