Jak jsou na tom letos tuzemští příjemci minimální mzdy v porovnání se světem?

Analýza
Stručná odpověď na otázku v titulku by mohla znít: „Nic moc.“ Minimální mzda v Česku je v současnosti 15 371 korun, což je o 6,6 procenta více než v lednu loňského roku (14 418 Kč). V přepočtu na společnou evropskou měnu jde o 630 eur, jak vyplývá z analýzy slevového a cashbackového portálu Picodi.com, kterou má redakce FAEI.cz k dispozici.
Minimální mzda v Česku je letos 15 371 korun, což je o 6,6 procenta více než v lednu loňského roku. V přepočtu na společnou evropskou měnu jde o 630 eur. Ilustrační foto: Pixabay.com

Podobně jsou na tom, pokud jde o minimální mzdu, někteří členové tzv. jižního křídla Evropské unie – Portugalsko (676) či Řecko (614 eur) a také pobaltské státy, kde s minimální mzdou vede Estonsko (690 eur) následované Litvou (633 eur) a Lotyšskem (544 eur), byť to meziročně zvýšilo minimální mzdu o 27,1 procenta.

Minimální mzda u našich „sousedů“ z Visegrádské čtyřky je sice stále nižší, ale meziroční tempo jejího zvyšování je u nich ve srovnání s Českem vyšší. Nejvyššího meziročního růstu v této skupině letos v lednu dosáhla minimální mzda v Maďarsku (16 %), která nyní činí 376 eur.

V Polsku se minimální mzda meziročně zvedla o 14,6 procenta na aktuálních 573 eur a na Slovensku se sice oproti Česku procentuálně zvýšila nepatrně výše (7,2 %), ale stále dosahuje hodnoty jen 561 eur.

Stojí za zmínku, že meziročně se procentuálně zvýšila minimální mzda v Česku a ve Francii ve stejné výši (6,6 %). Francouzští pobírači minimální mzdy ale dostávají 1 353 eur měsíčně. U našich západních sousedů, v Německu, minimální mzda letos činí 1 563 eur, a to díky meziročnímu zvýšení o téměř 22 procent.

Avšak i to, kdo v Německu berou minimální mzdu, pošilhávají po jiných zemích v Evropě či ve světě. Tak třeba v Lucembursku je od letoška minimální mzda ve výši 2 098 eur, což je absolutně nejvíce v žebříčku 67 zemí, které sleduje a analyzuje portál Picodi.

PSALI JSME:
Zvyšování minimální mzdy nic neřeší…

V Evropě jsou na tom mezi příjemci minimální mzdy ještě lépe než Němci obyvatelé Nizozemského království, kteří od letošního ledna pobírají 1 858 eur měsíčně. Lépe než Němci jsou na tom i Irové s 1 719 eury měsíčně.

A v porovnání se světovými minimálními mzdami i Němci výrazně pokulhávají za Australany (1 980 eur), Novozélanďany (1 830 eur), Brity (1 670 eur). Ale se svými 1 563 eury měsíčně berou více než Američané (1 518 eur) a Kanaďané (1 514 eur).

Když už jsme se podívali, kam pošilhávají naši bohatší západní sousedé, pojďme si také ukázat, kdo je na tom hůře než my. Jako první se nabízí „válečný trojúhelník“ tvoření Ukrajinou, Ruskem a Běloruskem.

PSALI JSME:
Ministr Jurečka chce zvednout minimální mzdu o více než 1 000 korun. Tím ale inflaci nezmírní

Nejhůře je na tom, pokud jde o minimální mzdu, téměř před rokem Ruskem agresivně napadená Ukrajina se 143 eury. Minimální mzda se zde letos v porovnání s rokem 2022 zvýšila o pouhých 3,1 procenta.

Rusko meziročně zvýšilo minimální mzdu o necelých 17 procent na letošních (přepočtených) 220 eur, ale jeho věrný spojenec, Bělorusko, jej trumflo v úrovni zvyšování (21,2 %), avšak nikoliv v přepočtené výši minimální mzdy do eur (185).

„Pouze v sedmi ze 67 států zařazených do našeho žebříčku se minimální mzda oproti lednu 2022 nezvýšila. Těmito zeměmi jsou mimo jiné Izrael, Hongkong a Nigérie,“ informovala naši redakci Barbora Jetlebová z portálu Picodi.

PSALI JSME:
Komu se prodraží zvýšení minimální mzdy?

Daňové systémy v jednotlivých zemích se mohou velmi lišit a rozdíl mezi hrubým a čistým příjmem se může pohybovat od nuly až do 35 procent. Aby bylo tedy srovnání spravedlivé, použili jsme čisté mzdy, což je částka, kterou zaměstnanci skutečně dostanou,“ uvedla.

Metodika a zdroje dat

Analytici Picodi.com v tomto výzkumu porovnali oficiální minimální mzdy z ledna 2023 s minimálními mzdami v roce 2022. Částky pocházejí z oficiálních webových stránek Vlády ČR nebo příslušných ministerstev.

Pokud jde o země, ve kterých platí různé sazby minimální mzdy pro různé administrativní jednotky (USA, Filipíny, Kanada, Thajsko, Vietnam), byla vypočítána průměrná hodnota všech čistých mezd. „Čisté částky byly vypočteny místními daňovými kalkulačkami,“ upřesnila Jetlebová.

PSALI JSME:
Berete plat, nebo mzdu? Anebo to neřešíte?

Zavřít reklamu ×
  1. Ještě by to chtělo porovnání kolik procent pracujících tu minimální mzdu v jednotlivých státech pobírá.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Česko ruské IT speciality nepotřebuje

Než začala válka, byl každý třetí expert na informační technologie, který pracoval v českých firmách a pocházel ze zemí mimo Evropskou unii, Rus. Pětinu pak tvořili odborníci z Ukrajiny a Běloruska.

Propouštění České pošty dává smysl

Česká pošta letos propustí několik tisíc zaměstnanců. Budou mezi nimi doručovatelé, zaměstnanci na přepážkách i lidé ze správního aparátu. V mezinárodním srovnání dává takový krok smysl. A ekonomické opodstatnění má …

Český zaměstnanec je desátý nejlevnější v Unii

Podle dat Eurostatu zveřejněných v minulém týdnu, dosáhly průměrné hodinové pracovní náklady v roce 2021 včetně daní 15,3 eur (cca 360 korun, pozn. red.). Ve srovnání s unijním průměrem byl tak český zaměstnanec o …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB