Jak mohou rodiče ušetřit: Školní potřeby v akci vyjdou na 2 434 korun

Více než polovinu školních potřeb nabízejí obchodní řetězce v akci. Základní výbavu do školu tak rodiče pro své dítě mohou pořídit za méně než 2,5 tisíce korun. Vyplývá to z analýzy společnosti Česká distribuční, která vychází z akčních letáků sedmi největších obchodních řetězců.
Na školních potřebách lze ušetřit nemalé peníze, pokud se nakoupí v akci. Ilustrační foto: Pixabay.com

Zpráva, kterou má redakce FAEI.cz k dispozici, ukázala, že zboží v letácích nabízejí supermarkety s průměrnou slevou 16 procent. Oproti loňsku se celková cena sledovaných položek navzdory inflaci zvýšila pouze o 50 korun na celkových 2 434 korun.

„Každoročně sledujeme vývoj cen školních potřeb a s blížícím se začátkem školního roku jsme se opět blíže podívali na nabídky obchodních řetězců. Navzdory inflaci se letos cena základní výbavy zvýšila jen minimálně. Nákladově nejvýraznější položkou je tradičně aktovka, jejíž cena letos oproti loňsku dokonce o dvě procenta poklesla,“ řekl Jaroslav Staněk, obchodní ředitel společnosti Česká distribuční.

Nejvíce zdražily sešity

Analýza sleduje základní položky, jako jsou psací potřeby nebo sešity. „Obchodníci také nabízejí velké množství potřeb na výtvarnou výchovu, čímž se celková cena školní výbavy pro prvňáčka samozřejmě navyšuje. I tohle zboží však lze díky letákům nakoupit výhodněji,“ uvedl Staněk.

PSALI JSME:
Školní pomůcky i kroužky zdražují, ale rodiče si s tím umí poradit

Nejdražší položkou výbavy prvňáčka je ergonomická školní aktovka. Letos ji lze pořídit průměrně za 1 214 korun, tedy o 30 korun méně než loni. Mezi základní položky patří také penál pro uschování veškerých psacích potřeb, který letos obchodníci prodávají průměrně za 191 korun, oproti loňsku si za něj rodiče připlatí o 13 korun.

Největší meziroční zdražení ovšem zaznamenaly klasické sešity. Při nákupu pěti kusů čtyřicetilistových A4 sešitů je třeba počítat s cenou více než 100 korun, což je o 30 procent více než loni. O 51 procent více než loni pak stojí stejný počet kusů sešitů formátu A5.

„Jako distributor tištěných letáků jsme samozřejmě i my zaznamenali zvýšenou cenu a horší dostupnost papíru v posledním roce, která pravděpodobně měla dopad také na ostatní segmenty,“ poznamenal Jaroslav Staněk z České distribuční.

PSALI JSME:
Některá města podpoří prvňáčky tisícovkou, sociálně slabým pomůže stát

Analýza sledovala celkem 16 položek, z nichž pět zaznamenalo meziroční snížení ceny. Nejvíce lze oproti loňsku ušetřit při nákupu pera, a to zhruba jednu třetinu. O průměrně třináct procent zlevnila také láhev na vodu, kterou letos rodiče pořídí průměrně za stokorunu. Za stovku, tedy o 11 procent méně než loni, zaplatí rodiče za klasické jarmilky.

Školní potřeby za tisíce

Pokud ovšem rodiče nenakoupí školní vybavení pro své děti ve slevě, nebo využijí akční nabídky jen z části, za aktovku, penál či psací potřeby zaplatí samozřejmě více. Podle průzkumu ČTK zveřejněném na webu České noviny může cena nezbytné školní výbavy pro prvňáčka letos přesáhnout i tři tisíce korun.

Jak zjistila společnost KRUK Česká a Slovenská republika, která se zaměřuje na správu pohledávek finančních ústavů a korporátních zákazníků, přibližně čtyři procenta domácností si musí vzít na školní potřeby půjčku. Nejčastěji se přitom obrací o pomoc na své příbuzné.

PSALI JSME:
Výdaje na prvňáka letos dosáhnou 6240 korun. Rodiče většinou neví, že mohou požádat stát o finanční pomoc

„Ceny potřeb pro školáky meziročně opět vzrostly a rodiny ve složité finanční situaci mají problémy nutnou výbavu pořídit spolu s běžnými výdaji nebo z úspor. Nejčastěji si přitom musejí na školní výbavu půjčit rodiče, kteří již mají nějaké dluhy po splatnosti. I jim ale zpravidla vypomohou příbuzní,“ řekla Jaroslava Palendalová, generální ředitelka společnosti KRUK.

Nejčastěji si na školní potřeby museli půjčit obyvatelé Libereckého (10 %) a Královéhradeckého (8 %) kraje, následně pak rodiče z Prahy (6 %). Oproti předchozímu průzkumu si častěji potřebují půjčit rodiče s jedním dítětem a také nezaměstnaní.

Po nákupu základní výbavy na začátku školního roku čekají na rodiče další výdaje, spojené se školními výlety i mimoškolními aktivitami, jako jsou různé zájmové kroužky. Také tyto aktivity meziročně podražily.

PSALI JSME:
Na školní pomůcky za tisíce korun si některé rodiny musí půjčit

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Spotřebitel

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Ekonomové: Letos už reálná mzda v Česku začne opět narůstat

Analýza
Reálné mzdy Čechům klesaly také v poslední loňském čtvrtletí. Dokonce mírně více, než se čekalo. Reálná mzda loni se v měsících říjnu až prosinci totiž meziročně snížila o 1,2 procenta. Analytici oslovení agenturou Bloomberg přitom ve střední hodnotě svých odhadů předpokládali propad pouze o 1,1 procenta.