Míra nezaměstnanosti? Líp už nebude, průmyslníci chystají propouštění

Názor
Míra nezaměstnanosti v červnu setrvala na své květnové úrovni 2,6 procenta. Jde o potvrzený rekord tohoto milénia. Je to totiž nejnižší míra nezaměstnanosti od druhé poloviny 90. let.
V příštím roce míra nezaměstnanosti mírně poroste, zejména kvůli ochabování průmyslové produkce. Foto: Pixabay

V červnu vrcholí příprava na letní sezónu, což podporuje vytváření pracovních míst v turistickém ruchu či lázeňství, ale také pochopitelně v zemědělství, stavebnictví či lesnictví. V turistickém ruchu panuje už nyní nebývale kritický nedostatek pracovní síly.

S nedostatkem vhodné pracovní síly se ale potýká celá ekonomika, která momentálně vykazuje počet volných pracovních míst, který jen o procento zaostává za svým absolutním rekordem, když přesahuje 340 tisíc pozic.

Nedostatek pracovní síly pohání růst mezd, který výrazně přispívá k inflačním tlakům v ekonomice a současně ke snížení ziskovosti tuzemské podnikové sféry na nejnižší úroveň od přelomu milénia.

PSALI JSME:
Nejsou lidi. Některé sezónní práce se nerozběhnou

Míra nezaměstnanosti se však ocitá se na svém pomyslném dně. Další výraznější pokles už čekat nelze, maximálně o jednu či dvě desetinky procentního bodu, a to ještě letos. Avšak v příštím roce už míra nezaměstnanosti mírně poroste, zejména kvůli ochabování průmyslové produkce, které škodě nepříznivá mezinárodní ekonomická situace, obchodní války či hrozba tvrdého brexitu.

Při pokračující ztrátě dynamiky tuzemského průmyslu lze právě už od příštího roku očekávat růst míry nezaměstnanosti, byť nejprve jen velmi pozvolný. Míra nezaměstnanosti je totiž zpožděný makroekonomický ukazatel, který se vyvíjí se zpožděním za většinou dalších makroekonomických indikátorů.

V letošním roce vykáže míra nezaměstnanosti celkovou úroveň 2,9 procenta, v příštím pak 3,3 procenta.

Autor je hlavní ekonom společnosti Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Podniky začínají propouštět, český průmysl padá do mizérie

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Zaměstnání

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru