Podvodníci mají svůj svátek. Jmenuje se Black Friday

Názor
Kdyby byl Black Friday výhodný pro zákazníky a obchodníci by na něm prodělávali, dávno by ho zrušili. Místo toho jsme svědky monstrózních marketingových kampaní, kterými se obchodníci k tomuto svátku konzumu hrdě hlásí.
Kdyby byl Black Friday výhodný pro zákazníky a obchodníci by na něm prodělávali, dávno by ho zrušili. Ilustrační foto: Pixabay.com

Black Friday má kořeny ve Spojených státech, kde je zvykem po svátku Díkůvzdání vyrazit na nákupy. Postupem času se tento svátek konzumu rozšířil do celé řady dalších zemí včetně České republiky. Naše podoba Black Friday má však mnoho odlišností od své původní verze a bohužel je doprovázena celou řadou podvodů.

Mnohé české obchody nemají Black Friday pouze jeden den, ale slaví ho delší období. Přitom často deklarují výrazné slevy. U nich by zákazníci měli být opatrní. Jsou totiž známy případy, kdy se produkty nikdy neprodávaly za původní přeškrtnuté ceny. Ty byly v některých případech jen smyšlené, aby vytvářely dojem obřích procentuálních slev.

PSALI JSME:
Black Friday: Slevovým hitem bude letos spíše oblečení a kosmetika

Další nešvar obchodníků spočívá v tom, že využívají doporučenou maloobchodní cenu k výpočtu slevy. Když se však podíváme na údaje přímo u výrobců, zjistíme, že nekorespondují s tím, co deklarují obchodníci. V minulých letech rovněž byly zaznamenány případy, kdy byly produkty po ukončení Black Friday výrazně zlevněny.

Zákazníci by proto měli být pozorní. Určitě by neměli nakupovat pod tlakem obchodníků. Vždy by si měli nákup dobře rozmyslet a zauvažovat nad tím, zda dané zboží nebo službu skutečně potřebují. Následně mohou na internetu srovnat ceny. Zvláště v dnešní době, která je poznamenaná vysokou inflací, se ceny stejných produktů mohou u různých obchodníků zásadně lišit.

Autor je hlavní ekonom společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Black Friday je tady. Nebuďte při nákupech zbrklí, radí odborníci

Zavřít reklamu ×
  1. Nic divného v tomto českém bordelstátě…..
    To, že tzv. „původní ceny“, nyní přeškrtnuté nikdy neplatily a za takové se to konkrétní zboží nikdy neprodávalo, je jasné, jako že 2+2=4 !!
    Na „vychytávky“ typu Black Friday, Svaomartinské víno a další nesmysly může kladně reagovat jedině kdosi chudý duchem….

  2. zadnej svatek to neni – tak nepiste blbosti – a jen tak pro info v cechach zadne slevy a vyprodeje nejsou – je to jen okradani zakazniku – kdo byl treba v americe australii emiratech apod. tak videl jak funguji slevy vyprodeje a outlety – tam jsou opravdove slevy a vyprodeje – byla jsem jednou v sterboholech praze outletu – ty ceny jsou tam tak predrazene ze v cizine to koupite v normalnim obchodu lacineji bez slev a vseho – pokud je v cizine sleva tak obchodu koupite treba i 3kusy zbozi – proste v cechach funguje legalni okradani lidi

  3. Sleva je podvod už sám o sobě. – Každá věc má svou cenu. Pokud na něco je sleva, (myslím nepoškozené věci) tak to znamená, že původní cena byla nadhodnocena tj. okrádání zákazníka.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Spotřebitel

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB