Konec půstu, vstříc růstu

Zdá se, že s jarními měsíci, či možná spíše s poklesem inflace a jejím návratem k cíli České národní banky (ČNB), se nehledě na nadále napjatý trhu práce nálada tuzemských domácností začíná viditelně zlepšovat.
Z hlediska struktury letošního hospodářského růstu bude hlavním tahounem spotřeba domácností. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zatímco za celý loňský rok tuzemská ekonomika zaznamenala mírný pokles o 0,2 procenta měřeno reálným hrubým domácím produktem, letos již podle nás znatelně poroste. Celoroční vyhlídky jsme zrevidovali ve světle úspěšného prvního kvartálu výše, a to na 1,4 procenta.

To znamená, že již během aktuálního druhého čtvrtletí zřejmě dosáhneme předpandemické úrovně konce roku 2019. Sice jako poslední z EU, ale přeci.

Z hlediska struktury letošního hospodářského růstu bude hlavním tahounem spotřeba domácností. Ta vloni zejména kvůli propadu reálných mezd poklesla o výrazná 3,1 procenta. Protože trh práce zůstává napjatý, když loňský ekonomický pokles vedl pouze ke kosmetickému zvýšení míry nezaměstnanosti, mzdy po odeznění inflace začaly opět růst i v reálném vyjádření.

Z mezičtvrtletního pohledu se tak děje již od druhého čtvrtletí loňského roku, od počátku toho letošního již pravděpodobně rostou i meziročně. Ochotu navyšovat spotřební výdaje pak odhaluje i spotřebitelský sentiment, který se v březnu vyšplhal na nejvyšší hodnotu za posledního dva a půl roku.

Pro rok 2024 tak prognóza KB počítá s růstem spotřeby domácností o 2,7 procenta. I tak ale předpandemické úrovně dosáhneme až na počátku roku 2026. Již solidní loňské tempo růstu investic ve výši 4,3 procenta letos dále zrychlí na 4,5 procenta.

Ochotu investovat posílí u privátního sektoru nižší úrokové sazby, a tedy nižší náklady na financování. Investiční apetit veřejného i soukromého sektoru navíc podpoří i fondy EU.

Jak jsem již uvedl výše, inflace se vrátila na svůj cíl, když v únoru i březnu činil meziroční růst spotřebitelských cen dvě procenta. A kolem inflačního cíle se pak budeme pohybovat prakticky po celý letošní rok.

Naše prognóza letošní průměrnou inflaci předpokládá na hladině 2,1 procenta. Příští rok ji pak v průměru vidíme na 1,8 procenta. Úrokové sazby ze strany České národní banky (ČNB) sice jdou dolů, ale ne tak rychle a jejich působení je nadále restriktivní. S koncem letošního roku by ale měla mít ČNB hotovo a klíčovou sazbu mít na 3,50 procenta.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB