Zlato je na 2 300 dolarech, co bude následovat?

V našem článku z konce března jsme psali o tom, že nedávné chování zlata, kdy rostlo bez jasných důvodů, si zaslouží velký respekt, protože ukazuje na trvale silnou základní poptávku. Od té doby zlato vyskočilo o dalších 8,3 procenta na současnou rekordní úroveň.
Zlato může potenciálně expandovat k 2 500 dolarům za troyskou unci. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zlato tento týden dosáhlo cílové hodnoty 2 300 amerických dolarů za troyskou unci, kterou jsme stanovili v našem výhledu na 1. čtvrtletí s názvem „Rok kovů“, kde jsme vyjádřili býčí názor na zlato, stříbro, měď a nakonec i platinu.

Je však zajímavé, že cílů bylo dosaženo bez tří důležitých faktorů, a to bez snížení sazeb, kde očekávání klesla z více než sedmi na začátku roku, na méně než tři v současnosti. Předpokládali jsme, že se snížením sazeb na obzoru povede slabší dolar a nižší reálné výnosy k oživení poptávky po ETF (burzovně obchodovaný fond, pozn. red.) ze strany správců reálných peněz.

Ani jedno z toho se zatím nenaplnilo a místo toho zlato hnaly vzhůru hedgeové fondy nebo spekulanti, díky rozmachu, který byl nastartován silnou poptávkou investorů z celého světa reagujících na zvýšené geopolitické napětí a růst financovaný dluhem.

V krátkodobém horizontu bude zlato i stříbro pravděpodobně konsolidovat. Vzhledem k tomu, že na obzoru stále čeká snižování sazeb vedoucí k dolaru a výnosům, vidíme, že zlato může potenciálně expandovat k 2 500 dolarům a stříbro k 30 dolarům, což je maximum z února 2021.

Největšími hrozbami pro ceny jsou nepravděpodobné snížení geopolitické teploty, centrální banky pozastavující své agresivní nákupy zlata při přizpůsobování se vyšším cenám a hedgeové fondy párující zpět část z téměř 300 tun zlata, které minulý měsíc nashromáždily prostřednictvím trhu s futures.

Silná momentová rally, která následovala po proražení nad 2 075 dolarů minulý měsíc, zatím nebyla zpochybněna a konsolidace v polovině března vyvolala pouze korekci o 50 dolarů. Nedostatek výrazných korekcí, které by potenciálně zpochybnily nedávno vytvořené dlouhé pozice držené hedgeovými fondy a CTA, byl klíčem k pokračujícímu růstu zlata.

Použijeme-li Fibonacciho metodu jako vodítko, korekce v této fázi na 2 245 dolarů nebo dokonce 2 225 dolarů nemusí být dostatečná k tomu, aby zpochybnila zmíněné dlouhé pozice. Po období konsolidace by vyhlídka na snížení sazeb a obnovení nákupů centrálních bank mohla potenciálně vést k tomu, že cena později v průběhu roku dosáhne na 2 500 dolarů.

Stříbro se delší dobu potýká s problémy ve srovnání se zlatem, a to i proto, že bílý kov nemá podporu v podobě nákupů centrálních bank.

Během posledního měsíce však tento kov, který zhruba polovinu své poptávky odvozuje z průmyslového využití, získal podporu od oživujícího se sektoru průmyslových kovů, jako je měď, která vyskočila na 14měsíční maximum v reakci na zpřísňující se výhled nabídky těžby. A také díky čínským hutím diskutující o omezení výroby v době, kdy naděje na oživení globální poptávky nabírají na síle.

V průběhu minulého týdne se poměr zlata a stříbra propadl z hodnoty nad 90 uncí stříbra na jednu unci zlata na současných 84,7, což poukazuje na schopnost stříbra silně růst, když se mu dostane dvojí podpory ze strany zlata i mědi.

Z technického pohledu po prolomení rezistence kolem 26 dolarů poměrně rychle následovalo prolomení nad 27 dolarů, což je maximum z března 2022, přičemž další hlavní sledovanou úrovní je oblast 28 dolarů, náš počáteční cíl pro letošní rok, před desetiletým maximem na úrovni 30 dolarů.

Autor je hlavní komoditní stratég Saxo Bank
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 2
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

  1. nagualista

    Drahé kovy jsou jediné a skutečné peníze. Fiat měny jsou jen dluhem a škubací kazajkou finančních negramotů, které je používají jako modlu.

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB