Klíšťová encefalitida je letos v Česku na vzestupu

Klíšťata roznášejí dvě nebezpečné nákazy a obě jsou pro člověka velmi nebezpečné. Zatímco lymské boreliózy (či lymeské – pozn. red.) se ale dá zbavit užíváním antibiotik, proti klíšťové encefalitidě neexistuje léčba, pouze očkování. Letos od ledna do konce července už lékaři v Česku registrují na 290 případů klíšťové encefalitidy, z toho dva smrtelné. Loni touto nemocí onemocnělo šest set Čechů.
Klíšťová encefalitida je letos v Česku na vzestupu. Foto: Pixabay.com

V České republice s vysokým podílem zelených a lesních ploch se klíšťatům velmi daří. Nejvíce případů nákazy encefalitidy se vyskytuje na jaře, a pak ke konci léta a na podzim. Hodně suché a horké léto klíšťatům nesvědčí. Vzhledem k letošním vydatným dešťům během června i července však jejich aktivita zatím nepolevila, protože jim zajistily příznivou vlhkost.

Průběh nemoci a diagnostika

Klíšťová encefalitida je zrádná, protože v rané fázi se projevuje jako chřipka. Pacienty postihne bolest hlavy, teplota, ochablost nebo bolesti svalů a kloubů.

Tato fáze většinou odezní po několika dnech a u části postižených to znamená i konec onemocnění. Rozhodující může být dodržování klidového režimu během prvotního období encefalitidy.

„Klíšťová encefalitida je virové onemocnění probíhající jako nehnisavý zánět mozkových blan nebo zánět mozku. Inkubační doba je 3-30 dní. V první fázi onemocnění se objevují horečky, bolesti hlavy, malátnost, nevolnost, bolesti v kloubech, které trvají několik dní,“ sdělila před časem portálu FAEI.cz primářka MUDr. Hana Roháčová z Kliniky infekčních, parazitárních a tropických nemocí v Nemocnici Na Bulovce.

Většina lidí se však po několika dnech zdánlivého zdraví začne potýkat s daleko horší bolestí hlavy, sníženou hybností v oblasti krku, světloplachostí, závratěmi, horečkou, třesem a zvracením.  Encefalitida se vyvine do zánětlivého postižení mozku (meningitidu, lidově zánět mozkových blan – pozn. red.). V této fázi je nejdůležitější naprostý klid a tlumení průvodních znaků, jiná léčba prakticky neexistuje.

K onemocnění klíšťovou meningoencefalitidou stačí přisátí klíštěte na dvě hodiny. Inkubační doba může činit tři dny až měsíc, nejčastěji se onemocnění vyskytne do týdne až dvou. Je proto důležité zaznamenat si data, kdy člověk na těle přisáté klíště našel. Diagnostika se provádí odběrem krve, v níž se najde průkaz zvýšených protilátek proti této nemoci.

PSALI JSME:
Češi si z klíšťat hlavu nedělají. Kolik stojí očkování a vyplatí se?

Očkování je jedinou obranou

„Pokud je člověk mimo domov několik hodin, měl by prohlédnout své tělo a oblečení a hledat lezoucí nebo přisátá klíšťata. Z hlediska klíšťové encefalitidy se nestačí kontrolovat jen na konci dne. Průběžná prohlídka v terénu sice nemusí vést k nalezení všech klíšťat, ale sníží se tím pravděpodobnost delšího přisátí,“ uvedl epidemiolog doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D.

Jedinou účinnou cestou, jak se bránit klíšťové encefalitidě, je očkování. Není hrazené z veřejného zdravotního pojištění, ale zdravotní pojišťovny na něj přispívají. V Čechách se zatím očkování příliš neprosadilo, chrání se tak zatím jen méně než čtvrtina populace. Ve srovnání s Německem (43 %) nebo Rakouskem (85 %) je tedy prevence zatím nedostatečná.

Přitom pracovní neschopnost kvůli této diagnóze trvá při rozvinutí druhé fáze (meningitidy) i několik měsíců, protože rozhodující je dodržování absolutního klidového režimu. Také po odeznění nemoci musí pacienti dodržovat přísný rekonvalescenční režim, často mají i nárok na lázeňský pobyt.

PSALI JSME:
Českem se šíří exotické druhy klíšťat

Trvalé následky a pojištění

Češi sice podle průzkumu společnosti STEM/MARK mají relativně vysoké povědomí o důležitosti očkování proti klíšťové encefalitidě (67 % z dotazovaných respondentů ví, že jedinou prevencí je očkování), ale i když virové onemocnění může mít dlouhodobé následky a může vést až k poškození nervového systému a ochrnutí svalů, drží se míra proočkovanosti již několik let na nízké úrovni – zhruba 24 procent.

V horším případě skončí onemocnění trvalými následky, kvůli nimž je postiženým přiznán invalidní důchod. K takovým trvalým projevům přestáté nemoci jsou úporné bolesti hlavy, pískání v uších, poruchy paměti a soustředění, částečné ochrnutí končetin, ale třeba i deprese a psychické problémy.

Pojištění proti následkům klíšťové meningoencefalitidy nabízí např. Pojišťovna České spořitelny i v rámci svého programu životního pojištění Flexi, pojistit se lze také u ČSOB Pojišťovny či UNIQA pojišťovny. Ta v rámci svého připojištění pro případ velmi vážných onemocnění poskytuje krytí i pro klíšťovou meningoencefalitidu. „Postižený klient pojistné plnění může využít k novému uspořádání své domácnosti, na lepší rehabilitaci apod.,“ říká tisková mluvčí pojišťovny Eva Svobodová.

PSALI JSME:
Africké virové onemocnění, které hromadě zabíjí kosy, může nakazit i člověka

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zdraví

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Češi chtějí silného lídra, který nás osvobodí od mocných a bohatých

Průzkum
Většina tuzemské veřejnosti příliš nevěří tomu, že by politici či elity hájili zájmy obyčejných lidí. Spíše mají pocit, že se o ně tradiční strany nezajímají. A v čele státu si přejí silného lídra, který by vzal zemi z rukou mocných a bohatých. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky poskytla Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) agentura Ipsos.