Konec jedné chiméry: Black Friday počesku odpočítává poslední měsíce

Názor
zásah Evropské unie dokázal ukončit léta trvající blamáž, kterou na české zákazníky každoročně připravovaly mnohé e-shopy. Nerealistické slevy ve výši 80 procent, vypočítané z cen, za které obchod konkrétní zboží nikdy nenabízel. A zákazníci, kteří se na slevy nechali zlákat, aby pak porovnáním (často až po nákupu, pozn. aut.) zjistili hořkou realitu.
Až zásah Evropské unie dokázal ukončit léta trvající blamáž, kterou na české zákazníky každoročně připravovaly mnohé e-shopy. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Prazvláštní praktiky při výpočtu slev, či spíše určování původních cen produktů, procházely na českém trhu poměrně dlouho. Dalo by se říct, že je až s podivem, co zákazníci vydrželi a za jakých podmínek byli ochotni nakupovat. Během pandemie a období střídavých lockdownů se ovšem Češi naučili nakupovat on-line ve velkém, a spolu s tím také porovnávat ceny.

A Black Friday s doporučenými cenami zboží nasazenými do oblak se brzy stalo pro mnohé nakupující spíše signálem „pozor, tady bude něco špatně“. O to víc, když se z výhodného dne či týdne stal rovnou měsíc plný nadpolovičních slev.

PSALI JSME:
Black Friday na český způsob

Zákazníci už dnes zkrátka moc dobře vědí, že magická procenta dolů u ceny nejsou všechno. Chtějí ušetřit doopravdy – o to víc v současné situaci, kdy řada z nich hlídá každý výdaj. Zároveň se nebojí dát formou recenzí a zpětné vazby na sítích dát vědět, že kouzlení s cenami u nich neprojde.

A na požadavky zákazníků zareagovala i EU, která svou směrnicí o ochraně spotřebitele jasně nastavila pravidla, jež by měla přimět e-shopy uvádět slevu z nejnižší ceny za posledních 30 dnů. Pro obchodníky to znamená jediné – pokud si chtějí udržet loajalitu a spokojenost nakupujících, musí být maximálně transparentní a zároveň se nebát zakousnout do svých marží.

PSALI JSME:
Slevové akce Black Friday jsou tu, a s nimi i falešné slevy

Ano, někdy to je bolestivá cesta. I nám pár let trvalo, než jsme se obecnou praxi nastavování slev rozhodli změnit. Už od loňského roku ale u každého produktu zveřejňujeme graf vývoje cen a zároveň každou slevu počítáme z nejnižší ceny za posledních 30 dní.

V metodice jsme dokonce ještě přísnější, než Hlídač shopů, který byl v tomto směru průkopníkem a se kterým spolupracujeme už od roku 2019. Spolu s Alza.cz jsme se stali průkopníky férového přístupu k nastavování slev, ke kterému se postupně se přidávají i další e-shopy.

PSALI JSME:
Podvodníci mají svůj svátek. Jmenuje se Black Friday

Snažíme se o maximální transparentnost cen a v praxi již nyní provozujeme model, na který budou muset od příštího roku přejít všichni prodejci. A zpětná vazba nás utvrzuje v tom, že jsme se vydali správnou cestou. Zákazníci totiž v rámci Black Friday mnohem víc ocení skutečnou slevu 20 procent, než vybájených osmdesát, a dávají to najevo jak počtem objednávek, tak ohlasy v recenzích.

Jak bude „očištěné“ Black Friday v praxi fungovat, můžeme jen odhadovat. Je jasné, že ze strany mnoha obchodníků přijde snaha o „alternativní“ výklad směrnice a její obcházení. Je škoda, že někteří obchodníci stále nepochopili význam prozákaznického přístupu a toho, že férově nastavené slevy se jim mnohonásobně vrátí.

Autorka je generální ředitelka společnosti CZC
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
„Tlačítková novela“ významně zasáhne do provozování e-shopů

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Podnikání

Vyšší DPH restaurace a hospody nepoloží

Zavedení jednotné snížené sazby DPH, které zvažuje Fialova vláda, by podle úterního stanoviska Asociace malých a středních podniků a živnostníků (AMSP) vedlo k zavírání restaurací a hospod, zejména pak na vesnicích …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Covid jako šance. Malí farmáři prodali více vína i bioproduktů

Analýza
Ve všeobecné vlně stížností mnoha firem, jak koronavirová pandemie negativně dopadla na jejich podnikání, existují i výjimky. Mezi ty překvapivé patří drobní zemědělci, kteří si i v tak těžké situaci dokázali poradit a v druhé vlně pandemie dokonce zaznamenali zvýšený zájem například o víno nebo bio lokální produkty.