Letošní lednová inflace byla výjimkou

Analýza
Meziroční inflace v české ekonomice se v únoru vydala k poklesu a potvrdila tak, že lednové zrychlení meziročního růstu spotřebitelských cen, jež bylo taženo zejména cenami elektřiny, představovalo jednorázovou výjimku.
Celková meziroční inflace za letošní únor vyšla velmi nepatrně nad očekáváním finančních trhu a mírně nad prognózou ČNB. Ilustrační foto: Depositphotos.com

V únoru se zpomalil meziroční cenový růst zejména u nákladů na bydlení, kam spadají i ceny energií pro domácnosti. Slabší cenový růst ale hlásí také ceny potravin, ceny v dopravě a další meziroční zmírnění zřejmě vykáže jádrová inflace.

Celková meziroční inflace za letošní únor vyšla velmi nepatrně nad očekáváním finančních trhu a mírně nad prognózou České národní banky (ČNB). Meziroční inflace se bude zmírňovat i v dalších měsících a nejpozději v letošním třetím čtvrtletí klesne na jednocifernou úroveň.

Meziroční inflace v únoru klesla ze 17,5 na 16,7 procenta a vyšla tak mírně nad očekáváním finančního trhu, jenž čekal inflaci na úrovni 16,6 procenta. ČNB ve své prognóze zveřejněné na počátku února odhadovala únorovou meziroční inflaci na úrovni 16,5 procenta, skutečný výsledek je tak mírně nad očekáváním centrální banky.

Pokles celkové meziroční inflace byl v únoru tažen především zpomalením meziročního růstu nákladů na bydlení, konkrétně zmírněním meziročního růstu cen elektřiny a zemního plynu. V porovnání s lednem se ale meziroční cenový růst zpomalil také u potravin a nealkoholických nápojů, a v dopravě včetně cen pohonných hmot.

PSALI JSME:
Inflace: Astronomický růst ceny byl v únoru zaznamenán u vajec

V poklesu velmi pravděpodobně pokračovala jádrová inflace, kde byl ale cenový vývoj v jednotlivých cenových oddílech smíšený. Meziroční cenový růst se zpomalil například u odívání a obuvi anebo u veřejného stravování a ubytování, naopak ale vzrostl v případě bytového vybavení anebo u rekreace a kultury.

Jádrová inflace vykáže za letošní únor velmi pravděpodobně pokles z lednové úrovně, jež činila 12,3 procenta. Prognóza tuzemské centrální banky z počátku února očekávala, že jádrová inflace bude v letošním prvním čtvrtletí činit 12,1 procenta poté, co v loňském závěrečném čtvrtletí dosáhla úrovně 13,9 procenta.

V lednu jádrová inflace klesla z 13,3 na 12,3 procenta, když prognóza ČNB očekávala lednovou meziroční jádrovou inflaci na úrovni 12,9 procenta. Jádrová inflace tak v letošním prvním čtvrtletí velmi pravděpodobně zamíří pod prognózu centrální banky.

Statistika vývoje spotřebitelských cen za letošní únor naplnila očekávání, že meziroční inflace klesne a skutečný výsledek vyšel jen mírně nad očekávání finančního trhu a centrální banky. Meziroční inflace bude klesat i v dalších měsících a pod úroveň deseti procent, tedy do jednociferné oblasti, se dostane v červnu anebo nejpozději v průběhu letošního třetího čtvrtletí.

PSALI JSME:
Únorová inflace byla vyšší, než ČNB čekala

V závěru letošního roku by celková meziroční inflace mohla klesnout pod sedm procent. Únorová čísla o inflaci zřejmě nijak nezmění postoj bankovní rady, jejíž většina chce držet po delší dobu úrokové sazby ČNB na jejich stávající úrovni, repo sazbu tedy na úrovni sedmi procent.

Počínaje třetím čtvrtletím se ale dle mého názoru otevře prostor pro snižování sazeb centrální banky s tím, jak meziroční inflace klesne na jednocifernou úroveň a silnější koruna bude zřejmě vytvářet přísnější měnové podmínky, než ČNB dosud očekávala.

Za celý rok 2023 očekávám průměrnou inflaci na úrovni 10,7 procenta, posílení koruny pozorované v letošních prvních dvou měsících ale může vést k tomu, že inflace bude nakonec spíše mírně nižší.

Autor je hlavní ekonom společnosti Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Česko získalo v EU bronzovou inflační „medaili“

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Úspěšný týden pro českou korunu i euro

Česká koruna hned na začátku týdne posílila vůči euru pod hladinu 24,80 korun, kde kurz zůstal i po jeho zbytek. Na silnější úrovně koruně pomohlo zveřejnění domácí inflace, která překvapila ve směru nahoru. …

Hypoteční trh vzrostl v dubnu na dvojnásobek

Hypoteční trh v dubnu zrychlil meziroční růst, v porovnání se stejným měsícem loňského roku vzrostl o více než 100 procent. Banky a stavební spořitelny během dubna poskytly hypoteční úvěry za 21,9 miliardy korun, …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Konec týrání, jatka budou na kamerách

Analýza
Česká vláda udělala další krok směrem k ochraně zvířat. Od začátku roku 2026 budou provoz na všech tuzemských jatkách monitorovat kamery. Ministerstvo zemědělství si od tohoto kroku slibuje výrazné omezení týrání zvířat při porážení.