Jak se ubránit vybodování řidičáku

Poradna
Kolik bodů za dopravní přestupky máte momentálně na svém kontu? Nevíte? Pak se ale nedivte, až budete otevírat obálku s Oznámením o dosažení 12 bodů. Zní to jako název deskové hry, ale ve skutečnosti jste se právě dozvěděli, že do pěti dní musíte na úřad odevzdat svůj řidičský průkaz. To znamená 12 měsíců zákazu řízení bez možnosti zkrácení trestu.
Při posledním přestupku odmítněte blokovou pokutu a požadujte projednat přestupek ve správním řízení. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Může se tedy stát, že několika přestupky zaděláte na podobně přísný trest jako trestným činem se zákazem řízení na dva roky, kde si však už po roce můžete zažádat o prominutí zbytku trestu. Dobrou zprávou je, že i s otevřenou obálkou v ruce máte slušnou šanci se vybodování ubránit. Právní kanceláře, které v této oblasti nabízejí svou pomoc, ji odhadují na 50 až 70 procent.

Sežeňte si právní pomoc

Pokud průběžně sledujete stav svého bodového konta, získáte pro svou obranu větší manévrovací prostor. Při posledním přestupku odmítněte blokovou pokutu a požadujte projednat přestupek ve správním řízení. Hrozí vám tím sice vyšší pokuta, ale až do nabytí právní moci správního rozhodnutí o vaší vině (resp. ještě 5 dní od obdržení Oznámení, pozn. aut.) můžete řidičský průkaz používat.

Navíc vám s touto šlamastykou už může pomáhat právník, který je následně v případě prohry v přestupkovém řízení a po obdržení Oznámení také schopen sestavit relevantní námitky proti záznamu bodů v registru řidičů.

Počet bodů zjistíte ze svého výpisu buď bodového hodnocení řidiče, nebo evidenční karty řidiče.

Stav konta sledujte

A co když je Oznámení o dosažení 12 bodů bleskem z čistého nebe, protože jste se až do té chvíle považovali za nechybujícího řidiče, nebo jsou přestupky pod vaši rozlišovací schopnost? V té chvíli je cesta k roční pauze kratší, protože odpadla možnost obrany ve správním řízení, a rovnou zasíláte námitky proti všem záznamům, které se na vašem bodovém kontě nastřádaly.

Námitky sepsat zvládnete sami, protože mají ustálenou podobu, i když pomoc odborníka je v tomto případě žádoucí. Pokud se budete spoléhat na pouhé vyplnění formuláře z internetu, posuzovatel patrně využije svého práva žádost odmítnout jako neopodstatněnou. Podpis odborníka, který námitky podává, naopak zvyšuje šanci na zahájení námitkového řízení.

Námitky proti všem přestupkům

Každopádně jde o největší příležitost, jak se vybodování ubránit. Žádost musí kromě identifikace žadatele a spisové značky řízení obsahovat i to, o co vlastně žádáte – jde o námitky proti záznamům v registru řidičů s tím, že požadujete jejich kopie, abyste po jejich prostudování mohl důvod svých námitek specifikovat.

Písemně vypracovaná námitka musí být fyzicky doručena do pěti dní od převzetí Oznámení na adresu úřadu, který vyrozumění o vybodování zasílal. Úřad vás následně vyrozumí, že zahájil řízení o námitkách. Důležité je, že stále můžete řídit motorové vozidlo.

PSALI JSME:
Jaké změny přinese nový bodový systém?

Hledají se chyby

Vypracováním námitek získáte hned dvě výhody. Tou první je šance, že se vám v určené lhůtě povede v materiálech vedených o vašich dopravních přestupcích či trestných činech najít formální chybu, opomenutí, chybějící údaje apod.

Že se to povede, není zdaleka vyloučené, ale na rozdíl od laika má k tomu mnohem lepší dispozice odborník, který pak sepíše Vyjádření k námitkám. V něm poukáže na případné chyby, které našel ve zdokumentování jednotlivých přestupků.

Na základě tohoto vyjádření může úřad uznat své pochybení a příslušný bodový trest do deseti dní z registru vymazat. Tím se může zrušit vybodování a povinnost odevzdat řidičský průkaz. Nebo úřad usoudí, že vyjádření k námitkám je neoprávněné a zamítne je.

Až k soudu a zpět

V té chvíli buď můžete na veškeré snažení rezignovat a do pěti dní odevzdat řidičský průkaz, nebo je tu ještě jedna možnost, která je navíc spojena se zmíněnou druhou šancí, jak si oprávnění udržet. Odvoláním se ke krajskému soudu celou záležitost protáhnete a ponecháte si stále platný řidičák ve svém držení.

PSALI JSME:
Vybodované řidičce nepomohl ani řidičák ze Slovenska

Soud se sice bude vaším odvoláním zabývat spíše formálně, ale je slušná šance, že celou záležitost vrátí k dalšímu projednání na obecní úřad.

Při „rychlosti“ našeho soudnictví se celá záležitost protáhne na několik měsíců, během nich můžete řídit, protože díky námitkám a odvolání pravomocné není zapsání posledního přestupku do registru (pokud jste jej projednávali ve správním řízení), tedy ani vybodování a odebrání řidičského oprávnění.

Jestliže jste navíc svůj předposlední přestupek (doteď poslední zapsaný) zaznamenali před delší dobou, během administrativních průtahů může uplynout 12 měsíců od jeho spáchání.

To znamená automatický odpočet čtyř bodů a za absolvování školy bezpečné jízdy si za splnění určitých podmínek můžete odepsat další tři. Takže nakonec sice námitkové řízení prohrajete, poslední prohřešek se vám zapíše, ale v té době už budete bodově v bezpečí.

PSALI JSME:
Mezinárodní řidičský průkaz: Za pár minut a velmi slušné peníze už máte papíry k jízdě třeba na Haiti

Bez řidičáku neriskujte

Není to samozřejmě cesta se stoprocentní úspěšností, protože úřady ji také dobře znají. Navíc se týká výhradně vybodování, ale obecní úřad i soud vám mohou řidičský průkaz odebrat i z jiných důvodů, kde se musíte bránit jiným způsobem.

Ale je pořád lepší něco zkusit, než při vybodování hrát mrtvého brouka, nebo dokonce v trestu jezdit bez řidičského oprávnění. Nepřevzít si Oznámení nic neřeší, protože se po uplynutí zhruba dvou týdnů bere zásilka jako doručená. Neodevzdání řidičského průkazu je přestupek se sazbou až 5 000 korun.

Hrozí až vězení

Pokud budete dále řídit, protože o vybodování nebudete vědět, hrozí pokuta až 50 000 korun a zákaz řízení až dva roky. Když ale budete vědomě řídit jako vybodovaný, dopouštíte se trestného činu s horní sazbou odnětí svobody až na dva roky.

Viník nehody, který má soudem vydaný zákaz řízení, musí pojišťovně, u níž má povinné ručení, zaplatit, co ona sama plnila poškozeným. A to i v případě, že rozhodnutí o zákazu řízení pravomocné dosud nebylo.

PSALI JSME:
Výměna řidičských průkazů je dostupnější a rychlejší

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Motorismus

Zima je tu: Přezutím pneumatik to jen začíná

Dětem jsme pořídili zimní bundy, zazimovali jsme chalupy, definitivně zamávali letnímu obutí, ale zapomínat nesmíme ani na své plechové mazlíčky. Za přezutí pneumatik máte samozřejmě pochvalu, ale tím to rozhodně …

Benzin, nafta, nebo elektřina? V Česku stoupá zájem o LPG

I když někteří aktivisté považují motoristy za zločince a auta za vražedné nástroje, těžko mohou popřít fakt, že představují jednu ze stěžejních hnacích sil ekonomiky. Ve světle aktuálních prodejů elektromobilů, …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Daňová škatulata: Od ledna zdraží (skoro) vše

Poradna
Poslanci a následně senátoři schválili novely zákonů, které jsou nezbytné k tomu, aby vstoupil v platnost tzv. konsolidační balíček, představený letos v květnu. Oproti jarním návrhům došlo k několika dílčím změnám, avšak podstata zůstává stejná – od ledna si sáhne hlouběji do peněženky úplně každý. Jakého zboží se nová opatření týkají?