
Největší potenciál úspory podle aktuálních dat dává výměna starého elektrokotle za tepelné čerpadlo – tři čtvrtiny zákazníků v takovém případě ušetří více než pětinu spotřeby, šest z deseti pak více než 40 procent. U fotovoltaiky s baterií dosáhla větší než 40procentní úsporu elektřiny čtvrtina zákazníků.
Pouhé jednotky procent zákazníků po pořízení technologií neuspořily, což si ČEZ Prodej vysvětluje například tím, že majitel instaloval nový typ vytápění do nezatepleného domu, nebo do domu s nevyhovující otopnou soustavou, případně domácnost výrazně navýšila spotřebu.
Výrazně nižší spotřeba
I tak ale platí, že investicí do fotovoltaických panelů či tepelných čerpadel (případně kombinací obou technologií, pozn. aut.) drtivá většina lidí výrazně ušetřila. ČEZ Prodej v rámci rozsáhlé analýzy zpracoval data o roční spotřebě elektřiny zákazníků před pořízením technologie a poté.
Celkem sledoval data u zhruba 2,5 tisíce zákazníků. Srovnávalo se přitom stejné období (délka i měsíce v roce) pro eliminaci sezónních výkyvů.
Třetina domácností, které investovaly do fotovoltaiky s baterií, zaznamenala snížení spotřeby elektřiny v rozmezí 20 až 40 procent, což v průměru odpovídalo snížení spotřeby o téměř čtyři megawatthodiny (MWh) ročně. Čtvrtina domácností snížila spotřebu dokonce o více než 40 procent.
Více než 60 procent lidí, kteří nahradili elektrické vytápění (většinou elektrokotel) tepelným čerpadlem, snížilo svou spotřebu minimálně o 40 procent. Nejčastěji činila úspora 40 až 60 procent, kdy lidé snížili spotřebu v průměru o více než 11 MWh za rok.
„Fotovoltaické systémy a tepelná čerpadla umožňují efektivně a dlouhodobě šetřit na energiích. Teď máme pro naše zákazníky přesná čísla. Jsme rádi, že přibližně 90 procent našich zákazníků s fotovoltaickými elektrárnami i tepelnými čerpadly zaznamenalo konkrétní a měřitelnou úsporu,“ řekl generální ředitel ČEZ Prodej Tomáš Kadlec.
Alespoň nějaké snížení spotřeby po pořízení fotovoltaiky analýza ukázala u 91 procent zákazníků, v případě tepelného čerpadla pak u 87 procent klientů.
Firma upozornila, že analýza vychází jen z dat spotřeby odběrného místa, neumí tedy zohlednit změnu chování zákazníka po pořízení technologie. Například to, že někdo začne elektřinu z fotovoltaiky využívat na vyhřívání vody do bazénu, nebo s pořízením tepelného čerpadla si dopřeje větší teplotní komfort v místnostech.
Desítky tisíc solárních střech
Podle údajů, které FAEI.cz poskytla Solární asociace, vzniklo v uplynulém roce téměř 83 tisíc nových fotovoltaických elektráren. Objevily se především na střechách rodinných domů, připojovat se však začínají i velké firemní elektrárny a první solární parky.
„Dnešní růst táhnou střešní elektrárny pro rodinné domy či firmy. Chceme-li však potenciál solární energie v Česku využít a hlavně se připravit na velice reálný scénář, že se uhelné elektrárny budou odstavovat dříve, než se čekalo, musíme přidat ve výstavbě solárních parků,“ upozornil výkonný ředitel Solární asociace Jan Krčmář.
„Jinak se můžeme dostat do situace, kdy se uhelné elektrárny přestanou provozovatelům vyplácet a nové jaderné bloky ještě nebudou postavené. Bez dostatku obnovitelných zdrojů jako je slunce a vítr u nás bude elektřina výrazně dražší než u sousedů,“ varoval.
Co se týče tepelných čerpadel, v uplynulém roce jich bylo podle dat ministerstva průmyslu dodáno na tuzemský trh celkem 55,6 tisíce kusů. „Meziročně tak došlo k mírnému poklesu o osm procent, neboť v roce 2022 bylo dodáno 60,4 tisíce tepelných čerpadel,“ uvedl rezort.
Naprosto dominantním systémem je vzduch-voda, které tvoří přibližně 95 procent celého trhu. Od roku 2010 bylo na český trh dodáno zhruba 286 tisíc tepelných čerpadel.