Které kmeny chřipky budou řádit letos?

Experti Světové zdravotnické organizace (WHO) definovali složení vakcín proti chřipce pro sezónu 2020–2021 na severní polokouli. Chřipkou u nás každý rok onemocní statisíce Čechů, podlehne jí okolo tří set lidí. Přitom skutečné číslo může být až sedminásobné. Zdravý člověk si s ní lehce poradí, ale pro děti, oslabené jedince či starší ročníky může mít neblahé následky.
Očkování je stále nejefektivnější prevencí. Foto: Depositphotos.com

Podle Světové zdravotnické organizace na chřipku zemře deset lidí ze 100 tisíc nemocných. Odhaduje se ale, že úmrtí souvisejících s nákazou může být v ČR ročně až 1500. Většina z těchto případů zůstává mimo oficiální statistiky, protože nejsou jako onemocnění chřipkou vůbec diagnostikována. Očkování je stále nejefektivnější prevencí.

Každoroční očkovací dilema

Nejlepší prevenci je kromě zdravého způsobu života a dostatku vitamínů tedy opravdu očkování.

„Na chřipku stále nemáme dostatečně účinné léky. Dokáží sice zmírnit průběh onemocnění a zkrátit léčbu asi o jeden den, ale v závažných případech to nestačí. Chřipka opravdu může zabíjet, zejména v kombinaci s následným pneumokokovým onemocněním, a postihuje především starší a chronicky nemocné lidi. Poslední pandemie ukázala, že největší riziko představuje pro obézní, gravidní ženy v třetím trimestru,“ varuje před nástrahami „obyčejné“ chřipky prof. MUDr. Roman Prymula, náměstek ministra zdravotnictví. „Proto je našim cílem vyvinout vakcínu, kterou by nebylo nutné každý rok přeočkovávat a která by měla univerzální účinnost,“ dodává.

Variabilita virů vyvolávajících chřipku je ale natolik vysoká, že se doporučuje očkovat každý rok. Problémem Česka ale stále zůstává nízká proočkovanost. Z doporučených 75 procent je u nás naočkováno pouhých 16 procent, což nás v podstatě řadí mezi rozvojové země. Očkovat by se podle epidemiologů měli povinně i zdravotníci pracující na rizikových odděleních a ti, kteří pečují o pacienty s oslabenou imunitou.

PSALI JSME:
Koronavirus je třikrát větší zabiják, než sezónní chřipka

Odvrácená strana očkování

Nejúčinnější prevencí je tedy stále vakcinace. Jenže protichřipkové očkování (a vlastně i jakékoliv očkování obecně) se stalo v podstatě obětí své vlastní úspěšnosti – už jsme jaksi zapomněli, jak zákeřné mohou některé nemoci být. Vykouřilo se nám z hlavy, že ještě v relativně nedávné době prošly i naší zemí ničivé a děsivé chřipkové epidemie. Před lety chřipka kosila celé populace, po první světové válce zabila dokonce víc lidí, než kolik jich zemřelo na frontových bojištích.

Ve světě mají nebezpečné viry každoročně na svědomí 3–5 milionů závažných infekcí, z nichž 250 až 500 tisíc končí smrtí. Nejlepší dobou na očkování je tradičně říjen a listopad. Pro seniory nad 65 let a další vybrané skupiny je očkování navíc hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. Účinnost vakcíny se pohybuje kolem šedesáti procent, neboť působí pouze na některé kmeny chřipky. Očkováním se ale dosáhne podstatně výrazného snížení rizika závažných obtíží.

PSALI JSME:
Čím se zabíjíte vy? Zdravotní osvěta Čechům moc nevoní

Vakcíny vytvořené z vajec

Při výrobě vakcín proti chřipce se nejběžněji používá výrobní proces na bázi vaječných kultur. Při zpracování nové vakcíny začíná výroba pomnožením viru ve vejcích. Virus je poté usmrcen (inaktivován), následuje štěpení (disociace) virových částic a „rozpuštění reprezentativních částí viru“ (solubilizace antigenů). Po očištění a sterilní filtraci se tyto antigeny individuálních kmenů smíchají s cílem dosáhnout požadovaného množství kmenu ve vakcíně. Poté je každá dávka balena jako jednorázová stříkačka.

WHO každý rok doporučuje složení vakcín proti viru chřipky na základě globálního virologického sledování chřipky. Každý rok se totiž objevují nové kmeny tohoto viru. Čtyřvalentní vakcína vás podle farmaceutické společnosti, která vakcíny vyvíjí, v nadcházející chřipkové sezóně pomůže chránit proti dvěma virům chřipky typu A (A/H1N1, A/H3N2) a dvěma virům chřipky typu B (B/Victoria a B/Yamagata).

PSALI JSME:
Češi si z klíšťat hlavu nedělají. Kolik stojí očkování a vyplatí se?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zdraví

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB