Na zmrzlém chodníku si zlomila nohu, odškodnění vymáhala čtyři roky

Zákon hovoří jasně: Za úrazy na nedostatečně udržovaném chodníku nese odpovědnost jeho majitel, který řeší i případná odškodnění. Jenže realita bývá často hodně jiná. Přesvědčila se o tom rovněž paní Jaroslava, která utrpěla vážné poranění, ale odškodnění vymáhala čtyři roky.
Vymáhání náhrady za úraz na namrzlém a neuklizeném chodníku se někdy vleče i roky. Pixabay.com

Pro paní Jaroslavu se před několika lety stala osudná zamrzlá kaluž. Brzy ráno pospíchala na vlak, když najednou uklouzla. Kaluž byla „ukryta“ pod sněhovým popraškem na neosvětlené ulici, nebylo možné ji vidět a ani předvídat.

Bezprostředně po úrazu jí musela být přivolána rychlá záchranná služba, která zraněnou paní Jaroslavu odvezla do Nemocnice v Nymburce, kde na chirurgickém oddělení podstoupila operaci levé nohy. V nemocnici zůstala až do Silvestra.

I po propuštění do domácího ošetřování byla paní Jaroslava v podstatné míře omezena v běžném každodenním životě a neobešla se bez pomoci svého partnera. Jelikož jí její zdravotní stav nedovoloval dojíždět do zaměstnání, byla nejprve nucena zůstat v pracovní neschopnosti. Od února dalšího roku pak po dohodě se zaměstnavatelem vykonávala práci z domova. Kvůli tomu přišla o část výdělku.

PSALI JSME:
Desetitisíce za úraz na chodníku. Ale až po letech soudních tahanic

Žádost o náhradu

Paní Jaroslava proto koncem ledna podala na městský úřad v příslušném městě žádost o náhradu škody se všemi nezbytnými podklady. Radnice ji ovšem zamítla.

„Po prošetření celé události jsme nuceni konstatovat, že v daném případě nebyly splněny zákonné podmínky pro vznik odpovědnosti města ve Vašem úraze,“ stálo v úředním dopise z poloviny března.  Radnice argumentovala také tím, že příčinou pádu paní Jaroslavy nebyla závada ve schůdnosti komunikace, ale povětrnostní podmínky.azeěstasti jsme nucćve znění:  místa, kde se jí úraz stal Paní Jaroslava se z toho důvodu obrátila na právníka Petra Nováka z Vašenároky.cz.

„Má klientka se po chodníku pohybovala s nejvyšší opatrností, kterou lze vzhledem ke všem okolnostem po ní rozumně požadovat a měla obuty zimní boty s protiskluzovou podrážkou. Ze své strany tedy nic nezanedbala, naopak pochybení spatřuje na straně města, jakožto vlastníka chodníku, který nezabezpečil jeho řádnou údržbu,“ uvedl Novák.

Dodal, že fotodokumentace z místa nehody, kterou pořídil partner paní Jaroslavy asi tři hodiny po nešťastné události, jasně prokazovala, v jakém stavu se chodník nacházel. „Město ani po této události a velké časové prodlevě místo nijak neošetřilo,“ upozornil Novák.

PSALI JSME:
Pozor, sníh na střeše! Jen varovná cedule nestačí

Právník požadoval náhradu újmy pro paní Jaroslavu v celkové výši 98 242 korun. Suma se skládala z bolestného a z náhrady nižšího pracovního výdělku. Soud nakonec po téměř dvou letech rozhodl, že město zanedbalo svou povinnost, kterou stanovuje zákon o pozemních komunikacích. A nařídilo vyplacení částky převyšující 137 tisíc korun, která se skládala z požadovaného odškodnění a úroků. Město navíc muselo zaplatit i náhrady nákladů za právní zastoupení.

Několikaleté vymáhání

Příběh paní Jaroslavy rozhodně není ojedinělý, vymáhání finanční náhrady za úraz po pádu na zamrzlém či zasněženém chodníku se dost často protáhne na dlouhé měsíce nebo i na několik let. Ukazují to například loni zveřejněné statistiky společnosti Vindicia, která rovněž zastupuje osoby po takových úrazech.

Její údaje ukázaly, že poškození musí ve dvou třetinách případů usilovat o odškodnění déle než rok. Ve třech čtvrtinách případů totiž obce a jejich technické služby odmítají za zranění přijmout odpovědnost. Konečné odškodnění se může vyšplhat dokonce až na statisíce korun.

PSALI JSME:
Jak uplatňovat náhradu škody v aprílovém počasí

„Řešení tohoto typu úrazů je komplikované a zdlouhavé. Obce a jejich firmy se často brání. Ve třech čtvrtinách případů, které řešíme, odmítají přijmout odpovědnost. Tím se celé řešení protahuje,“ uvedla společnosti Vindicia. Důležitým faktorem pro získání odškodnění je podle ní dobrá dokumentace.

„Zraněný by měl chodník vyfotit mobilem, nebo o to požádat okolí. Tím bude mít doklad, že úraz skutečně vznikl v důsledku toho, že obec zanedbala svou povinnost,“ upozornila firma. Právě to, že lidé nedoloží fotkou stav komunikace, může podle něj být rozhodující. Vhodné je také sehnat svědky, kteří informaci o stavu chodníku potvrdí. Mohou například doložit případy, kdy obec úklid komunikace zanedbává opakovaně.

Zásadní ale je, aby lidé věděli, na co mají nárok. „Nejde jen o bolestné, tedy kompenzaci za samotný úraz. Mnoho lidí se bohužel potýká s dopady na další život. Nemohou už třeba tančit či sportovat. Právě to by měla částka zohlednit,“ vysvětlila společnost Vindicia.

Společnost Vašenároky.cz v roce 2019 řešila 155 sporů ohledně úrazu na chodníku, přičemž v 60 procentech šlo o poranění u žen. Většina případů se týkala nedostatečného očištění namrzlých chodníků. Průměrný nárok na odškodnění činil 56 370 korun, výjimkou ovšem nebyly ani podstatně vyšší sumy. Téměř polovina případů musela být řešena soudně.

PSALI JSME:
Stařenku srazilo auto na chodníku. Právníci vymáčkli z pojišťovny statisíce

Důchodce pády fingoval

Občas se objeví podvodník, který pády na chodnících jen finguje, a snaží se na tom vydělat. Před lety se o to pokoušel například důchodce z Českých Budějovic, který si tak přišel na desítky tisíc korun – než se na to přišlo.

Jeho postup byl takový, že se před cestou do zahraničí pokaždé pojistil u několika pojišťoven. A pak si od nich po návratu nechával proplácet peníze za pády, respektive úrazy na chodníku v cizině. Padal ovšem podezřele často. Pracovníci pojišťovny nakonec zjistili, že je muž skoro rok a půl podváděl.

„Za rok oznámil i pět pojistných událostí. Nejčastěji měl pohmožděniny kloubů nebo naražená žebra,“ sdělila jedna z pojišťoven. Následně detektivové pojišťovny zjistili, že důchodce je podvodník, který si předkládané dokumenty vyráběl doma na barevné kopírce.

Podle lékařských zpráv například nemohl tento „zraněný důchodce“ vykonávat fyzickou práci, ale detektivové zjistili, že starší muž bez zjevných potíží štípe dříví nebo seká trávu před svým domem.

PSALI JSME:
Pojišťovny odhalí podvody za více než miliardu korun ročně

Zavřít reklamu ×
  1. Nedal bych ji ani korunu,ještě měla dostat pokutu. Pokud s autem na namrzlé silnici vletím do příkopu tak taky odškodnění žádné nedostanu a policie ještě napaří pokutu.Pro chodce by mělo platit úplně stejně!Má mít pořádnou obuv a pokud je všude led tak může lézt po čtyřech a už nespadne!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Pojištění

Změny v povinném ručení se dotknou i vás

Kdo si myslel, že jsme si všechny změny v legislativě odbyli se začátkem roku, měl by zbystřit. S dubnem nám do života vstupují nová nařízení ohledně povinného ručení. Povinnost se rozšiřuje na více druhů vozidel, …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB