Letos v únoru se zvýšily i tržby za potraviny, a to meziročně o 1,1 procenta. Až do letošního ledna přitom tyto tržby dvacet měsíců klesaly. To vše svědčí o pozvolnému restartu spotřebitelské poptávky,“ komentuje
Optimismus spotřebitelů roste a s tím i naděje na oživení české ekonomiky. V březnu se spotřebitelský index důvěry v českou ekonomiku zvýšil třetí měsíc v řadě a dosáhl hodnoty 99,9. Důvěra domácností tak dosáhla nejvyšší úrovně od října 2021 a přiblížila se svému dlouhodobému průměru.
Počet respondentů, kteří v následujících dvanácti měsících očekávají zhoršení celkové ekonomické situace, se oproti únoru snížil. Výrazně se naopak zvýšil počet spotřebitelů očekávajících zlepšení své finanční situace. To ukazuje na vyšší ochotu domácností utrácet, kterou ostatně indikuje i růst maloobchodních tržeb.
Nepochybně na to má vliv klesající inflace, která se přiblížila dvouprocentnímu inflačnímu cíli České národní banky a promítá se do růstu reálných příjmů domácností. Pokles inflace má i druhý pozitivní efekt – pro domácnosti není již tak atraktivní držet vysoké úspory na bankovních účtech a pozvolna začínají preferovat spotřebu nad spořením.
Míra úspor se pohybuje na dlouhodobě vysoké úrovni – ke konci roku opět vzrostla na 19,4 procenta. Větší ochota domácností utrácet je pro českou ekonomiku zásadní. Spotřebitelská poptávka bude totiž tím hlavním tahounem růstu hrubého domácího produktu (HDP) v letošním roce.
Autor je partner poradenské skupiny Moore Czech Republic
(Redakčně upraveno)
Ilustrační foto: Depositphotos.com