Kolik nás stojí odpadky?

Je to k vzteku, když odjíždíte z chalupy a chcete odpad nastřádaný přes víkend umístit do kontejneru uprostřed vesnice. Je to naprosto legální postup, když vlastní nádobu na odpad mít nemůžete např. kvůli strmé cestě k chalupě, kterou popelářské vozy nevyjedou.
Černou skládku můžete založit i v blízkosti vlastní popelnice. Hrozí vysoké pokuty. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Takže přijedete ke kontejneru, za který platíte paušální poplatek 1 500 Kč ročně a vida – objemná nádoba je přeplněná. Umístíte tedy svůj sáček s odpadky vedle kontejneru a v té chvíli si koledujete o pokutu až 50 000 korun.

Není tanec kolem odpadků jen dalším taháním peněz z lidí, kteří platí stále se zvyšující roční poplatek za svoz komunálního odpadu, ale nakonec je pro ně nejbezpečnější odvézt si odpadky z chalupy domů? „Největší problém je, že v obecním kontejneru se obvykle nachází odpad, který tam nepatří, a že ho tam dávají projíždějící občané, takže místní mají smůlu. Ať bude společných kontejnerů jakékoli množství, vždy budou přeplněné,“ sdělil Finančním a ekonomickým informacím (faei.cz) vlastní zkušenost jednatel odpadové firmy jednoho severočeského města, který slíbil otevřené vysvětlení pod podmínkou anonymity.

Větší poplatky, méně kontejnerů

„Naším záměrem je dostat lidi do sběrných dvorů, protože co se hodí do nádoby na komunální odpad, bohužel skončí na skládce, přesto že je tam mnoho druhotných surovin a využitelných složek. Navíc takto nevhodně umístěný odpad do nádob nám způsobuje poškození svozového automobilu v řádech statisíců korun ročně.

Pro tyto odpady je vyhrazen sběrný dvůr, kam obyvatelé mohou odvést takřka cokoli. Proto je naším cílem snižovat počty obecních kontejnerů, tak aby nedocházelo k navýšení nákladů na svoz odpadu.

I když je jasné, že se to lidem nelíbí, když platí stále větší poplatky a my jim ubíráme prostor, kam mohou odpadky pohodlně dávat. Umístění veřejně dostupných nádob na komunální odpad o objemu 1 100 litrů však není šťastné řešení.“

Platíte i ve sběrném dvoře

Pak ale není jasné, proč se za toto řešení, o němž se předem ví, že není šťastné či vyhovující, vybírají od občanů průběžně rostoucí poplatky?

Ony totiž se vybírají i v doporučovaném sběrném dvoře, kde musíte nejen prokázat místní příslušnost, ale za umístění odpadu (čili podle sloganu šetrný vztah k přírodě, pozn. aut.) ještě zaplatíte. To je samozřejmě „motivace“, která lidi vede k tomu, aby v lepším případě odvezli odpad ke kontejneru, v horším do lesa.

„Kdo má vlastní nádobu na odpad, tyto problémy neřeší, protože když mu nestačí jedna, objedná si další,“ míní výše uvedený jednatel. Opravdu? Není to v praxi spíše tak, že přebytečný odpad, který se mi do vlastní popelnice nevejde, „přidělím“ raději do společného kontejneru, nebo do blízkého lesa, než abych jej naložil do auta a vedle útraty za benzín ještě hradil poplatek ve sběrném dvoře?

Co na vesnici přistavit dvakrát do roka velkoobjemový kontejner, aby se obyvatelé zbavili pokušení zakládat černé skládky? „Ale to by tam každý hodil, na co by si vzpomněl. Včetně projíždějících,“ zdůvodňuje představitel svozové firmy.

Jako by nešlo o stejný odpad, který alespoň neskončí v přírodě. Raději budeme věřit v uvědomělost lidí, že procitnou a nakonec se do sběrného dvora přeci jen vydají.

Opravdu hrozí padesát tisíc?

Vraťme se však k situaci v úvodu této poradny, kdy stojíte s víkendovými odpadky před přeplněným kontejnerem a máte dvě možnosti. Odvézt ten nepříjemný náklad domů, nebo se rozhlédnout a umístit jej nenápadně hned vedle kontejneru. Však on jej někdo sebere a odveze, má to takříkajíc u ruky.

Pokutou 50 000 korun jsme to trochu přehnali, to je podle přestupkového zákona nejvyšší sankce za neoprávněné založené skládky nebo umístění odpadků mimo vyhrazené místo. Někdo by vám navíc tento přestupek musel prokázat, ale teoreticky to možné je.

Vyhrazené místo je, možná trochu překvapivě, pouze nádoba na odpad, nikoli místo v jejím nejbližším okolí. Tzv. černou skládku tedy můžete založit i v blízkosti vlastní popelnice, protože pouze ona po považovaná za místo určené pro skladování odpadu. Že je zrovna přeplněná? Smůlu máte vy.

Třídit podle zákona

A jak je to s tříděním odpadů? Tato povinnost není jen projevem slušného chování, ale už nějaký čas ji vyžaduje zákon. Třídění odpadu se vztahuje na tzv. původce odpadů.

Podle již neplatného zákona o odpadech č.185/2001 Sb. byl tento původce definován jako právnická osoba nebo podnikající fyzická osoba a také obec od chvíle, kdy jí nepodnikající fyzická osoba (tedy občan) odložila odpad na místo k tomu určené.

Nyní však už platí zákon o odpadech č.541/2020 Sb., účinný od 1.1.2021, který definuje původce odpadů jinak a ukládá obecné povinnosti při nakládání s odpady výslovně každému. Povinnost soustřeďovat odpady odděleně, čili třídit je, má tedy každý občan.

Už nestačí umístit odpad do popelnice, vlastní nebo společné, ale kdo netřídí, dokonce porušuje zákon. Ale k tomu, aby člověk vůbec mohl třídit a vyhnul se nechtěnému založení černé miniskládečky, musí mít v první řadě možnost odpadky umístit do nádoby k tomu určené. Což je služba, za kterou povinně obci platíme…

Také se vám zdá, že jsme se vrátili na začátek?

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB