Výměna řidičských průkazů je dostupnější a rychlejší

Poradna
Zhruba na každého patnáctého tuzemského šoféra čeká letos výměna řidičského průkazu. Dobrá zpráva je, že od července se výměna tohoto dokladu zrychlila a zjednodušila, protože si ji vyřídíte na jakémkoli obecním úřadě s rozšířenou působností a už nemusíte předkládat papírovou fotografii.
Od začátku července se výměna řidičského průkazu zrychlila a zjednodušila, protože je možné ji vyřídit na jakémkoli obecním úřadě s rozšířenou působností. Reprofoto: Prague.tv

Ta horší zní, že na rozdíl od cestovního pasu, který je možné vyměnit expresně během 24 hodin, nový řidičský průkaz získáte nejdříve za pět pracovních dní, což v případě ztráty nebo ukončení doby platnosti může zkomplikovat cestu na dovolenou.

S propadlým ani za humna

V případě propadlého řidičáku je situace jasná, s neplatným průkazem nemá řidič oprávnění k řízení motorového vozidla. Jinak se dopouští přestupku s hrozbou pokuty na místě do 2000 Kč, ve správním řízení až 2500 Kč.

V případě zcizení je sice možné zažádat o dočasný náhradní doklad, ale ten lze využít v případě nouze jen na tuzemských silnicích. V žádném případě se nedoporučuje s ním vyjíždět za hranice.

A je úplně jedno, zda cestujete ven jen kousek pro kvalitnější máslo, nebo k moři přes půl Evropy. Náhradní řidičský doklad považují zahraniční policisté za kus papíru, a pokud spoléháte na některý z mezinárodních řidičáků, tak jste také silně vedle. Ty bez výjimky platí pouze ve spojení s platným národním dokladem.

Mezinárodní samotný neplatí

Naše řidičské doklady vydané po roce 2013 jsou už totiž kompatibilní s řidičáky používanými v zemích Evropské unie, takže na cestách po EU jsou pro místní policii srozumitelné a akceptují je. Na cesty mimo Unii však potřebujete i mezinárodní řidičák, který je vlastně překladem údajů uvedených v tom národním, a je platný jen v případě, že jej předkládáte společně.

Mírnou komplikací je, že existují dva typy mezinárodních řidičských průkazů, které se liší mj. dobou platnosti (jeden, resp. tři roky) a je třeba si předem zjistit, který v konkrétní zemi mimo EU uznávají.

Bezplatně, nebo s poplatkem

A jak tedy od července žádat o výměnu řidičského průkazu? Můžete si zvolit dvě varianty, které se od sebe liší rychlostí i výší poplatku. Bezplatně si průkaz vyměníte, pokud žádost podáte nejdříve tři měsíce, nejpozději však 20 dní před ukončením jeho platnosti. Nový doklad vám bude vydán do dvaceti dní od podání žádosti, obvykle to však bývá dříve.

V případě, že na výměnu spěcháte, je možné získat nový doklad do pěti pracovních dnů od podání žádosti s poplatkem 500 Kč. V případě ztráty, odcizení či poškození si rovněž můžete vybrat z obou variant, správní poplatek je padesátikorunový. Vystavení mezinárodního řidičského průkazu, které je už možné rovněž obstarat na jakémkoli úřadě s rozšířenou působností, stojí 200 Kč.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Motorismus

Evropský automobilový trh na novém minimu

Ani dva roky po začátku pandemie se automobilovém trhu nedaří odrazit ode dna. Dá se hovořit o recesi tohoto odvětví, za kterým ovšem není slabá poptávka, ale přetrvávající problémy s dostupností povětšinou …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB