Může se tedy stát, že několika přestupky zaděláte na podobně přísný trest jako trestným činem se zákazem řízení na dva roky, kde si však už po roce můžete zažádat o prominutí zbytku trestu. Dobrou zprávou je, že i s otevřenou obálkou v ruce máte slušnou šanci se vybodování ubránit. Právní kanceláře, které v této oblasti nabízejí svou pomoc, ji odhadují na 50 až 70 procent.
1. Pokud obdržíte Oznámení o dosažení 12 bodů, musíte do 5 dní odevzdat řidičský průkaz a čeká vás roční zákaz řízení, který nelze zkrátit. Nebo podáte proto tomuto rozhodnutí námitku.
2. Tu lze podat ve správním řízení i proti poslednímu přestupku, když o hrozbě vybodování víte předem, ale obvykle se podávají námitky proti všem zaregistrovaným přestupkům a hledají se formální chyby při jejich zdokumentování.
3. V případě, že úřad námitky odmítne jako neopodstatněné, je možností odvolání k příslušnému soudu. Pro tyto kroky se vyplatí najmout si právní služby.
Sežeňte si právní pomoc
Pokud průběžně sledujete stav svého bodového konta, získáte pro svou obranu větší manévrovací prostor. Při posledním přestupku odmítněte blokovou pokutu a požadujte projednat přestupek ve správním řízení. Hrozí vám tím sice vyšší pokuta, ale až do nabytí právní moci správního rozhodnutí o vaší vině (resp. ještě 5 dní od obdržení Oznámení, pozn. aut.) můžete řidičský průkaz používat.
Navíc vám s touto šlamastykou už může pomáhat právník, který je následně v případě prohry v přestupkovém řízení a po obdržení Oznámení také schopen sestavit relevantní námitky proti záznamu bodů v registru řidičů.
Počet bodů zjistíte ze svého výpisu buď bodového hodnocení řidiče, nebo evidenční karty řidiče.
Stav konta sledujte
A co když je Oznámení o dosažení 12 bodů bleskem z čistého nebe, protože jste se až do té chvíle považovali za nechybujícího řidiče, nebo jsou přestupky pod vaši rozlišovací schopnost? V té chvíli je cesta k roční pauze kratší, protože odpadla možnost obrany ve správním řízení, a rovnou zasíláte námitky proti všem záznamům, které se na vašem bodovém kontě nastřádaly.
Námitky sepsat zvládnete sami, protože mají ustálenou podobu, i když pomoc odborníka je v tomto případě žádoucí. Pokud se budete spoléhat na pouhé vyplnění formuláře z internetu, posuzovatel patrně využije svého práva žádost odmítnout jako neopodstatněnou. Podpis odborníka, který námitky podává, naopak zvyšuje šanci na zahájení námitkového řízení.
Námitky proti všem přestupkům
Každopádně jde o největší příležitost, jak se vybodování ubránit. Žádost musí kromě identifikace žadatele a spisové značky řízení obsahovat i to, o co vlastně žádáte – jde o námitky proti záznamům v registru řidičů s tím, že požadujete jejich kopie, abyste po jejich prostudování mohl důvod svých námitek specifikovat.
Písemně vypracovaná námitka musí být fyzicky doručena do pěti dní od převzetí Oznámení na adresu úřadu, který vyrozumění o vybodování zasílal. Úřad vás následně vyrozumí, že zahájil řízení o námitkách. Důležité je, že stále můžete řídit motorové vozidlo.
Hledají se chyby
Vypracováním námitek získáte hned dvě výhody. Tou první je šance, že se vám v určené lhůtě povede v materiálech vedených o vašich dopravních přestupcích či trestných činech najít formální chybu, opomenutí, chybějící údaje apod.
Že se to povede, není zdaleka vyloučené, ale na rozdíl od laika má k tomu mnohem lepší dispozice odborník, který pak sepíše Vyjádření k námitkám. V něm poukáže na případné chyby, které našel ve zdokumentování jednotlivých přestupků.
Na základě tohoto vyjádření může úřad uznat své pochybení a příslušný bodový trest do deseti dní z registru vymazat. Tím se může zrušit vybodování a povinnost odevzdat řidičský průkaz. Nebo úřad usoudí, že vyjádření k námitkám je neoprávněné a zamítne je.
Až k soudu a zpět
V té chvíli buď můžete na veškeré snažení rezignovat a do pěti dní odevzdat řidičský průkaz, nebo je tu ještě jedna možnost, která je navíc spojena se zmíněnou druhou šancí, jak si oprávnění udržet. Odvoláním se ke krajskému soudu celou záležitost protáhnete a ponecháte si stále platný řidičák ve svém držení.
Soud se sice bude vaším odvoláním zabývat spíše formálně, ale je slušná šance, že celou záležitost vrátí k dalšímu projednání na obecní úřad.
Při „rychlosti“ našeho soudnictví se celá záležitost protáhne na několik měsíců, během nich můžete řídit, protože díky námitkám a odvolání pravomocné není zapsání posledního přestupku do registru (pokud jste jej projednávali ve správním řízení), tedy ani vybodování a odebrání řidičského oprávnění.
Jestliže jste navíc svůj předposlední přestupek (doteď poslední zapsaný) zaznamenali před delší dobou, během administrativních průtahů může uplynout 12 měsíců od jeho spáchání.
To znamená automatický odpočet čtyř bodů a za absolvování školy bezpečné jízdy si za splnění určitých podmínek můžete odepsat další tři. Takže nakonec sice námitkové řízení prohrajete, poslední prohřešek se vám zapíše, ale v té době už budete bodově v bezpečí.
Bez řidičáku neriskujte
Není to samozřejmě cesta se stoprocentní úspěšností, protože úřady ji také dobře znají. Navíc se týká výhradně vybodování, ale obecní úřad i soud vám mohou řidičský průkaz odebrat i z jiných důvodů, kde se musíte bránit jiným způsobem.
Ale je pořád lepší něco zkusit, než při vybodování hrát mrtvého brouka, nebo dokonce v trestu jezdit bez řidičského oprávnění. Nepřevzít si Oznámení nic neřeší, protože se po uplynutí zhruba dvou týdnů bere zásilka jako doručená. Neodevzdání řidičského průkazu je přestupek se sazbou až 5 000 korun.
Hrozí až vězení
Pokud budete dále řídit, protože o vybodování nebudete vědět, hrozí pokuta až 50 000 korun a zákaz řízení až dva roky. Když ale budete vědomě řídit jako vybodovaný, dopouštíte se trestného činu s horní sazbou odnětí svobody až na dva roky.
Viník nehody, který má soudem vydaný zákaz řízení, musí pojišťovně, u níž má povinné ručení, zaplatit, co ona sama plnila poškozeným. A to i v případě, že rozhodnutí o zákazu řízení pravomocné dosud nebylo.
Jak se ubránit vybodování? Nejezdit!