Kost v krku potrápí. O Vánocích ale máme častěji zažívací problémy nebo popáleniny

Téma týdne
S rybími hody si dejte na čas. A platí to i o kosti v krku. Panika totiž není na místě. Během vánočních svátků se počet pacientů s domněle, či skutečně uvízlou kostí v krku v ordinacích zbytečně navyšuje. Vyzkoušejte nejprve babské rady, když nezaberou, vydejte se k lékaři.
Častější než kost v krku jsou zdravotní potíže v důsledku přejídání, jako jsou žlučníkové záchvaty, gastritidy nebo zvracení. Reprofoto: recepty.cz

Počet ošetření u lékaře se během svátků zvyšuje. Čekárny se ale rozhodně neplní jen lidmi s uvízlou kostí. Není to holt tak časté, jak se mezi lidmi traduje. „Kost se v krku v pravém slova smyslu nevzpříčí, ale dochází k vniknutí do stěny dutiny ústní, zdaleka nejčastěji v oblasti krčních mandlí, případně mandle jazykové, nebo části jícnu,“ řekl portálu FAEI.cz MUDr. Ivo Procházka, praktický lékař a předseda Sdružení praktických lékařů v okrese Blansko.

Rybí kůstka je většinou malá a není tak nebezpečná. Horší jsou ostřejší, větší kosti, zvláště pak kuřecí, které se mohou zapíchnout do vchodu hrtanu a tam způsobit zánět. S rybí i jinou kostí v krku vás čeká cesta na ORL.

PSALI JSME:
Sanitka není taxík a lázně bez tlustých kuřáků

Sanitku nechejte potřebným

I výjezdy posádek zdravotnické záchranné služby (ZZS) v období vánočních svátků jsou četnější ale ze zcela jiných důvodů, než kvůli uvízlým kostem v krku. „Dá se říct, že v rámci vánočních výjezdů v Jihomoravském kraji počítáme tyto případy na jednotky. Je to dáno i tím, že tradice kapra v posledních letech poněkud ustoupila, lidé si ke štědrovečerní večeři dají často jen řízky nebo zvolí jinou rybu,“ řekla portálu FAEI.cz Mgr. Michaela Bothová, tisková mluvčí Zdravotnické záchranné služby Jihomoravského kraje.

„Stav, na který se ptáte, je sice nepříjemný, ale až na naprosté výjimky neznamená ohrožení člověka natolik vážné, aby kvůli němu bylo nutno volat záchrannou službu. Pokud si postižený neporadí sám, je obvykle plně dostačující, když vyhledá pohotovostní ambulanci nebo ambulanci ORL, kde lékař nepříjemnou překážku odstraní,“ uvedl Lukáš Humpl, mluvčí Zdravotnické záchranné služby Moravskoslezského kraje.

PSALI JSME:
Nenápadný byznys za stamiliony: prodej vánoční stromků

Babské rady jsou stále „in“

Existuje spousta babských rad, jak na uvíznutou kost v krku, například, že pomůže chleba či brambora, jež by mohla kost uvolnit a odplavit do žaludku. Dá se na ně spolehnout, není nejlepším řešením vyhledat lékařskou pomoc?

„Pomoc ‚chlebem‘ je stále aktuální, operátorka pacientovi i dnes poradí, aby zkusil sníst měkké části chleba, kost by se měla ‚zabalit‘ do těsta a dostat se při polknutí do zažívacího traktu. To ale není stoprocentní. Většinou je zákrok lékaře nutný, a to specialisty na ORL,“ potvrdila účinnost babské metody Bothová. Pomoci mohou také vařené brambory či zelí.

„Není to žádná univerzální metoda, ale u drobných kostí, které nevězí hluboko ve sliznici, mohou efekt přinést a i moje osobní zkušenosti z dětství jsou pozitivní. V každém případě ale platí, že v případě přetrvávající bolesti, pálení či jakéhokoli zejména zhoršujícího se diskomfortu v dutině ústní, na krku nebo hrudníku je třeba lékařskou pomoc vyhledat bezodkladně,“ řekl MUDr. Procházka.

PSALI JSME:
Záhada hromadného úhynu ryb. Jak předvídat katastrofu?

Vytáhnout! Hrozí záněty

Pokud má člověk pocit překážky v krku od večeře a do rána to nezmizí, měl by vyhledat lékaře. Uvízlá kost by totiž měla být do 24 hodin odstraněna. Fatální následky v souvislosti se zapíchnutou kostí v krku jsou téměř vyloučeny. Kost může dráždit v dýchacích cestách, životní funkce ale neohrozí.

„Většinou jde naštěstí o malé tenké rybí kůstky tvaru ypsilon, ty nejsou tak nebezpečné a většinou se zapíchnou do krčních mandlí, kořene jazyka nebo sliznice hltanu. Ty jdou celkem snadno vytáhnout. Horší jsou větší špičaté žeberní kosti. Ty když se zapíchnou do sliznice jícnu, mohou způsobit vážné poranění jícnu s jeho perforací a možnými následnými zánětlivými komplikacemi, které mohou někdy být i život ohrožující,“ řekl pro Finanční a ekonomické informace MUDr. Libor Sychra z ORL ambulance ve Svitavách.

PSALI JSME:
Přibylo sebevražd, obětí autonehod je dvakrát méně

Vánočními „hity“ jsou žlučníkové záchvaty, popáleniny a sebevraždy

Častější jsou zdravotní potíže v důsledku přejídání, jako jsou žlučníkové záchvaty, gastritidy nebo zvracení, dále pak popáleniny od prskavek či svíček, ale také deprese a sebevražedné úmysly.

„Lidé by se neměli přejídat, obzvlášť pokud mají ze zdravotních důvodů nějakou dietu, dále by měli dbát zvýšené opatrnosti při jakékoliv manipulaci s ohněm, především pokud jde o děti, a co se týče osamělosti, je to často problém starších lidí. Pokud mají rodinu, měli by její příslušníci dbát na to, aby na Štědrý večer nenechávali svoje blízké seniory samotné,“ řekla Bothová.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zdraví

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Češi chtějí silného lídra, který nás osvobodí od mocných a bohatých

Průzkum
Většina tuzemské veřejnosti příliš nevěří tomu, že by politici či elity hájili zájmy obyčejných lidí. Spíše mají pocit, že se o ně tradiční strany nezajímají. A v čele státu si přejí silného lídra, který by vzal zemi z rukou mocných a bohatých. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky poskytla Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) agentura Ipsos.