Máme více platebních terminálů, než ekonomicky vyspělejší Německo

Analýza
V různých ekonomických ukazatelích včetně hrubého domácího produktu (HDP) na jednoho obyvatele sice Česká republika s Německem jasně prohrává, ale jsou i oblasti, kde jsou na tom čeští obyvatelé překvapivě lepší. Jednou z nich je dostupnost platebních terminálů, kde Česko patří ke „zlatému“ evropskému středu, zatímco Německo tento žebříček uzavírá spolu se Slovenskem.
Stále více Čechů nakupuje prostřednictvím platebních karet. Ilustrační foto: Pixabay.com

Vyplývá to z dat společnosti Global Payments a Mastercard, které má redakce FAEI.cz k dispozici. Premiantem v dostupnosti platebních terminálů jsou turistické destinace Řecko a Španělsko, kde je 72, respektive 46 terminálů na tisíc obyvatel. Česko má zhruba 27 terminálů a je na tom stejně, jako Švédsko, Chorvatsko a Polsko.

Ve zmiňovaném Německu a Slovensku je jen dvanáct terminálů na tisíc obyvatel. Hůře než Česko je v žebříčku například ještě Maďarsko, Nizozemsko, Slovinsko, Rakousko nebo Bulharsko. Naopak lépe je na tom třeba Francie, Itálie, Velká Británie, Lotyšsko nebo Malta.

Bezkontaktní platby

V porovnání s minulými deseti lety se český platební trh proměnil k nepoznání. Zatímco dříve Češi upřednostňovali platby v hotovosti, dnes již probíhá 99 procent plateb bezkontaktně.

„Čtvrtina z nich se navíc uskuteční prostřednictvím mobilu nebo hodinek. Zhruba šedesát procent bezkontaktních plateb probíhá přes Apple Pay, pětatřicet procent přes Google a zbylých pět procent přes Garmin,“ konstatoval ekonom ze společnosti Global Payments Ondřej Stříbrský.

PSALI JSME:
Češi platí bezkontaktně už deset let. Ale stále mají nejnižší limit v Evropě

K podobným výsledkům došel i výzkum České bankovní asociace (ČBA)o platebních zvyklostech Čechů v roce 2021. Podle výsledků, které asociace zveřejnila na svém webu, jsou čeští zákazníci otevření inovacím. A tak například mobilem už loni platila přibližně pětina obyvatel.

„Pozitivní vztah lidí k těmto novinkám podpořila částečně i pandemie koronaviru, během které se náš život přesunul do on-line světa a většina lidí se musela přizpůsobit řadě věcí, na které nebyla zvyklá,“ sdělil Tomáš Hládek, gestor Komise ČBA pro platební styk.

„Vedle peněženky je právě mobilní telefon věc, kterou při sobě neustále nosíme a využíváme. Podle našeho průzkumu využívají tuto možnost zejména mladí lidé, takže se dá předpokládat, že počet uživatelů poroste, a to přímo úměrně s tím, jak budou stárnout další generace,“ dodal Hládek.

Terminál v mobilu

Platebních terminálů v Česku výrazně přibylo právě během pandemie. Největší zásluhu na dostupnosti mají nové technologie, jako jsou terminály v mobilu.

PSALI JSME:
Telefon jako platební terminál? Ano, ale zatím jen pro mobily s Androidem

„Naši aplikaci GP tom, která promění mobilní telefon v terminál na přijímání karet, si jen za poslední rok a půl pořídilo v Česku 15 tisíc podnikatelů. Bezkontaktní platby tak mohou jednoduše přijímat i drobní obchodníci, kteří si dříve terminály nemohli dovolit,“ poznamenal Ondřej Stříbrský ze společnosti Global Payments.

V Česku také funguje solidní podpora pro malé podnikatele, kteří chtějí vyjít vstříc zákazníkům a chtějí začít karty přijímat. Díky programu Česko platí kartou od ministerstva průmyslu si teď mohou živnostníci pořídit terminál v mobilu na půl roku zdarma bez jakýchkoliv poplatků.

„Jsem rád, že projekt pokračuje a podle počtu poskytnutých platebních terminálů a platebních bran je úspěšný. Projekt je přínosný především pro malé podnikatele, kteří si bezhotovostní systém plateb mohou vyzkoušet a pokud by jim nevyhovoval, tak jej zdarma vrátit,“ řekl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN).

K 1. srpnu bylo v rámci tohoto projektu poskytnuto již 23 606 platebních terminálů a 1 872 platebních bran. Vedle ministerstva a karetních společností projekt podporují také Asociace malých a středních podniků a živnostníků, Svaz obchodu a cestovního ruchu, Svaz průmyslu a dopravy, Asociace českého tradičního obchodu a Sdružení místních samospráv.

PSALI JSME:
Hledat peněženku nebo kartu už nebude třeba. Mastercard zahájil novou éru biometrického ověřování plateb

Platební karty

Pro většinu české populace je primární metodou placení právě platební karta, kterou bylo loni provedeno už 59 procent všech transakcí.

„Mohlo by to být až 75 procent, kdyby v šestnácti procentech případů zákazníci nenaráželi na nemožnost zaplatit kartou u obchodníků, ale i toto číslo se za posledních pět let výrazně zmenšilo,“ řekl Michal Čarný, generální ředitel Mastercard Česká republika a Slovensko.

Dodal, že dvě třetiny držitelů karet dokonce absence možnosti zaplatit kartou od nákupu odradí. „Z našich výzkumů navíc jednoznačně vyplývají i benefity pro obchodníky. Po zavedení terminálu se jim totiž obrat zvýší v průměru o 12 až 18 procent,“ připomněl Čarný.

V Evropě patří mezi nejrozvinutější platební země ty, které leží na jihu. „V zemích, jako Řecko, Španělsko či Itálie, jsou obchodníci schopni mít hned několik terminálů od různých poskytovatelů. Jejich dostupnost je totiž jednoznačnou výhodou pro turisty,“ vysvětlil Ondřej Stříbrský ze společnosti Global Payments.

PSALI JSME:
Hotovost při platbě v zahraničí preferují dva z pěti Čechů

Průkopníky v bezhotovostních platbách či bezhotovostní ekonomice ale nalezneme na opačné straně Evropy – v severských zemích. Je tomu tak především kvůli jejich velké rozloze a nízké hustotě zalidnění. Hotovost místní téměř nevyužívají, naopak se k ní přiklání spíše turisté.

Balkánské a německy mluvící země jsou v počtu terminálů, v porovnání se zbytkem Evropy, velmi pozadu.

„V německy mluvících zemích se pak setkáváme ještě s další zvláštností – stále je možné narazit na prodejny přijímající pouze karty Maestro. Což je velký problém pro všechny cestovatele, protože zde zkrátka nezaplatí,“ řekl Stříbrský. Situace se podle něj ale zlepšuje zejména v Rakousku, které je více orientované na turismus.

Na Balkáně pak infrastruktura pro placení kartou není stále příliš rozšířená. „V Rumunsku se nám to daří úspěšně měnit. Náš terminál v mobilu si zde pořídilo již 3,5 tisíce obchodníků. Navíc jsou Rumuni velmi otevřeni všem novým způsobům plateb včetně kryptoměn,“ uvedl Stříbrský.

PSALI JSME:
Rakousko se postavilo proti regulaci hotovosti, kterou plánuje EU

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Technologie

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB