Kdy musíte platit, platit, platit?

Stačí jeden zlý okamžik. Přehlédnete chodce, v hospodě strčíte do provokatéra, nabourali jste auto se spolujezdcem, nebo se ve vámi vlastněné firmě stane pracovní úraz. A pro vás pravděpodobně začíná povinnost platit, platit a platit za majetkovou, ale především nemajetkovou újmu postiženého.
Že zaplatíte léčbu zranění, které jste způsobili svým protiprávním jednáním, zdaleka neznamená, že jste se vypořádali se všemi zdravotními následky. Ilustrační foto: Pixabay.com

Pokud se prokáže vaše vina na zranění druhé osoby, patrně budete čelit požadavku na zaplacení jednorázového, ale i dlouhotrvajícího odškodnění. Platit však budete nejen zraněné osobě, ale pravděpodobně i její zdravotní pojišťovně (tzv. regres, pozn. aut.).

Podle zákona o veřejném zdravotním pojištění (§ 55) má zdravotní pojišťovna vůči třetí osobě právo na náhradu těch nákladů na hrazené služby, které vynaložila v důsledku zaviněného protiprávního jednání třetí osoby vůči jejímu pojištěnci.

Např. opilí řidiči hradí náklady léčby účastníků nehody, kterým způsobili svým protiprávním jednáním poškození zdraví. Tuto náhradu zdravotní pojišťovna může vymáhat na základě oznamovací povinnosti, kterou vůči ní ze zákona mají poskytovatelé zdravotních služeb, Policie ČR, státní zastupitelství a soudy.

Násobí se body a peníze

Že zaplatíte léčbu zranění, které jste způsobili svým protiprávním jednáním, zdaleka neznamená, že jste se vypořádali se všemi zdravotními následky.

V první řadě je třeba počítat s odškodněním za způsobenou bolest (tzv. bolestné), v horším případě za trvalé následky, ztrátu výdělku, ztížení společenského uplatnění a další nemajetkovou újmu.

Odškodnění bolestného a ztížení společenského uplatnění jsou prováděna na základě bodového ohodnocení uvedeného v nařízení vlády. Hodnota bodu bolestného pro rok 2022 je stanovena na 378 korun.

Jde o jedno procento z průměrné mzdy za rok 2021, která činila 37 839 korun. Odškodnění bolestného a ztížení společenského uplatnění se stanoví tak, že ošetřující lékař určí bodové ohodnocení zranění nebo trvalého následku a určený počet bodů se vynásobí hodnotou jednoho bodu.

Bolestné téměř bez čekání

Bolestné po dopravní nehodě může uplatnit poškozený řidič, spolujezdec, cyklista, ale také zraněný chodec. Na rozdíl od ztížení společenského uplatnění nemusejí čekat na ustálení zdravotního stavu, ale kompenzaci požadovat například již po provedeném ošetření nebo operaci, kdy dojde k tzv. stabilizaci bolesti.

Smyslem náhrady za bolest je odškodnit nejen bolest fyzickou, ale také s ní spojenou míru nepohodlí, stresu či obtíží spojených s utrpěnou zdravotní újmou, tedy i duševní strádání.

Bolestné můžete nárokovat opakovaně, pokud náš zdravotní stav vyžaduje další léčbu, při které nárok na bolestné vzniká. Pojistné plnění za bolestné po nezaviněné dopravní nehodě je hrazeno z povinného ručení viníka nehody, po zaviněné z komerčního pojištění, případně kapsy viníka.

Ztížení společenského uplatnění je trvalé

Pod pojmem ztížení společenského uplatnění si zjednodušeně můžete představit trvalé následky a ovlivnění života především po pracovním úrazu. Jde o trvalý nepříznivý vliv poškození zdraví a trvalé následky i psychosociální dopady, které omezují nebo mění společenské uplatnění poškozeného v životě, zejména při uspokojování životních, pracovních, vzdělávacích a sociálních potřeb.

Ošetřující lékař určí bodové ohodnocení ztížení společenského uplatnění a určený počet bodů násobí hodnotou jednoho bodu (250 Kč). Když úraz způsobil více poškození zdraví, hodnotí se ztížení společenského uplatnění pro každé poškození zvlášť a bodové ohodnocení jednotlivých poškození zdraví se sčítá.

Úhrada podle názoru soudců

Kromě bolestného a náhrady za ztížení společenského uplatnění je dalším nárokem na odškodnění za nemajetkové újmy způsobené ublížením na zdraví náhrada dalších nemajetkových újem. Podle Nejvyššího soudu jde o specifické okolnosti vymykající se obvyklému průběhu léčby a stabilizace zdravotního stavu.

Tedy okolnosti, které nenastávají pravidelně, ale zvyšují intenzitu újmy na zdraví nad obvyklou míru. Nedají se bodově či tabulkově vyjádřit, jako ostatní nemajetkové újmy, ale spíše vystihují variabilitu soukromého života a různých životních situací.

Jde např. o psychické strádání, že se v době hospitalizace nemůžete postarat o blízkou osobu nebo s ní trávit sváteční chvíle. Nejde tedy o běžné potíže spojené s ublížením na zdraví.

V této kategorii je možné odškodnit vše, co nelze zahrnout pod náhradu bolestného či ztížení společenského uplatnění. V jaké výši, když chybí tabulky a body? Záleží na obecných soudech, aby na základě důkazů určovaly přiměřené náhrady.

A co majetková újma?

Kromě nemajetkové újmy může zlý okamžik vyvolat i požadavky na uspokojení majetkových nároků poškozených. Patří mezi ně např. náhrada škody na majetku a ušlé mzdy po dobu i po skončení pracovní neschopnosti či kompenzace nižšího důchodu (kvůli úrazu horší pracovní uplatnění).

Povinnost nahradit újmu však nekončí ani v okamžiku, kdy poškozený v důsledku zranění zemře. Při usmrcení nebo zvlášť závažném ublížení na zdraví škůdce musí odčinit duševní útrapy manželi, rodiči, dítěti nebo jiné osobě blízké peněžitou náhradou vyvažující plně jejich utrpení.

Promlčecí lhůta, během níž je nutné se o nároky přihlásit, je tři roky, i když u jednotlivých případů může být různý začátek, od něhož se tato doba počítá.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. HT Honza Talach

    pokud někdo někoho srazí na silnici nebo zmrzačí – měl by platit jak mourovatej až do vlastní smrti