Kryptoměnové trhy po „Dni osvobození“ vykazují poměrně stabilní vývoj

Ode „Dne osvobození“ (2. dubna) sledujeme zvýšenou aktivitu na straně nákupů ve srovnání s březnem – průměrný počet nově otevřených dlouhých pozic na kryptoměny za den je od 3. dubna o 19 procent vyšší než březnový denní průměr.
Mezi nejčastěji obchodovaná aktiva patří aktuálně bitcoin, ethereum a solana, přičemž investoři tato aktiva více nakupují, než prodávají. Ilustrační foto: Depositphotos.com
Mezi nejčastěji obchodovaná aktiva patří aktuálně bitcoin, ethereum a solana, přičemž investoři tato aktiva více nakupují, než prodávají. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Z meziročního pohledu je však aktivita nižší než v dubnu 2024, což ale není překvapivé vzhledem k loňské rally a výrazné volatilitě. Zvýšená nákupní aktivita byla patrná zejména 7. dubna, kdy bylo otevřeno o 153 procent více dlouhých pozic než činil březnový denní průměr.

Historicky bývají kryptoměnové trhy v obdobích nejistoty náchylné k výrazným propadům – například během pandemie covidu se celková tržní kapitalizace propadla téměř o 50 procent během jednoho týdne. Pokles o 11 procent, který jsme zaznamenali od 2. dubna, tedy hodnotím jako poměrně umírněný.

Pokud jde konkrétně o bitcoin – od dosažení historického maxima 109 350 dolarů dne 20. ledna klesla jeho cena o 25 procent na současných 81 600 dolarů. Takové korekce nejsou v rámci býčích trendů u bitcoinu či kryptoměn ničím neobvyklým – ba naopak, zkušení investoři je často vnímají jako příležitost k navýšení svých pozic.

Od začátku dubna vidíme zvýšenou nákupní aktivitu, a to zejména 7. dubna. Kromě bitcoinu patří k nejvíce obchodovaným aktivům také ethereum a solana – všechna tři aktiva investoři více nakupují, než prodávají.

Zda už jsme dosáhli dna, ukáže čas – ale pokud se situace kolem amerických celků stabilizuje a dojde ke zmírnění finančních podmínek (např. oslabování dolaru, pokles výnosů z dluhopisů, snížení sazeb Fedu, vyšší likvidita díky refinancování vládního dluhu, pozn. aut.), mohlo by to být impulsem k dalšímu růstu a dosažení nových maxim. A právě v to drobní investoři aktuálně doufají.

Z technického pohledu se cena bitcoinu přiblížila 50týdennímu exponenciálnímu klouzavému průměru – ten dříve poskytl podporu po propadu 5. srpna, kdy Japonská centrální banka zvýšila úrokové sazby a došlo k rozvázání „carry trade“ s jenem.

Následně bitcoin vystoupal o 120 procent až na dosavadní maximum 109 350 dolarů. Nelze říct, že se scénář opakuje, ale historická souvislost investorům dodává určitou míru důvěry, že by dno mohlo být blízko – nebo že už jsme ho dokonce dosáhli.

Autor je analytik kryptotrhů společnosti eToro
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek