Jak se měnilo portfolio známých investorů ve třetím čtvrtletí?

Co je to formulář 13F? Je to čtvrtletní zpráva, kterou jsou ve Spojených státech povinni podávat všichni institucionální investiční správci se spravovanými aktivy ve výši alespoň 100 milionů dolarů do rukou Komise pro cenné papíry (SEC).
Bill & Melinda Gates Foundation Trust je nadace miliardáře Billa Gatese, která mimo jiné investuje i do amerických akcií. V předešlém čtvrtletí tato nadace nevyvinula moc aktivity. Ilustrační foto: European Commission - Photographer: Lukasz Kobus - https://audiovisual.ec.europa.eu/en/reportage/P-062021, Attribution, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=138786484

Hedgeové fondy jsou povinny podat formulář 13F do 45 dnů po posledním dni kalendářního čtvrtletí. Většina fondů čeká až do konce tohoto období, aby utajila svou investiční strategii před konkurencí a veřejností. Investiční fondy v těchto formulářích musí zveřejnit nákupy a prodeje amerických akciových podílů a také případné nákupy opčních kontraktů, jež souvisí s americkými akciovými trhy.

V posledních týdnech došlo ke zveřejnění portfolií většiny hedgeových fondů, neboť již uplynulo 45 dnů od posledního kvartálu. Pro investory jde o jedinečnou příležitost, jak nahlédnout pod pokličku nejúspěšnějších investičních správců.

Hodnotoví investoři – W. Buffett, C. Munger, Li Lu, C. Icahn

Skupina hodnotových investorů, kteří si jsou velmi podobní, co se investiční filosofie týče, se vyznačovala tím, že ve třetím čtvrtletí nevyvinula téměř žádnou aktivitu. Berkshire Hathaway v čele s Warrenem Buffettem redukovala o 10,5 procenta svoji pátou největší pozici v Chevronu a pak o něco málo přes pět procent zredukovala menší pozice ve společnostech Amazon a Aon.

Celkově tedy jeho portfolio zůstalo bez větších změn, co se ale kupí, je hotovostní pozice Berkshire, kdy tato společnost má bokem přes 157 miliard dolarů. Největší pozicí v portfoliu Berkshire zůstává Apple (50 %) a dále Bank of America (9 %), American Express (7,2 %) či Coca Cola (7,2 %).

Portfolia Daily Journal Charlieho Mungera a Himalaya Capital Li Lu zůstaly ve třetím čtvrtletí beze změny a podobně na tom bylo portfolio Carla Icahna. Slabá nákupní aktivita této skupiny investorů může poukazovat na relativně vysokou valuaci akciových titulů na trhu ve 3. kvartále. To se týká pouze větších společností, protože tito velikáni společnosti s menší tržní kapitalizací běžně opomíjejí.

Michael Burry

Burry proslavený jako „Big Short“ po zveřejnění pozic ve druhém kvartále přitáhl pozornost médií svými medvědími put opcemi proti velkým americkým akciovým indexům S&P 500 a Nadaq Composite, kterých se ale již zbavil. Ve třetím čtvrtletí znovu nakoupil put opce, tentokrát proti indexu výrobců čipů SOXX.

Put opce se často používají za účelem ochrany, ale i spekulace a vede k zisku, když podkladový akciový titul padá. Co se týče akciového portfolia, Burry dokupoval akcie Stellantis (jež tvoří 17,4 % portfolia, pozn. aut.), Nexstar Media (15,9 %), nebo Booking Holdings (10,5 %).

Vrátil se také k čínským titulům, kterých se v minulých čtvrtletích zbavoval a nakupoval akcie JD.com (8,3 %) a Alibaba Group (9,9 %). Čínské akcie zažily výrazný pokles a pro hodnotové investory tak představují velmi atraktivní nákupní příležitost. Ovšem Čína je poměrně rizikovou investiční destinací, a to je třeba brát v potaz.

Bill Gates

Bill & Melinda Gates Foundation Trust je nadace miliardáře Billa Gatese, která mimo jiné investuje i do amerických akcií. V předešlém čtvrtletí tato nadace nevyvinula moc aktivity, mezi největší patří malá redukce o 10,4 procenta akcií Berkshire Hathaway a kosmetické navýšení pozic ve společnostech Microsoft, Walmart nebo United Parcel Service.

Stanley Druckenmiller

Druckenmiller je považován za jednoho z nejúspěšnějších investorů a během své investiční kariéry údajně tvořil průměrný roční zisk 30 procent a neměl jediný ztrátový rok. Spolu se Sorosem slavně „zlomili“ anglickou libru.

Druckenmiller lehce redukoval největší pozici ve svém portfoliu: Nvidia (nyní 13,7 % portfolia), druhá největší pozice Coupang (12,8 %) zůstala beze změny. Dokupoval akcie společností Microsoft (9,8 %), Teck (6,4 %) a Google (4 %).

Bill Ackman

Správce Pershing Square Capital Management taktéž nevykázal velkou aktivitu. Fond dokoupil akcie Hilton Worldwide (14,8 % portfolia) lehce snížil pozici v Lowe’s (14 %) a zdvojnásobil pozici v Alphabet Inc. (5,4 %).

Všeobecný pohled

Nejfrekventovaněji nakupované akcie ve třetím čtvrtletí mezi množinou tzv. superinvestorů (Dataroma) jsou sestupně Meta, Alphabet, Amazon, Disney, Microsoft, United Health, Thermo Fisher Scientific, Dollar General nebo Apple.

Ukazuje to, že trh ještě pořád zůstává u tzv. velké sedmičky, která téměř vlastnoručně táhne trh od počátku roku výše. Listopadový výrazný nárůst akcií USA se týkal především velkých technologických společností a výrobců čipů. Mnozí správci se ve třetím čtvrtletí vyhýbali velkým obchodům a vybírali lehce zisky na již existujících pozicích.

Ačkoli jsou tyto obchody inspirující, je třeba se vyhnout bezmyšlenkovému kopírování portfolií známých investorů. Je nutné porozumět investiční strategií investora a firmě samotné před nákupem akcií.

Může se stát, že fond nakupuje pozici jen za účelem krátkodobé spekulace a má nástroje na rychlé vystoupení z pozice. Také je třeba si uvědomit, že tyto pozice se mohly již výrazně změnit, neboť jde o stav poslednímu zářijovému dni letošního roku.

Autor je analytik společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB