Letošní lednová inflace byla výjimkou

Analýza
Meziroční inflace v české ekonomice se v únoru vydala k poklesu a potvrdila tak, že lednové zrychlení meziročního růstu spotřebitelských cen, jež bylo taženo zejména cenami elektřiny, představovalo jednorázovou výjimku.
Celková meziroční inflace za letošní únor vyšla velmi nepatrně nad očekáváním finančních trhu a mírně nad prognózou ČNB. Ilustrační foto: Depositphotos.com

V únoru se zpomalil meziroční cenový růst zejména u nákladů na bydlení, kam spadají i ceny energií pro domácnosti. Slabší cenový růst ale hlásí také ceny potravin, ceny v dopravě a další meziroční zmírnění zřejmě vykáže jádrová inflace.

Celková meziroční inflace za letošní únor vyšla velmi nepatrně nad očekáváním finančních trhu a mírně nad prognózou České národní banky (ČNB). Meziroční inflace se bude zmírňovat i v dalších měsících a nejpozději v letošním třetím čtvrtletí klesne na jednocifernou úroveň.

Meziroční inflace v únoru klesla ze 17,5 na 16,7 procenta a vyšla tak mírně nad očekáváním finančního trhu, jenž čekal inflaci na úrovni 16,6 procenta. ČNB ve své prognóze zveřejněné na počátku února odhadovala únorovou meziroční inflaci na úrovni 16,5 procenta, skutečný výsledek je tak mírně nad očekáváním centrální banky.

Pokles celkové meziroční inflace byl v únoru tažen především zpomalením meziročního růstu nákladů na bydlení, konkrétně zmírněním meziročního růstu cen elektřiny a zemního plynu. V porovnání s lednem se ale meziroční cenový růst zpomalil také u potravin a nealkoholických nápojů, a v dopravě včetně cen pohonných hmot.

PSALI JSME:
Inflace: Astronomický růst ceny byl v únoru zaznamenán u vajec

V poklesu velmi pravděpodobně pokračovala jádrová inflace, kde byl ale cenový vývoj v jednotlivých cenových oddílech smíšený. Meziroční cenový růst se zpomalil například u odívání a obuvi anebo u veřejného stravování a ubytování, naopak ale vzrostl v případě bytového vybavení anebo u rekreace a kultury.

Jádrová inflace vykáže za letošní únor velmi pravděpodobně pokles z lednové úrovně, jež činila 12,3 procenta. Prognóza tuzemské centrální banky z počátku února očekávala, že jádrová inflace bude v letošním prvním čtvrtletí činit 12,1 procenta poté, co v loňském závěrečném čtvrtletí dosáhla úrovně 13,9 procenta.

V lednu jádrová inflace klesla z 13,3 na 12,3 procenta, když prognóza ČNB očekávala lednovou meziroční jádrovou inflaci na úrovni 12,9 procenta. Jádrová inflace tak v letošním prvním čtvrtletí velmi pravděpodobně zamíří pod prognózu centrální banky.

Statistika vývoje spotřebitelských cen za letošní únor naplnila očekávání, že meziroční inflace klesne a skutečný výsledek vyšel jen mírně nad očekávání finančního trhu a centrální banky. Meziroční inflace bude klesat i v dalších měsících a pod úroveň deseti procent, tedy do jednociferné oblasti, se dostane v červnu anebo nejpozději v průběhu letošního třetího čtvrtletí.

PSALI JSME:
Únorová inflace byla vyšší, než ČNB čekala

V závěru letošního roku by celková meziroční inflace mohla klesnout pod sedm procent. Únorová čísla o inflaci zřejmě nijak nezmění postoj bankovní rady, jejíž většina chce držet po delší dobu úrokové sazby ČNB na jejich stávající úrovni, repo sazbu tedy na úrovni sedmi procent.

Počínaje třetím čtvrtletím se ale dle mého názoru otevře prostor pro snižování sazeb centrální banky s tím, jak meziroční inflace klesne na jednocifernou úroveň a silnější koruna bude zřejmě vytvářet přísnější měnové podmínky, než ČNB dosud očekávala.

Za celý rok 2023 očekávám průměrnou inflaci na úrovni 10,7 procenta, posílení koruny pozorované v letošních prvních dvou měsících ale může vést k tomu, že inflace bude nakonec spíše mírně nižší.

Autor je hlavní ekonom společnosti Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Česko získalo v EU bronzovou inflační „medaili“

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Volatilní týden končí koruna silnější

Tématem i tohoto týdne byla situace v bankovním sektoru na obou stranách Atlantického oceánu. Po výrazném nárůstu rizikové averze v minulém týdnu se většina toho týdne nesla ve znamení zmírňování napětí, když …

Zahraniční dluh ČR odpovídá dvěma třetinám HDP

Hrubý zahraniční dluh ČR – tedy vlády, firem a bank – dosáhl na konci roku 2022 úrovně necelých 185 miliard eura a byl tak o tři miliardy eur vyšší než v předcházejícím roce. V poměru k hrubému domácímu produktu …

Silný trh práce poklesu sazeb v USA nenahrává

Trh práce v USA zůstává odolný, což může Fedu (americká centrální banka, pozn. red.) bránit v rychlém obratu jeho politiky, který trhy momentálně očekávají. Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti byl v …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB