
Chodník je podle zákona součástí stavby komunikace, případně samostatnou stavbou, jež je součástí pozemku, na kterém se nachází. Protože je mnoho chodníků ve městech a obcích právě v jejich vlastnictví, patří mezi jejich povinnosti zajistit odklizení sněhu či zmírnění závad ve schůdnosti. Odpovědnost v tom případě má obec.
Jinak je to ale u chodníku, který vede k domu. Za ten naopak odpovídá jeho vlastník. Což může být také obec, ale často tomu tak není. Nejčastěji to bývá soukromý majitel, firma nebo instituce, SVJ nebo bytové družstvo.
Plně v odpovědnosti majitele objektu (ten může povinnost přenést na správce nebo domovníka, popřípadě nájemce, pozn. red.) také bezprostřední prostor před vstupem do něj. Musí být uklizen tak, aby byl bezpečný a zbavený sněhové pokrývky a náledí.
Na střechách domů se často nakupí značné množství mokrého sněhu. Pokud následně začne mrznout, mohou vznikat rampouchy. S oblevou pak sníh a led ze střech padají, a to je nebezpečné jak pro chodce, tak i pro podél domů stojící automobily. Největším rizikem pak jsou rampouchy a zmrzlé sněhové plochy, které mohou vážit i desítky kilogramů.
Péče o sněhem zapadané střechy domů a rampouchy trčící z okapů je plně na majiteli nemovitosti. Z toho vyplývá i jeho právní odpovědnost za způsobené škody na majetku i případná zranění. Tento problém za majitele domu tedy určitě neřeší technická správa či technické služby daného města či obce.
„To se děje ale v našich městských podmínkách pouze výjimečně. V případech rozsáhlé kalamity, kdy nejenže hrozí velké nebezpečí, ale je i riskantní jakýkoli neprofesionální zásah. V takovém případě zasahují i hasiči a při opravdu extrémní kalamitě může zasahovat i armáda,“ říká Jan Dzúr ze společnosti Kärcher.
Majitel domu se rozhodně nemůže zbavit odpovědnosti tím, že bez dalších opatření na nebezpečí jen upozorní například cedulí nebo nějakým způsobem označí nebezpečné místo, zejména pokud jde o veřejně přístupnou komunikaci či prostor. Může se ale pojistit, či přesněji, může být pojištěna odpovědnost za řádné odstranění nebezpečných nánosů sněhu nebo ledu.
Podle odborníků z pojišťoven odpovědné musí přijmout taková preventivní opatření, aby k nebezpečným pádům sněhu a ledu spojeným s ohrožením materiálních hodnot a zdraví lidí nedocházelo. Zjistí-li se, že škoda byla zapříčiněna opravdu zásadním nedbalým přístupem a podstatným nesplněním prevence, může pojišťovna pojistné plnění krátit.
Není-li možné okamžitě zajistit preventivní očištění, měl by být nebezpečný úsek pod problematickým místem označen a preventivně zahrazen. Děje se tak za asistence Policie ČR. Lidé jsou pak povinni takovou výstrahu respektovat a místu se vyhnout.