Tržby za prodej služeb ukazují na pozvolné oživování poptávky

Tržby za prodej služeb v ČR se v prosinci zvýšily v reálném vyjádření meziměsíčně o 0,8 procenta. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu. Optimismus plynoucí z poměrně silného prosincového růstu však kazí sestupná revize pro listopad.
Obrat v tržbách za prodej služeb ke konci loňského roku by mohl signalizovat oživení spotřebitelské poptávky. Stejně tak, jako postupně rostoucí tržby v oblasti stravování a ubytování. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zatímco původně data ukazovala na listopadový růst tržeb o 0,6 procenta meziměsíčně, nyní to již je pouze 0,1 procenta. Meziročně byly podle sezonně očištěných dat tržby v prosinci nižší o 1,5 procenta a za předpandemickým únorem 2020 jejich úroveň zaostávala o 0,5 procenta.

Silně v prosinci rostly hlavně tržby v oblasti ICT a dopravy. Tržby za prodej infomačních a komunikačních služeb byly meziměsíčně vyšší o 1,8 procenta a v dopravě a skladování o jedno procento, kde se navíc zvyšovaly druhý měsíc v řadě.

V sektoru dopravy a skladování přitom po velkou část roku 2023 docházelo k poklesu tržeb vlivem nižší kupní síly domácností. Obrat ke konci loňského roku by tak mohl signalizovat oživení spotřebitelské poptávky. Stejně tak, jako postupně rostoucí tržby v oblasti stravování a ubytování.

Výsledek za celé čtvrté čtvrtletí loňského roku je stále slabý, i tak ale indikuje obrat v trendu. Celkové tržby za prodej služeb vzrostly mezičtvrtletně pouze o 0,1 procenta, avšak poté, co v předchozích dvou kvartálech rychle klesaly o více než jedno procento. Trend sestupu poptávky tak ustal a poslední měsíce data naopak ukazují na obrat pozitivním směrem.

Z mezičtvrtletního úhlu pohledu rostly hlavně tržby za poskytování vysoce kvalifikovaných služeb (+1,3 % q/q) či také v oblasti stravování a ubytování (+1,2 % q/q). Při srovnání s předpandemickým koncem roku 2019 patřila ale oblast stravování a ubytování mezi nejvíce zasažené, když jejich tržby v posledním loňském čtvrtletí stále zaostávaly o 18,2 procenta za touto úrovní.

Obnovený růst reálných mezd a vysoká úroveň úspor domácností by měly v letošním roce přispět k pozvolnému oživení spotřeby domácností. Ta by měla být podle nás hlavním zdrojem růstu tuzemské ekonomiky. Ten pro letošek odhadujeme ve výši stále poměrně skromných 0,8 procenta, navíc po loňském poklesu o 0,4 procenta.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB