Jak ušetřit až tisíce korun za elektřinu. Vyberte správný jistič

Nejde jen o vhodně zvolenou sazbu a výběr dodavatele, ale také správně vybraným elektrickým jističem, co může významně snížit účty za elektřinu. V případě jističe jde až o stovky korun měsíčně, tedy několik tisícovek ročně, jak Finanční a ekonomické informace (faei.cz) upozornila společnost Yello.
Vhodná volba jističe může zajistit nemalé úspory za elektřinu. Ilustrační foto: Depositphotos.com
Vhodná volba jističe může zajistit nemalé úspory za elektřinu. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Výběr hodnoty hlavního jističe je klíčový nejen pro ekonomiku provozu, ale také pro bezpečnost, a funkčnost celého provozu elektroinstalace. Jeho optimálně zvolená hodnota závisí na několika faktorech.

„V případě novostaveb je hodnota jističe stanovena projektantem na základě toho, jaká zařízení budou ve stavbě používána. Jestliže jste si koupili starší dům nebo byt a tím pádem jste jistič ‚zdědili‘, doporučuje se ověřit přiměřenost hodnoty jističe u odborného elektrikáře,“ uvedl Michal Kulig, ředitel společnosti Yello, alternativního dodavatele elektrické energie.

Elektřikář provede revizi elektroinstalace a navrhne hodnotu jističe podle podmínek vaší domácnosti. Rychlou kontrolu vhodnosti jističe lze provést i vlastním odhadem, na základě změny „energetické“ situace domácnosti.

Zatímco původně byl jistič projektován na určitý okamžitý odběr elektrické energie, s příchodem nových nájemníků se mohl změnit potřebný příkon – dolů i nahoru. Hodně záleží na tom, jak elektricky náročné spotřebiče domácnost používá. Nejde ani tak o jejich počet, ale o to, jaký mají příkon a v jaké kombinaci se zapínají.

Pokud rodina například využívá elektrokotel, bojler a varnou desku, může být jistič – pokud má nízkou hodnotu – přetěžován, ale také může vypadávat, a dokonce se při zapnutí více spotřebičů vypínat. Nejen, že to narušuje chod domácnosti, ale v konečném důsledku to může poškodit citlivé elektronické spotřebiče.

Vedle toho je potřeba brát v úvahu také typ a stav rozvodů elektrických vodičů. U starších zařízení s hliníkovými vodiči je dobré dotáhnout šroubky vodičů, zejména u zásuvek. Hliník totiž po čase „teče“, přičemž uvolněný přívod zvyšuje oteplení spoje, což zvyšuje spotřebu, ale také se může poškodit zásuvka.

Ušetřené stokoruny

V bytech obvykle postačuje jednofázový jistič 25A (ampér). Používá-li se k topení a ohřevu vody elektřina, využívá se třífázový rozvod a jistič 3×25A. Když se k tomu přidá nabíjení elektromobilu, tak už by hodnota jističe měla vzrůst ideálně na 3×32A, protože domácí nabíjení vyžaduje trvalý proud 16A ve všech třech fázích.

Pokud je v rodinném domě jistič větší než 32A, měl by k tomu být rozumný důvod. Doporučuje se proto překontrolovat připojení spotřebičů k jednotlivým fázím a zjistit, zda se nepoužívá zbytečně nějaký starý spotřebič s vysokým příkonem – například stará „cirkulárka“ vyžadovala hodně energie při svém spouštění.

Hodnota hlavního jističe má významný vliv na cenu za elektřinu. „Samotný jistič nijak neovlivňuje spotřebu energie, ale určuje maximální rezervovaný příkon, tedy maximální výkon, který lze v daný moment odebírat z distribuční sítě,“ informuje Michal Kulig. Podle jeho hodnoty se platí rovněž odlišná částka ve vyúčtování.

„Letmým pohledem do aktuálního distribučního ceníku na území PREdistribuce lze zjistit, že v případě tarifní sazby D02d se každý měsíc za jistič 1×25A platí 83 korun včetně DPH,“ sdělil Michal Kulig z Yello.

„Ovšem u jističe 3×25A už je to 209 korun, u sazby D57d, která je nejvyužívanější při topení elektřinou a nabíjení elektromobilu, jsme na částce 359 korun, a u 3×32A dokonce na 460 korunách. Jak je vidět, pokud není nutné používat vysokou hodnotu hlavního jističe a rovněž vyšší distribuční sazbu, lze za jediný měsíc ušetřit na vyúčtování i několik stokorun,“ vysvětlil Kulig.

Znovu zdůraznil, že je zapotřebí mít vždy na paměti, že hodnota hlavního jističe je velmi důležitá. „Nedostatečný výkon jističe by mohl vést k nutnosti jeho výměny v pozdějším období. A to je proces, který nějaký čas trvá a také něco stojí,“ upozornil Kulig.

Odběratel musí o navýšení výkonu požádat provozovatele distribuční sítě, což je spojeno s vyřizováním schvalovacího kolečka, provedením revize a zaplacením nemalého poplatku. Ten se odvíjí od toho, o jakou hodnotu v ampérech se výkon jističe navyšuje. Zaplatit se ale také musí práce revizního technika a elektrikáře.

Pokud ale domácnost například vymění elektrokotel za kotel na plyn, tepelné čerpadlo, nebo dokonce krb, mohla by si nechat hodnotu hlavního jističe naopak snížit. V tomto případě je vhodné si spočítat rozdíl. Tedy kolik by platila, pokud by si ponechala naddimenzovaný jistič.

„Snížení hodnoty hlavního jističe se odvozuje od příslušného distributora a ve vyúčtování se projeví poklesem měsíčních plateb. Náklady spojené se změnou se už za dva roky mohou vrátit a následně uspoříte několik stokorun ročně,“ konstatoval Michal Kulig.

Češi nadále šetří

Podle podzimního průzkumu společnosti Epet, kterého se zúčastnila více než tisícovka dotázaných, více než třetina Čechů musela kvůli momentální situaci na trhu s energiemi snížit preferovanou teplotu ve své domácnosti. Více než polovina z nich snížila teplotu v domácnosti minimálně o dva stupně. A zhruba desetina dotázaných dokonce o tři až čtyři stupně.

„Ceny energií na velkoobchodních trzích jsou ve srovnání s loňskou zimou nižší, přesto však velká část české populace nadále šetří energiemi. Přitom bezmála 11 procent českých domácností stále používá neekologické, a především neekonomické zdroje vytápění, jako jsou přímotopy či akumulační kamna,“ sdělil Roman Šmíd, obchodní ředitel společnosti Epet, která je alternativním dodavatelem energií.

Podle Šmída nemusí úspory spočívat pouze ve snížení teploty v domácnosti. „Výraznou finanční úsporu může přinést také investice do efektivnějšího a ekologičtějšího zdroje vytápění, jako je tepelné čerpadlo či moderní plynový kotel,“ dodal Roman Šmíd.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek