Novela by měla vstoupit v účinnost během roku 2023, a to i přesto, že termín pro zakomponování směrnic do českého práva byl začátek srpna 2022. Novela upravuje například výkon práce na dálku, tzv. home office. Ta bude možná výhradně na základě písemné dohody mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem.
Dohoda musí obsahovat určení místa nebo míst práce, způsob komunikace, přidělování práce a její kontroly, rozvrh pracovní doby, způsob náhrady nákladů zaměstnance či dobu, na kterou se dohoda uzavírá. Práce na dálku je ukončena dnem sjednaném v dohodě, nebo písemnou výpovědí bez udání důvodů, a to s 15denní výpovědní lhůtou.
Novela rovněž upravuje nárok na náhradu nákladů spojených s výkonem práce na dálku, jako jsou elektřina, plyn, voda, teplo atd., a to za každou započatou hodinu práce zaměstnance.
Paušální náhrada bude upravována vyhláškou ministerstva práce a sociálních věcí. Výpočet bude vycházet z údajů Českého statistického úřadu a dle aktuálního návrhu činí 2,80 Kč za hodinu.
Zvláštní postavení pak mají zaměstnanci pečující o dítě mladší 15 let, těhotné zaměstnankyně a zaměstnanci sami dlouhodobě pečující o osobu závislou na pomoci jiné osoby. Novela ukládá povinnost zaměstnavateli vyhovět žádosti o práci na dálku, nebrání-li tomu vážné pracovní důvody, nebo povaha vykonávané práce.
Novela zákoníku práce přináší i řadu dalších změn, které se týkají například dohod konaných mimo pracovní poměr, možnosti elektronického uzavírání smluv nebo zrušení některých povinností zaměstnavatele v rámci tzv. antibyrokratického balíčku.
Autor je partner společnosti BDO se zaměřením na české a mezinárodní zdanění, účetnictví a mzdovou problematiku
(Redakčně upraveno)