Výměna řidičských průkazů je dostupnější a rychlejší

Poradna
Zhruba na každého patnáctého tuzemského šoféra čeká letos výměna řidičského průkazu. Dobrá zpráva je, že od července se výměna tohoto dokladu zrychlila a zjednodušila, protože si ji vyřídíte na jakémkoli obecním úřadě s rozšířenou působností a už nemusíte předkládat papírovou fotografii.
Od začátku července se výměna řidičského průkazu zrychlila a zjednodušila, protože je možné ji vyřídit na jakémkoli obecním úřadě s rozšířenou působností. Reprofoto: Prague.tv

Ta horší zní, že na rozdíl od cestovního pasu, který je možné vyměnit expresně během 24 hodin, nový řidičský průkaz získáte nejdříve za pět pracovních dní, což v případě ztráty nebo ukončení doby platnosti může zkomplikovat cestu na dovolenou.

S propadlým ani za humna

V případě propadlého řidičáku je situace jasná, s neplatným průkazem nemá řidič oprávnění k řízení motorového vozidla. Jinak se dopouští přestupku s hrozbou pokuty na místě do 2000 Kč, ve správním řízení až 2500 Kč.

V případě zcizení je sice možné zažádat o dočasný náhradní doklad, ale ten lze využít v případě nouze jen na tuzemských silnicích. V žádném případě se nedoporučuje s ním vyjíždět za hranice.

A je úplně jedno, zda cestujete ven jen kousek pro kvalitnější máslo, nebo k moři přes půl Evropy. Náhradní řidičský doklad považují zahraniční policisté za kus papíru, a pokud spoléháte na některý z mezinárodních řidičáků, tak jste také silně vedle. Ty bez výjimky platí pouze ve spojení s platným národním dokladem.

Mezinárodní samotný neplatí

Naše řidičské doklady vydané po roce 2013 jsou už totiž kompatibilní s řidičáky používanými v zemích Evropské unie, takže na cestách po EU jsou pro místní policii srozumitelné a akceptují je. Na cesty mimo Unii však potřebujete i mezinárodní řidičák, který je vlastně překladem údajů uvedených v tom národním, a je platný jen v případě, že jej předkládáte společně.

Mírnou komplikací je, že existují dva typy mezinárodních řidičských průkazů, které se liší mj. dobou platnosti (jeden, resp. tři roky) a je třeba si předem zjistit, který v konkrétní zemi mimo EU uznávají.

Bezplatně, nebo s poplatkem

A jak tedy od července žádat o výměnu řidičského průkazu? Můžete si zvolit dvě varianty, které se od sebe liší rychlostí i výší poplatku. Bezplatně si průkaz vyměníte, pokud žádost podáte nejdříve tři měsíce, nejpozději však 20 dní před ukončením jeho platnosti. Nový doklad vám bude vydán do dvaceti dní od podání žádosti, obvykle to však bývá dříve.

V případě, že na výměnu spěcháte, je možné získat nový doklad do pěti pracovních dnů od podání žádosti s poplatkem 500 Kč. V případě ztráty, odcizení či poškození si rovněž můžete vybrat z obou variant, správní poplatek je padesátikorunový. Vystavení mezinárodního řidičského průkazu, které je už možné rovněž obstarat na jakémkoli úřadě s rozšířenou působností, stojí 200 Kč.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Motorismus

Nejčtenější

Pronajala si chalupu. A s ní i nevraživého souseda

Pronajmout si chalupu na dovolenou je běžná věc. Člověk čeká, že když zaplatí deset patnáct tisíc za měsíc, a v sezóně na žádaném místě za týden třeba i dvojnásobek, tak vše bude v pohodě. Jenže v takové chaloupce …

Pálenka z garáže je svátost, ale ilegální

Česko doslova přetéká ovocem. Zahrádkáři se radují, že bude hodně pálenky. A někteří si ji dělají doma ve sklepě nebo v garáži. Bývá to svátost a chlouba, ale kromě potenciálních zdravotních rizik jde především o …

95 svateb a jeden pohřeb

Názor
S velkým zájmem jsem v uplynulých dnech sledoval více či méně odbornou diskusi na téma, zda je správce daně …

Kryje Airbnb daňové úniky?

Pronajímatelé nemovitostí napojení na platformu Airbnb se, jak se zdá, do placení daní nehrnou. Centrála se zase …
Rolovat nahoru