Rizikovými faktory budou v letošním roce rostoucí náklady na mzdy a podprůměrná úroveň digitalizace. A také pokračování inflačních rizik, jak ve svém vyjádření pro Finanční a ekonomické informace (faei.cz) upozornil Josef Jaroš, šéf Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR).
Ekonomické oživení bylo v roce 2024 pomalejší, než by si české firmy přály. Kromě vysokých cen energií a narušených dodavatelských řetězců jsou důvodem horší výsledky českého průmyslu. „Situace ve firmách zůstává složitá, neboť například vysoké ceny energií komplikují jejich konkurenceschopnost,“ uvedl Martin Jahn, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR.
„Naše posledních šetření ani očekávání pro nejbližší měsíce nejsou příliš optimistická, ačkoliv máme firmy a sektory, kterým se stále daří. Podle podzimní predikce svazu by v roce 2025 měl hrubý domácí produkt (HDP) vzrůst o 2,7 procenta a průmyslová produkce o 1,8 procenta,“ dodal.
Podle hlavního ekonoma společnosti Cyrrus Víta Hradila lze současnou stagnaci českého průmyslu považovat za relativní úspěch, vzhledem k tragickým výsledkům německé výroby, která je s tou českou úzce provázaná.
„Pro tuto chvíli se zdá, že v ‚nerůstu‘ bude český průmysl pokračovat i v nejbližších měsících, o čemž svědčí relativně stabilní objem nových zakázek i vyznění indikátorů sentimentu z průmyslového sektoru,“ konstatoval ekonom.
Pokles inflace na přibližně 2,3 procenta bez větších výkyvů v letošním roce umožní firmám lépe plánovat náklady i cenotvorbu. Stabilní cenové prostředí poskytne podnikům větší předvídatelnost a sníží rizika spojená s kolísáním cen surovin a energií. Dá se rovněž očekávat pokračující pokles úrokových sazeb, což může usnadnit přístup firem k financování a podpořit jejich investiční aktivity.
Česku se daří udržet míru nezaměstnanosti pod třemi procenty a ministerstvo financí očekává, že v letošním roce se to měnit nebude. Pro firmy to znamená, že mívají problém sehnat zaměstnance a ty stávající se snaží za každou cenu udržet. Nízká nezaměstnanost proto vede k tlaku na zvyšování mezd, což bude pro podniky s omezenými rozpočty výzvou.
Firmy budou muset hledat způsoby, jak zvýšit efektivitu, např. prostřednictvím digitalizace nebo automatizace. „Růst mezd nastává proto, že tuzemští pracovníci tlačí firmy k tomu, aby jim přidávaly a rychleji tak kompenzovaly pokles reálných příjmů, který byl v posledních pěti letech v Česku prakticky nejvýraznější ze všech zemí OECD,“ upozornil Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Trinity Bank.
Podle něj může rychlejší růst mezd částečně souviset s konsolidačním balíčkem, jenž letos vstoupil v platnost. Ten omezil některé zaměstnanecké benefity, takže zaměstnanci požadují náhradu v podobě navýšení mezd.
Mírný růst cen nemovitostí a jejich relativní stabilita přinesou firmám v příštím roce větší jistotu při plánování expanze nebo investic do komerčních prostor. Tento trend může usnadnit rozšiřování podnikání, a to zejména společnostem, které plánují dlouhodobý růst. Tyto firmy budou muset pečlivě zvažovat, zda je jejich expanze ekonomicky udržitelná.
Zásadní prioritou pro modernizaci českého hospodářství zůstane digitalizace. Pokroky v umělé inteligenci, automatizaci a využívání datových technologií budou podporovat růst produktivity a konkurenceschopnosti firem. Tento trend bude mít výrazný dopad především na sektory, jako je logistika, výroba, maloobchod a finanční služby.
Přijetí nových technologií však vyžaduje i dodatečné investice do kvalifikace pracovní síly a adaptaci firem na rychle se měnící digitální prostředí. Podle dat Českého statistického úřadu se v roce 2023 míra digitalizace českých podniků pohybovala pod průměrem EU, přičemž Česká republika se podle Digital Intensity Indexu umístila na 22. místě z 27 zemí Evropské unie.
Vysokého indexu digitální vyspělosti dosáhlo pouze 21 procent českých podniků, což je méně než unijní průměr 25 procent. U velkých podniků v Česku to bylo 63 procent, což znamená výrazně lepší výsledek. Malé a střední podniky v Česku jsou na tom hůře – alespoň základní úrovně digitalizace dosáhlo pouze 49 procent z nich, zatímco průměr EU činí 58 procent.
České firmy, hlavně ty menší, mají v oblasti digitalizace stále značné rezervy, konstatoval Jiří Jemelka, zakladatel společnosti JPF Czech: „Malé a střední podniky (SME) musí tuto výzvu řešit, jinak přijdou nejen o talentované lidi, ale i o ty průměrné. Pokud nebudou investovat do kvalitní firemní kultury a smysluplné práce, čekají je prohlubující se potíže při obsazování klíčových pozic.“
Přilákání mladých talentů a odborníků s cenným know-how je podle jeho názoru pro rozvoj v segmentu SME a budování stabilní tržní pozice nezbytné. Jemelkova rada firmám zní: „Přestaňte na lidech šetřit a nemyslete přitom jen na částku na výplatnici, ta totiž není jediným rozhodujícím faktorem.“
Josef Jaroš, předseda představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR, nabídl ve svém vyjádření pro redakci faei.cz jiný úhel pohledu na segment SME. „Jako největší riziko pro prosperitu malých a středních podniků detekujeme v současné době především pokračování inflačních rizik,“ uvedl.
„Jsme přesvědčeni, že pokud by byla česká ekonomika v dohledné době opět konfrontována s vyšší mírou inflace, i kdyby to bylo meziročně jen v řádu pěti procent, vedlo by to k dlouhodobé ztrátě důvěry občanů v hospodářský vývoj a prostřednictvím těchto reakcí k mimořádně zacyklené kombinaci stagflačního typu. To znamená k ekonomické stagnaci doprovázené vysokou inflací,“ řekl.
Zahraniční vývoj podle Jaroše stále nepřináší české ekonomice v podstatě žádné pozitivní impulzy. „Pokud je za hranicemi něco vidět, jsou to spíše rizika. Další úpravy odhadů růstu v Německu jsou podobně pesimistické, jako ty předchozí. Domníváme se proto, že i letos budou klíčové problémy českých firem nadále de facto totožné jako v uplynulém roce,“ vysvětlil šéf asociace.
Podle Jaroše jde o stále přehřátý trh práce, ceny energií a vstupů, zejména ve srovnání se zahraniční konkurencí, a prohlubující se administrativa (ESG apod.). „Veškeré tyto faktory budou držet míru investic pravděpodobně níže, než by bylo třeba, byť mírné oživení tuzemské ekonomiky předpokládáme,“ upřesnil Josef Jaroš.
A naznačil rovněž mírný optimismus. „Nedomníváme se, že dojde k nějakým razantním opatřením na straně firem typu masivní propouštění či dokonce ukončování činností. Potíže mohou být v oblasti navázané na automobilový průmysl, kdy signály vidíme již nyní. Situaci ilustruje obecně podnikatelská důvěra, která je stabilní v oblasti služeb, ale v průmyslu je záporná od poloviny roku 2022,“ řekl.