Jde skutečně o důchodovou reformu?

Názor
Česká vláda v průběhu května letošního roku představila změny v zákoně o důchodovém pojištění. Tento konkrétní zákon (Zákon č. 270/2023 Sb., Změny v předčasných důchodech a valorizaci, pozn. aut.), následně schválila poslanecká sněmovna a 1. září 2023 podepsal prezident, začal platit s účinností od 1. října 2023. A jde o první novelu, která vstoupila v platnost a jež má měnit důchodový systém v České republice. Jde však o skutečnou reformu?
Nárok na předčasný důchod vznikne až po odpracování 40 let. Navíc nebude valorizován, a to až do dosažení řádného důchodového věku. Ilustrační foto: Pixabay.com

Jde o změny, které se týkají valorizací důchodů, a to jak řádných, tak i mimořádných. Dále pak jde zejména změny u věku odchodu do předčasného důchodu. Další změny, které mají dovršit onu vyhlašovanou důchodovou reformu, teprve musejí projít legislativním procesem.

Tady jde o změny ve výplatních termínech důchodů, změny v důchodovém věku, změny ve výchovném a změny ve výpočtu důchodů. A nezapomínejme i na změny v oblasti penzijního spoření. Zkusme se podívat detailněji a přehledně na již schválené změny:

Změny v řádné i mimořádné valorizaci důchodů – platné od ledna 2025

• Změny se týkají nejen starobních, ale také invalidních a pozůstalostních penzí.
• Narozdíl od předchozího stavu, kdy se při řádné valorizaci zvyšoval důchod o celou inflaci a o polovinu růstu reálných mezd, tak nyní se budou důchody zvyšovat o inflaci, ale k tomu jen o třetinu růstu reálných mezd.

PSALI JSME:
Novinky v osobních financích: Kvůli říjnovým změnám v důchodech se očekává zvýšený počet žadatelů o předdůchod

• Novela nyní udává jediný způsob výpočtu inflace, a to z růstu životních nákladů důchodců.
• Ukončuje se zvyšování důchodů o mimořádnou valorizaci při vysoké inflaci a místo toho bude stát vyplácet dočasný příspěvek do další řádné valorizace.

Změny u odchodu do předčasného důchodu – platné od 1. 10. 2023

• Do předčasného důchodu půjde odejít pouze tři roky před řádným důchodem.
• Předčasný důchod bude více krácený, a to za každých započatých 90 dní o 1,5 procenta z výpočtového základu.
• Navíc nebude předčasný důchod valorizován, a to až do dosažení řádného důchodového věku.
• Nárok na předčasný důchod vznikne až po odpracování 40 let.

Tyto změny se nebudou týkat důchodů, které byly přiznány ještě před účinností zákona, tedy před 1. 10. 2023. Stejně tak ani stávajících důchodců se tyto změny netýkají.

PSALI JSME:
Češi a důchody: Průzkumy poskytly překvapivé údaje

Další změny důchodového systému

Plánovaných změn je sice více, na rozdíl od novely, která již vstoupila v platnost, jsou další novely zatím pouze přáním vládní koalice. Není jisté, zda v jaké podobě budou schváleny a podepsány prezidentem republiky.

Co je však již teď více méně jasné, je to, že pokud se v dalších volbách ke „kormidlu“ postaví současná opozice (tedy zejména hnutí ANO, pozn. aut.), tak budou některé z přijatých změn rušeny či alespoň upraveny.

Dostaneme do situace, kdy budeme sledovat další pokusy o „důchodovou reformu“. To, že naše země potřebuje důkladnou změnu v důchodovém systému, je neoddiskutovatelný fakt, ale pokud se na něm neshodne většina politického spektra, tak se dál budeme motat v kruzích dalších a dalších pseudoreforem.

Autor je analytik produktového managementu společnosti Swiss Life Select
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Důchodový systém se musí změnit, myslí si většina Čechů

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Právo

Se šéfem se stačí dohodnout ústně

Vždyť jsme se přece se šéfem jasně dohodli! Takto můžete, patrně rozčíleni, reklamovat nesplněné představy o mzdě či dnech na home office, které vám byly vaším nadřízeným ústně přislíbeny. A nerealizovány ve stylu, …

Divoké parkování se nevyplácí

Pod sjezdovkou jste zaplatili několik stovek parkovného, ale když se po lyžování vrátíte k vozidlu, čeká vás nemilé překvapení. Auto je poškozené či vykradené. Je poškozená karoserie, nebo je pryč nejen vybavení …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Letní tábory pro děti už stojí skoro stejně, jako dovolená u moře

Průzkum
Pobyt v chatce nebo ve stanu v českých luzích a hájích je mnohdy srovnatelný s cenou levnějších zájezdů k moři. Třetina rodičů očekává, že si letos za letní tábor pro své děti připlatí k moři. Každý pátý rodič počítá, že za svou dceru nebo syna zaplatí více než deset tisíc korun. Ukázalo šetření společnosti Provident Financial, který mají Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) k dispozici.