Lidé mají znovu chuť utrácet, letos by mohli být tahounem české ekonomiky

V prosinci o 1,2 a v lednu dokonce o 2,4 procenta. Maloobchodní tržby, které byly dlouhé měsíce v záporných číslech, na přelomu starého a nového roku podruhé po sobě stouply. Ekonomové a analytici ve vyjádřeních pro Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) hovoří o příjemném překvapení. Právě chuť lidí znovu utrácet by se letos mohla stát hlavní silou tuzemské ekonomiky, navíc podpořená po velmi dlouhé době růstem reálných mezd.
Češi začali znovu utrácet, po dlouhých měsících vzrostly i tržby za potraviny. Ilustrační foto: Pixabay.com

Růst maloobchodních tržeb ukázala aktuální data Českého statistického úřadu (ČSÚ).  Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Trinity Bank připomněl, že Češi v lednu navýšili své útraty nejvíce za poslední takřka dva roky. A neodradil je ani nástup platnosti konsolidačního balíčku. „Lednové maloobchodní tržby překonaly veškerá očekávání,“ uvedl pro FAEI.cz Kovanda.

Dodal, že analytici oslovení agenturou Bloomberg ve střední hodnotě svých odhadů počítali s nárůstem jen 0,5 procenta. „Našli se i tací, kteří vyhlíželi meziroční mírný pokles maloobchodních tržeb,“ konstatoval Kovanda.

Lidé v Česku podle něho navyšovali své nákupy zejména nepotravinářského zboží. Meziročně nakupovali ve výrazně větším objemu zejména kosmetiku, ale také farmaceutické a zdravotnické zboží.  A po dvaceti měsících poklesu letos v lednu navýšili rovněž nákupy potravin, byť jen o 0,4 procenta.

„Poptávku po potravinách zesílilo jejich lednové zlevnění, dané poklesem DPH z patnácti na dvanáct procent a také společenským a mediálním tlakem na obchodní řetězce, které do svých cen alespoň zčásti promítly historicky mimořádné zlevňování zemědělců,“ tvrdí Kovanda.

Dodal, že se pozvolna projevuje sílící spotřebitelská důvěra, která odráží zejména výrazný pokles inflace na úroveň dvouprocentního cíle České národní banky (ČNB). „Leden navíc Čechy utvrdil v tom, že s příchodem nového roku nenastává žádné markantní zdražení v oblasti energií a že rovněž dopad konsolidačního balíčku bude zvládnutelný,“ poznamenal Lukáš Kovanda.

Očekává, že růst maloobchodních tržeb bude celý letošní rok sílit, a to zejména díky nadále klesající inflaci a vyhlídce na zhruba až čtyřprocentní růst reálných mezd. Celoročně by tak růst maloobchodních cen mohl dosáhnout 4,3 procenta.

Pomohly nákupu na internetu

To, že se budou tržby v maloobchodě nadále zvyšovat, odhaduje rovněž Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHS. Povšiml si, že lidé začali výrazně více nakupovat na internetu. „On-line obchody vykázaly růst tržeb o 13,2 procenta,“ uvedl pro FAEI.cz Křeček.

Dodal, že zákazníci zákazníci hojně navštěvují srovnávače cen, které jim umožňují nakoupit vybrané produkty za nejnižší ceny dostupné na trhu. „Oproti nákupům v kamenných prodejnách tak mohou výrazně ušetřit. Na druhou stranu zase většinou musí platit za doručení zásilky a vybrané produkty nemají hned po ruce,“ konstatoval Křeček.

Připomněl, že zatímco tržby například ve specializovaných prodejnách s kosmetickými a toaletními výrobky výrazně vzrostly, zákazníci méně utráceli za výrobky pro domácnost, ale také za oděvy nebo obuv.

Martin Kron, analytik z Raiffeisenabank se mimo jiné zaměřil na zvýšený prodej potravin, a to po dlouhých dvaceti měsících poklesu. Podle něho to souvisí s lednovým zlevňováním, jak o tom mluvil už Lukáš Kovanda z Trinity Bank.

„Zdá se, že obchodníci konečně pochopili, že není možné neustále nafukovat ceny nahoru. Lidé v mnoha případech přestali akceptovat vysoké nároky obchodníků a zároveň tu byl velký celospolečenský tlak, aby lednové přecenění nebylo zničující,“ uvedl pro FAEI.cz Kron.

Právě toto změna chování podle něho přinesl hmatatelný výsledek. „Je ale třeba zůstat ostražitý a sledovat, zda k přecenění zboží a služeb nedochází postupně v průběhu roku. Zároveň obchodníci pravděpodobně chtěli zvýšit své obraty a ve větší míře bojovat o zákazníky,“ sdělil Kron.

Psychologický vliv nízké inflace

Podle ekonoma Martina Gürtlera z Komerční banky ukazují aktuální údaje o maloobchodních tržbách na pokračující vzestupný trend spotřebitelské poptávky, k čemuž přispívá i obnovený růst reálných mezd a rychlý pokles inflace.

„Samotný návrat inflace na dvouprocentní cíl ČNB navíc může mít i psychologický vliv. Pokles úrokových sazeb pak může být impulsem k částečnému rozpouštění vysokého stavu nahromaděných úspor,“ uvedl pro FAEI.cz Gürtler.

Současně upozornil, že úroveň poptávky zůstává po předchozím strmém poklesu stále velmi nízká. „Navzdory tomu, že spotřeba domácností v loňském poslední čtvrtletí mezičtvrtletně vzrostla o 0,5 procenta, oproti předpandemickému období její úroveň zaostávala o výrazných 8,3 procenta,“ konstatoval Gürtler, podle něhož by obnovený růst spotřeby domácností měl být hlavním zdrojem mírného oživení ekonomiky v letošním roce.

„S ohledem na to, že růst reálných mezd byl i přes napjatý trh práce dosud pouze skromný, nelze očekávat, že růst spotřeby domácností bude raketový. Půjde spíše o postupné oživení spotřebitelských výdajů,“ dodal Martina Gürtlera z Komerční banky.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek