Přibývá požárů fotovoltaických panelů na střechách. A bude hůř

Letošních požárů fotovoltaických systémů je už podle údajů Hasičského záchranného sboru více než za celý loňský rok. S tím, jak se rozvolňují pravidla pro instalaci solárních panelů, se situace nejspíš bude ještě zhoršovat.
Požár střechy s fotovoltaickou instalací v Hradci Králové. Ilustrační foto: HZS Královéhradeckého kraje/Michal Fanta

Před dalším nárůstem požárů fotovoltaických systémů varovala Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT) v prohlášení, které má redakce FAEI.cz k dispozici. Upozornila, že od konce letošního ledna je možné fotovoltaickou elektrárnu s výkonem do 50 kilowattů při splnění stanovených podmínek vybudovat bez povinného požárně bezpečnostního řešení.

Hasičský záchranný sbor od ledna do července evidoval celkem 45 požárů fotovoltaických systémů, další případy přibyly v srpnu. V minulém roce bylo takových požárů 29 a v předchozích letech nanejvýš 15 ročně. Hlavním důvodem je skokový nárůst fotovoltaických instalací.

Nezapomínat na bezpečnost

Inženýrská komora v této souvislosti apelovala na stavebníky, aby nepodceňovali projektovou přípravu a zapojení autorizovaných osob do přípravy, realizace i provozu solárních elektráren.

„Určitě nedoporučujeme jít cestou montáže podle internetu a nakoupit nejlevnější výrobky s cílem co nejvíce ušetřit. Nesprávný návrh řešení, nevhodné materiály nebo neodborná instalace významně zvyšují riziko požáru. A to se může prodražit: Ohroženy mohou být nejen celé nemovitosti, ale i lidské zdraví a životy,“ uvedl Robert Špalek, předseda ČKAIT.

PSALI JSME:
Češi si chtějí elektřinu vyrábět sami. Čeká se další solární rekord

Největší riziko je právě u rodinných domů. Podle Jana Petereka, autorizované osoby v oboru požární bezpečnosti staveb, začne hořet jen výjimečně kvůli poruše na samotném solárním panelu. Příčina bývá většinou ve zkratu v navazujících rozvodech a elektrických zařízeních.

Panel svou konstrukcí požár nešíří, to ostatně dokázaly zkušební testy, které provedla společnosti K.B.K. fire v roce 2022 v laboratořích Univerzitního centra energeticky efektivních budov pražského Českého vysokého učení technického.

Riziko vzniku a následného šíření požáru se podle zkušeností expertů na požární bezpečnost týká často konektorů na kabeláži pod stejnosměrným napětím, hořlavých obalů kabelů nebo nekvalitních nebo neodborně zapojených zařízení, jako jsou měniče napětí či odpojovače/optimizery. Příčin ale může být více včetně nevhodné střešní krytiny.

„V poslední době dochází i k rozmachu plastových nosných konstrukcí, které kvůli nižší ceně nahrazují nehořlavý materiál a na nichž jsou uloženy panely. Plastová konstrukce ale není podle příslušné vyhlášky přípustná z hlediska bezpečné instalace, proto je nutné v těchto případech projít řádným stavebním řízením bez ohledu na výkon fotovoltaiky,“ uvedl Josef Král, autorizovaná osoba v oblasti požární bezpečnosti staveb.

PSALI JSME:
Dlouhé čekací lhůty na instalaci solárních panelů nahrávají lepšímu plánování

Hrozba pro zasahující hasiče

Dalším velmi důležitým výstupem bezpečné instalace je, aby bylo možné každou fotovoltaickou elektrárnu v případě požáru deaktivovat. Jedním z řešení je zapojovat solární panely v sérii maximálně dvou až čtyř kusů.

Realita, která může ohrozit životy hasičů v případě požáru, ovšem bývá zcela jiná. Běžně jsou k vidění rodinné domy s napětím ve stejnosměrné části 600 až 800 voltů, někdy i více. Pokud je ale při hašení střechy stejnosměrné napětí vyšší než 400 voltů, hrozí hasičům vysoké riziko smrtelného úrazu a velící důstojník má oprávnění přerušit zásah.

Situaci stavebníkům, autorizovaným osobám ani dodavatelským firmám neusnadňuje nejednoznačnost vyhlášek definujících požadavky na instalace FVE systémů. V současnosti například neexistuje žádná normová hodnota „bezpečného“ napětí.

„S ohledem na vše výše uvedené velmi doporučujeme všem, kdo si fotovoltaické elektrárny pořizují, aby si ve vlastním zájmu nechali od autorizovaných osob zpracovat požárně bezpečnostní řešení a požadovali jeho naplnění i od dodavatelských společností,“ uvedl předseda ČKAIT.

PSALI JSME:
Češi loni přišli o 1,7 miliardy. Neměli pojištění proti požárům

Podle něho by to mělo být samozřejmé i pro fotovoltaiky s malým výkonem, u nichž není zapotřebí stavební řízení. „Malé finanční výlohy mohou předejít veliké škodě. Ostatně nedivili bychom se, kdyby se podobná dokumentace a bezpečnostní řešení staly do budoucna povinností i pod tlakem pojišťoven,“ poznamenal Špalek.

Nezapomínat na pojištění

Společnost Renomia, která se specializuje na oblast risk managementu, pojištění, řešení škod a další související služby, zase upozornila na jiný problém: Správné pojištění fotovoltaické elektrárny.

Pokud jsou solární panely umístěny přímo na objektu, typicky na střeše domu nebo na vedlejší stavbě, považují se podle firmy za příslušenství tohoto objektu, respektive za jeho stavební součást. Proto také navyšují celkovou hodnotu nemovitosti a o tuto hodnotu je třeba navýšit také celkovou pojistnou částku pro danou stavbu.

Zároveň je nutné o jejich existenci informovat pojišťovnu. „Obecně lze říci, že v těchto případech není třeba uzavírat novou smlouvu, pojištění fotovoltaické instalace je možné jednoduše zahrnout do pojištění celé budovy,“ konstatovala Renomia ve zprávě, kterou poskytla také redakci FAEI.cz.

PSALI JSME:
Aby solární panely nezpůsobily víc škody, než užitku

Jsou-li panely umístěny samostatně, například na zahradě, pojišťují se jako vedlejší stavba. V případě souboru vedlejších staveb je třeba jejich hodnotu zohlednit v celkovém limitu pro tyto stavby.

V rámci pojištění nemovitosti jsou u pojištění občanského majetku solární panely pojištěny na stejná pojistná nebezpečí jako samotná stavba, jako je třeba požár, výbuch, vichřice, úder blesku, případně povodeň či záplava.

„Pozornost je třeba věnovat i dalším rizikům, která nejsou součástí základních živelních nebezpečí, zejména pak přepětí a podpětí, které může být u elektrických a strojních zařízení častou příčinou jejich poškození,“ upozornila společnost.

K pojištění stavby lze u většiny pojišťoven pojistit elektrická a strojní zařízení také „allriskově“, tedy na všechna rizika, která nejsou výslovně vyloučena. Takové krytí pak zahrnuje téměř jakékoliv nahodilé poškození či zničení, ale také například technickou, elektrickou či mechanickou poruchu.

PSALI JSME:
Domácnosti roky neaktualizují pojistku. Dostanou jen zlomek škody

Zavřít reklamu ×
  1. co to je za blbost zapojovat max 3 panely do série? Panel má cca 30V x 3 panely je 100V. Měnič mívá většinou startovací napětí na 300V do 1000V. Co je mimo rozsah nebere. Bavím se o měničích od 5kW

    • A proč ty píšeš takové očividné blbosti? Vždyť ty si pleteš regulátor a měnič. Vstupní napětí měniče je dimenzováno na napětí baterie, což je například 15x LiFePo4 = cca 58V
      Má snad doma někdo baterii 1000V?
      A proč by se měl omezovat počet sériově spojených panelů máš napsané přímo v článku – kvůli bezpečnosti hasičů při případném zásahu. Koneckonců není žádný problém spojit více regulátorů pro nižší napětí paralelně, takže výkon není nijak omezen.

      • V dnešní době jž na každý panel či soustavu několika panelů RSS odpojovač s výstupním napětím 1V, které se nikam dále nedistribuuje. Což je pro zásah HZS ideální. Bohužel se jedná o nově projektované FV elektrárny. Když si to budou lidi skládat sami, tak se na odpojovače vyprdnou, protože stojí čtvrtinu až půlku ceny panelu. A když se plebs nehlídá, dokáže vymýšlet opravdu kde co. Viz Pája výše :-/

    • Spousta regulatoru ma max vstupni napeti 150 az 200V.To co je podle vas blbost je pro nekoho mnohem bezpecnejsi napeti,mensi string mene nachylny na zastineni,na zavadu nebo chybu v zapojeni.A par stokorun nebo tisicikorun navic za kabelaz je naprosto marginalni problem.Kdyz si projdu tech.specifikace vsech systemu pro vysokonapetove stringy(napr.600-1000V)tak jedinou vyhodu spatruju v uspore kabelaze ze strechy k regulatoru.Zadne jine plusy takovy system nema-nizkonapetove systemy umi vsechno jako vysokonapetove.

  2. Máme tu stovky tisic instalací a bavime se o desitkach požárů za rok.
    Připominá mi to cocotivid, kdy jedno ditě zemřelo a tisice jsme naočkovali byť jim naprosto nic nehrozilo!
    To samé statistika umrti, kde na náš slavný cocotovid zemřelo 0,3% tudiž 99,7% lidi přežilo, ale 7 milionů podlehlo statistikám, že starši osoby kolem 79 let zemřely.
    To je jako bych napsal, že Babiš je z gruntu hodnej chlap. Cítíte tu ironii, že?

  3. Jestli umí Česká komora autorizovaných inženýrů počítat, tak může být s urovní bezpečnosti max. spokojená, neb statisticky se počet požárů vzhelem k počtu nových instalací několikanásobně snížil.

  4. A proto FVE na střeše ani omylem . Nechtěl bych vyhořet . Jedná se o nekvalitní panely a jiné elektrosoučásti .

  5. Ten článek vyznívá dost podivně, protože semele všechno možné! Podstatné je to, že se FVE montují na nevhodný hořlavý podklad a že ty články se hůře hasí.
    Formulace o řazení max. 3 článků do série je také zavádějící, protože autor primárně nechápe rozdíl mezi sériovým a paralelním zapojením a proč se to vlastně zapojuje zrovna tak.
    Chápal bych požadavek, aby to bylo rychle rozpojitelné ve více bodech, i když to zase snižuje spolehlivost funkce, protože každý takový bod je potencionálním zdrojem poruchy, která by se pak i hůře hledala.
    Problém je, že zákony a normy si často odporují a i ty různé rychlokvašné firmy nabírají k montáži nevhodné lidi, které jen narychlo proškolí. Kdo dělal v elektrooboru, ten ví, že nějaké rychlé proškolení z vyhlášky 50 nenaleje do hlav potřebné vědomosti.

  6. Tak za 1. – nepřibejvá požárů panelů, ale domů s panely na střeše! 🙂

    A za 2. – nikdo neví, co bude…, leda bůh 😉 Tak si pisálku nehraj na boha a nesejčkuj!!! 🙁

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB