Investice: Pět vítězů a pět poražených roku 2021

Analýza
Největším hitem loňského roku byly kryptoměny, které nezřídka rostly i o stovky procent. Nejúspěšnější však nebyl bitcoin, ale ethereum, jehož růst byl oproti bitcoinu čtyřnásobný. Dařilo se také kávě, elektřině, či indexu pražské burzy. Neúspěšný rok za sebou naopak mají turecká lira, železná ruda či zlato.
Co je na ethereu tak lákavé? Na rozdíl od bitcoinu je velmi variabilní. Ilustrační foto: Pixabay.com

Ethereum

Kryptoměnám se v roce 2021 dařilo. Růsty o vysoké desítky až stovky procent nebyly vůbec výjimečné. Ethereum je po bitcoinu druhou největší kryptoměnou, a právě ve srovnání s bitcoinem dokázalo růst přibližně čtyřnásobně.

Co je na ethereu tak lákavé? Na rozdíl od bitcoinu je velmi variabilní. Programovatelný blockchain podporuje chytré kontrakty, decentralizované aplikace i NFT. Praktické využití je stále omezené, ovšem to se může rychle změnit. Aktivita v síti stabilně rostla a nástup ještě silnějšího ETH 2.0 se blíží.

Káva

Cena kávy Arabica se v průběhu roku dostala na dvojnásobek. Po zimní stagnaci následoval stabilní růst a cena v závěru roku vystoupala na nejvyšší úrovně od roku 2011. Proč? Jako obvykle v případě zemědělských komodit za to mohlo počasí. Brazílie jako největší světový producent trpěla v průběhu letních měsíců nedostatkem srážek.

PSALI JSME:
Káva na burze dramaticky zdražuje. Na vině je chladné počasí v Brazílii i nedostatek personálu

Od té doby se situace zlepšila, nicméně vláhový deficit pokračuje také v závěru roku. Ve srovnání s minulou sezónou může produkce kávovníků v této zemi spadnout dle aktuálních odhadů až o třetinu. Na asijské Robustě není situace tak dramatická, ovšem i zde vzrostly ceny produkce v průběhu roku o více než polovinu.

Elektřina a emisní povolenky

Cena elektřiny rostla v roce 2021 až do konce letních prázdnin pouze mírně. Od září však nastartoval extrémní cenový růst. Během pouhých pěti týdnů vystřelila cena elektřiny v Německu, která je s cenami v Česku spojená pupeční šňůrou, s měsíčním termínem dodání o více než 150 procent. Cenový růst od počátku roku dokonce překonal 350 procent.

Růst cen souvisel s nedostatkem zásob plynu v Evropě spojeným s hospodářským růstem, který vyčerpal nabídku energetických surovin. Nemalé slovo měla také cena emisních povolenek, které s návratem spalování uhlí vytvářely nové a nové rekordy. Jejich cena v závěru roku překonala 85 eur za tunu CO2 a růst od počátku roku překonal 160 procent.

PSALI JSME:
Emisní povolenky EU pokořily další rekord

Index pražské burzy PX

Zájem o pražskou burzu v průběhu loňského roku rostl ruku v ruce s nárůstem cen domácích akcií. Hlavní index PX se dostal až na hranu 1400 bodů, což znamená nejvyšší úrovně od roku 2008. Až na několik krátkých období korekce se cena indexu stabilně zvyšovala.

Nejsilnější růstová vlna přišla na přelomu léta a podzimu díky výraznému vzestupu akcií ČEZ v reakci na zdražující elektřinu. Za celoročním růstem PX však stojí primárně finanční sektor v čele s bankami. Akcie Erste Bank, které mají pětinovou váhu v indexu, dokonce překonaly 50% zhodnocení. Skokanem roku je řetězec lékáren Pilulka s cenovým nárůstem více než 170 procent.

Turecká lira

Turecká lira stojí v čele nejvíce ztrátových měn v loňském roce. Přišla o třetinu hodnoty a na páru s eurem i dolarem padla na historická minima. Situace hrozí měnovou krizí a pokračováním pádivé inflace. Na pozadí problémů stojí prezident Erdogan, který prosazuje svůj neortodoxní názor o pozitivním vlivu nízkých sazeb na pokles inflace.

PSALI JSME:
Pražská burza nejvýnosnější evropskou burzou letošního roku

Zatím jsme byli svědky nárůstu indexu spotřebitelských cen CPI nad 20 dvacet, přičemž některé nezávislé ukazatele hovoří i o více než dvojnásobné inflaci. Erdogan se snaží ospravedlnit nízký kurz vyššími exporty, ovšem situace obyčejných lidí je tristní.

Turecko dováží více než 90 procent paliv a soběstačné není ani v potravinách. A turecké ekonomice příliš nepomáhají ani turisté, kteří kvůli covidové situaci sedí doma, nebo pro svou dovolenou volí spíše lokální destinace.

Virgin Galactic

Společnost Virgin Galactic se měla stát hvězdou na cestě ke hvězdám. Sice se jí stále může podařit prorazit, ale akcionáři to viděli jinak. Akcie ztrácely od počátku loňského roku 40 procent, ovšem ve srovnání s únorovým maximem se pád blíží až 80 procentům.

PSALI JSME:
Turecký prezident se chová jako ekonomický analfabet

Zakladateli společnosti a miliardáři Richardu Bransonovi se sice podařilo splnit si svůj sen a v červenci vyletět na hranici kosmu, tím se však pozitivní zprávy vyčerpaly. Kvůli nestandardnímu průběhu letu společnost vyšetřuje americký Federální letecký úřad.

Náladu akcionářů nezvedl ani úpis nových akcií a prodej akcií zakladatele Bransona. V polovině října navíc společnost oznámila, že odkládá začátek komerčních letů až na druhou polovinu roku 2022.

HangSeng index

Hlavní index hongkongské burzy HangSeng patřil v roce 2020 mezi odpadlíky od převažujícího růstového trendu. V závěru roku 2021 ztrácel více než desetinu a společně s brazilskou Ibovespou se mu dařilo nejméně z důležitých světových indexů.

PSALI JSME:
Nejbohatší člověk se chystá do vesmíru. Letenka na cestu s ním je k mání za 62 milionů korun

Čínské akcie v čele s Alibabou, Tencentem nebo automobilkou NIO mají za sebou hrozivý rok. Kromě postupného zpomalování čínské ekonomiky bylo hlavním důvodem jejich poklesu utahování šroubů vládnoucí komunistické strany, která vyvolala úprk zahraničního kapitálu.

V závěru roku 2021 se také objevily obavy ze stažení čínských akcií z amerických burz. Zdá se, že ideologický program „společná prosperita“ prezidenta Si-Ťin-pchinga může mimo jiné znamenat stopku pro mnoho zahraničních investic do čínské ekonomiky.

Železná ruda

Železná ruda byla ještě na počátku loňského roku miláčkem investorů. Její cena rostla o více než polovinu a stála tak bok po boku s dalšími průmyslovými kovy. V průběhu léta však začal setrvalý pokles, který vyvrcholil v listopadu s takřka 50% ztrátou v roce 2021.

Za polovinou globální poptávky po železné rudě stojí Čína a její stavebnictví a průmysl. Cena rudy zamířila dolů v době, kdy začala čínská ekonomika zpomalovat a její stavebnictví se dostávalo pod tlak, který následně vyvrcholil problémy developerů v čele s Evergrande.

PSALI JSME:
Kolaps konglomerátu Evergrande otřásl čínskými trhy

Čína loni v prosinci snížila důležité sazby, aby podpořila stavebnictví i celou ekonomiku. Mnoho stavebních projektů však stále stojí a cena rudy v závěru roku setrvávala na úrovních před pandemií.

Zlato

Přestože jsme se v případě zlata žádného výrazného cenového propadu nedočkali, tak jeho vývoj může být pro mnohé zklamáním. I jednociferná ztráta je v inflačním roce 2021 považována za neúspěch. Nejvyšších cen jsme se na žlutém kovu dočkali hned první lednový týden a ani jarní nástup strachu z inflace už ho nedostal nad úrovně 1 950 dolarů za troyskou unci.

V jeho neprospěch naopak hrály roli rostoucí výnosy z dluhopisů a sílící americký dolar. Na ruku zlatu nešel ani pozitivní vývoj kryptoměn, které převzaly roli antisystémových aktiv. Obchodníci navíc nebrali v potaz ani příznivý poměr cen akcií ke zlatu, který se dostal na nejvyšší úroveň od roku 2005.

Autor je hlavní analytik společnosti XTB
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Novinky v osobních financích: Při spoření Češi nejvíce věří zlatu

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Akciové trhy: Růst třetí den ze čtyř

Podobně jako ve středu, otevřela pražská burza ve čtvrtek silnější a během dne dále rostla. Index PX posílil o 1,18 procenta (1 336,74 bodu). Obrázek obchodování ve čtvrtek byl velmi podobný tomu ve středu. …

Cena za extrémní volatilitu na trhu s dluhopisy

Skutečně zajímavé dění na trhu se v posledních měsících odehrávalo v jiných třídách aktiv než v akciích – bitcoin prudce rostl a komodity klesaly. Výjimkou nebyly ani dluhopisy, které po historicky špatném roce 2022 …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB