Klesající inflace začíná pozitivně ovlivňovat příjmy domácností

Názor
Inflace v únoru dále zpomalovala v souladu s očekáváním většiny analytiků. Po prudkém lednovém poklesu z prosincových 6,9 procenta na 2,3 procenta v únoru inflace dosáhla dvouprocentního cíle České národní banky. Na této úrovni byla inflace naposledy na konci roku 2018.
Na současné dvouprocentní úrovni byla inflace v Česku naposledy na konci roku 2018. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Inflace tedy přestává být bolavým místem české ekonomiky a současně začíná pozitivně ovlivňovat i reálné příjmy domácností. Po devíti čtvrtletích v řadě, kdy reálné mzdy u nás klesaly, přinese letošní první kvartál po dlouhé době jejich růst.

Zvýšení reálných příjmů by tak mohlo vrátit českým spotřebitelům chuť k nákupům. Oživení domácí poptávky je přitom klíčový faktor pro nastartování české ekonomiky. Prvním signálem, že k tomu již dochází, byl růst spotřeby domácností v posledním kvartálu 2023, kdy mezičtvrtletně vzrostla o 0,5 procenta.

PSALI JSME:
Inflace v Česku dále výrazně klesá

Vliv na pokles únorové inflace měly ceny potravin. Do cen pro konečné zákazníky se tak propisuje tři čtvrtě roku trvající pokles cen zemědělských výrobců. Ceny zemědělců v únoru meziročně klesly již podeváté v řadě a byly meziročně nižší o 19,8 procenta.

Klesající inflace a klesající ceny zboží na pultech se promítají i do růstu tržeb v maloobchodu. To vše jsou jasné signály, že sílící domácí spotřeba by mohla stimulovat růst hrubého domácího produktu (HDP) v letošním roce. I když nepůjde o nijak silný růst, bude to po loňském poklesu HDP o 0,4 procenta pozitivní změna.

Autor je partner poradenské skupiny Moore Czech Republic
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Inflace po pěti letech přesně na dvouprocentním cíli

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB