Penze? Češi se bojí víc nedostatku peněz než špatného zdraví

Sedm lidí z deseti se u nás obává toho, že v penzi nebudou mít dost peněz pro svoje potřeby. Vyplývá to z ankety, jejíž výsledky zpracoval Finanční a ekonomický institut (FAEI). Nedostatku financí ve stáří se nebojí jen 29 % respondentů. Zdá se, že lidé ve středním a starším věku mají nejvyšší čas řešit svou finanční situaci.

Důchody jako yetti. Ale i tak je třeba se informovat. Ilustrační foto: Pixabay

Populace v Česku stárne. Česká správa sociálního zabezpečení nyní v České republice eviduje 2 362 155 starobních důchodců a podle dat Českého statistického úřadu tvoří lidé starší 65 let téměř pětinu (18 %) populace. Pro srovnání – v roce 2010 jich bylo 15 %. Toto číslo stále konstantně poroste. Jak naznačuje prognóza celoevropského výzkumu Share „Evropa 50+“, během patnácti let by měla být celá čtvrtina obyvatel České republiky starší 65 let.

Podle nedávného průzkumu NN pojišťovny a penzijní společnosti je pro Čechy období penze spojeno s řadou obav. Tou největší je pro dvě pětiny z nich nedostatek financí, třetina se pak bojí zdravotních problémů. Období penze se přitom obávají více ženy než muži.

Finančních problémů v penzi se bojí především lidé ve věku 40 – 50 let. Aby byli v důchodu spokojeni, více než polovina Čechů by si představovala mít k dispozici částku 10 až 15 tisíc korun měsíčně.

Otázku zabezpečení v důchodu považují dvě třetiny Čechů za důležitou, tento pocit navíc roste s věkem a výší příjmu. Stejný podíl populace nad touto otázkou často přemýšlí.

Drtivá většina populace – devět z deseti oslovených – se v penzi bude spoléhat jen na sebe a své úspory. Od rodiny, tedy dětí a vnoučat, očekává pomoc jen pětina Čechů, stejné množství předpokládá podporu státu.

Z průzkumu agentury Ipsos pro neziskovou organizaci Maltézská pomoc vyplynulo, že tři pětiny si na penzi spoří, ovšem stále je dost těch, kteří spoléhají na stát. Každý sedmý Čech totiž očekává, že se starobním důchodem vyjde a každý pátý se otázkou financování své penze ještě nezabýval. V porovnání s jinými evropskými zeměmi Češi ve středním i starším věku na pomoc státu spoléhají ve stále větší míře.

Ve věku 45 – 65 let si na důchod spoří více než tři pětiny lidí, přičemž spořivější jsou ženy a lidé žijící ve větších městech. Na stáří si navíc podstatně častěji ukládají peníze stranou lidé s vysokoškolským vzděláním (74 %) oproti lidem bez vzdělání (36 %).

Čtvrtina lidí ve věku nad 45 let věří, že se o ně ve stáří v nezbytných případech postarají jejich děti. Na péči svých potomků spoléhají nejméně lidé s vysokoškolským vzděláním – pouze v 17 % případů. V pomoc svých dětí na druhou stranu věří téměř každá třetí žena a jen pětina mužů.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Finance

Kdo vydělá na brexitu? Může to být i monarchie

Zatím posledním termínem, ke kterému by měl po několika odkladech proběhnout brexit, je 31. říjen 2019. Má to logiku, protože toto datum zároveň označuje konec mandátu současné Evropské komise. Není ale zdaleka tak …

Jak Johnson přitížil i Draghimu

Chaos nad chaos. I tak lze vystihnout uplynulý týden v britské politice. Premiér Boris Johnson během něj vršil porážku nad porážku. Nic zásadního neprosadil. Pravděpodobnost tvrdého brexitu ke konci příštího měsíce …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru