Podniky začínají propouštět, český průmysl padá do mizérie

Názor
Český průmysl padá do mizérie. Podmínky v něm se v lednu druhý měsíc v řadě zhoršily. Poprvé za šest let průmyslové podniky propouští. Důvodem je pokles objemu výroby a nových zakázek. Český průmysl doplácí z velké části na neblahý zahraniční vývoj. Částečně si ale za méně zakázek můžeme sami. Z důvodu až přílišného růstu mezd napříč ekonomikou totiž průmysl ztrácí konkurenceschopnost.
Mizérie českého průmyslu je klíčovou příčinou, proč letos česká ekonomika zpomalí výrazněji, než se ještě nedávno čekalo. Foto: Pixabay

K zásadním zahraničním důvodům ztráty dynamiky českého průmyslu, která trvá už rok, patří zpomalení Číny a s ním související postupný pokles německého průmyslu. Ten v lednu vykázal první zhoršení provozních podmínek za poslední více než čtyři roky. Nepříznivý vývoj v Číně a v Německu je přitom z podstatné míry výsledkem politických činů.

V prvé řadě se jedná o rozpoutání obchodní války mezi Čínou a Spojenými státy, která vnáší do světového obchodu značnou porci nejistoty a bere vítr z plachet čínskému spotřebiteli, ale třeba i německému a tedy také českému průmyslníkovi.

Další porci nejistoty pak představuje politický chaos související s odchodem Británie z Evropské unie. Obava z takzvaného tvrdého brexitu ochromuje německý průmysl a zprostředkovaně také český průmysl a české exportéry.

PSALI JSME:
Brexit si už teď vybírá svou daň na českém dovozu z Británie

Británie je, resp. před vznikem brexitového chaosu byla, zejména po zahrnutí nepřímého vývozu největším odbytištěm tuzemského exportu ze všech zemí, s nimiž nemáme přímou hranici.

Vedle Číny a obchodní války, která zásadně přispívá k čínskému zpomalení, je dalším důvodem poklesu tuzemského průmyslu „homologační krize“ evropských automobilek. Ty se zadrhly z důvodu loňského zpřísnění podmínek měření emisí. Přechod na přísnější normy úřadů Evropské unie způsobil automobilkám značné potíže a ochromil celý evropský autoprůmysl, a to i nesčetné české subdodavatele.

Další výhled českého průmyslu je chmurný. Nezdá se, že by popsané příčiny mohly rychle odeznít, a i kdyby odezněly, bude si průmysl nějaký čas „lízat rány“. Mizérie českého průmyslu je klíčovou příčinou, proč letos česká ekonomika zpomalí výrazněji, než se ještě nedávno čekalo. Na tříprocentní růst teď musíme zapomenout, úspěchem bude i dosažení tempa růstu v pásmu od dvou do 2,5 procenta.

Autor je hlavní ekonom společnosti Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Česká ekonomika letos dále zbrzdí, potvrzuje ministerstvo financí

Zavřít reklamu ×
 1. „Částečně si ale za méně zakázek můžeme sami. Z důvodu až přílišného růstu mezd napříč ekonomikou totiž průmysl ztrácí konkurenceschopnost. “

  Zaměstnanci by za stejnou práci chtěli brát třeba 50 % německé mzdy a ne 30 % jako dosud. To je drzost a nekonkurenceschopnost..co?

  • Průšvih je ten, že na světě existuje spousta zemí, kde to můžou vyrábět i za 20% německé mzdy. A dokonce jsou některé i v EU, jako například Bulharsko a Rumunsko.

   • proto nikdy se nemělo dovolit aby zahraniční firmy měly své závody jinde v zahraničí .Ono je mala kupní sila a proč mzda dnes není žádná Slava ono ať někdo řekne že za komunistu bylo hůř tak si spočítají jak to skutečně bylo ono ceny k přepočtu ke mzdě jsou skoro stejný některé i dražší a kvalita dnes je daleko horši

    • Akorát, že ty zahraniční firmy platí lépe, než ty tuzemské, a ty platí lépe, než bývalé národní podniky. Co s tím????

    • To myslíte vážně? Že je to stejné, tak si sedněte a počítejte, ovšem nesmíte brát v potaz průměrnou mzdu jak to máte někteří ve zvyku na tu v Česku dosáhne velmi málo pracujících ( neberu v potaz parazity zneužívající system ) a na druhé straně porovnejte také kvalitu veškerého zboží.

   • A za kolik procent Německé mzdy pracují naši zaměstnanci? a kam jdou ušetřene peníze za mzdy? Těm 4% miliardářů a milionářů!

    • Němec má asi 20-100 x vyšší produktivitu než čech, ale bere jenom cca 3 násobně více. Co s tím????

     • je vidět že si v německu nedělal,tak jak se hákuje u nás je noční můra němců

     • To myslíš vážně? Je zajímavé, že do Německa jezdím relativně často na služební cesty a vidím tu jejich produktivitu. Blbej Čech je tam učí jezdit dělat jejich práci. Ano, jsou v práci i 12h, ale je to lážo plážo. To, že tam jsou ještě neznamená, že makají. Neříkám, že všichni jsou stejní, jsou i výjimky.

     • Amalia – hloupá Husičko, němec si sedene k prknu, chopí sxe tuštizny, a vymyslí výrobek, která posléze začne vyrábět. čecháček akorát s nataženou paprčí čeká, co mu kdo dá vyrobit, protože sám nic vymyslet neumí, tak umí dodat akorát vyráběcí práce. Typickej českej výrobek – petrolejka z národního podniku MEVA stojí asi tak 140 Kč, a pokud vezmu stejně pracnej a matewriálově náročnej výrobek – zpětné zrcátko na mercedes, tak to stojí 10 000. Takže Němec, co ho vyrobí, odvede asi tak 70 krát více práce, než čecháček, ale dostane zaplaceno asi 2,5 x víc. Takže sama vidíte, že kdo je nedoceněnej, je Němec, a kdo přeplacenej, je čecháček.

   • Takto nemůžete uvažovat. To by lidé tu práci mohli dělat třeba zdarma. Proste zaměstnavatel musí nastavit svoje výrobní kapacity a technologie i postupy takovým způsobem aby byl konkurence schopny , měl maximální produktivitu a kvalitně zaplatil kvalitní zaměstnance.

   • Tak se tam jdi podívat a popovídej si s nimi .Mladí jim utekli do západních států ,nemají dětí , vesnice vylidněné ,města jak po válce, budoucnost žádná.

  • Odpověď máš v článku. Nemci vyváží do číny. My ne, protože si to Ods, Lidovci, Stan, Piráti, Top-owno, nepřeje.

 2. Tendenční článek. Kam se podívám všude chybí lidi. Berou každého kdo jde zrovna kolem.
  Doba kdy zaměsrnanec dostal přesně tolik aby do dalšího měsíce nechcípl hlady se snad blíží ke konci.

  • Vážený pane,
   nevím kde pracujete, ale u nás všechny podniky již dva měsíce propouštějí a začínají dělat na 4 dny v týdnu. Lidí je jak hnoje, jen práce řádně placená jaksi chybí

   • Miloš: Také to vidím jako p.Šebek: rekordy, a nemůžem sehnat lidi. Sám jsem v měsíci, kdy jsem marodil a bral si na to dovču, trhnul docela velké přesčasy, protože se brutálně nestíhá. Tak to máte asi jak kde…

 3. Kovanda stav se někdy pokecáme o tom prudkém nárustu mezd,který je tak prudký že je na konci průměrné mzdy v evropě….vy odborníci si vždycky vyberete nějakou mantru a pak to stále dokola melete,stejně jak stěma montovnama….

  • Ne, že dochází k zdražování výrobků a to ne z důvodu zvyšování platů, ale nastartování dalšího hrabání peněz zaměstnavatelů. Tak dlouho to budou přehánět, až opět způsobí krizi. Je to začarovaný kruh.

 4. Konkurenceschopnost se ztraci diky navysovanim mezd?To se musim smat…..rekl bych ze prichazi celosvetova krize spis z nadvyroby.Na to jak uz je to drahe v cr v porovnani ze zapadem by mnel byt prumerna mzda 50000kc.

 5. Palivo,potraviny,najem stejna cena jak v AT nebo DE.V porovnani s prumernym videlkem i nekdy drazsi u nas.A platy vseobecne zebracke….

  • A která praslovanská postbolševická země plná nekvalifikovaných manuálů má vyšší mzdy než ČR????

   • nemohu si pomoct, ale musím ještě jednou reagovat na tohle parabellum-primitivum, a že tam berou naše dělníky i odborníky všech profesí bez problémů, to bych rád věděl co jsi zač ,asi nějakej zapšklej bimbo

  • Palivo a potraviny, případně ceny aut jsou sice stejné, nájem rozhodně ne a cena práce už vůbec ne, nemůžete brát německý platy, když je cena práce 3 x nižší, ale nejen vaší, i ostatních. Pak by jste museli platit 1000,-kč u kadeřníka, 1000,-kč za hodinu práce řemeslníka, 1500,-kč za hodinu práce v neznačkovém servise atd. Jste úplně mimo ve srovnávání mezd a nákladů. Je vidět, že o životě venku víte prd a znáte akorát ceny příhraničních marketů. Aby vám zaměstnavatel mohl dát německou hodinovku, musí ji + svoji část výdělku naúčtovat tomu, kdo si práci objedná, myslíte, že se někdo takový najde. je mi vás s vaším myšlením líto.

   • Hošánku Jiří u kadeřníka platím 1000Kč /nevím kam chodí tvoje stará že ji neplatí / instalaterovi jsem taky zaplatila 800Kč za hodku , je vidět že o životě prd víš akorát tak ty chytrolíne

    • NO tak jsi hloupá a hlopý je i manžel, že to platí. Moje chodí jen občas ke kadeřníkovi, nad 300 kč nejde a vlasy si barví u kamarádky.

 6. Je-li výsledkem miliardových investic do vědy a výzkumu to,že naší hlavní konkurenční výhodou mají být nízké mzdy, tak je to vskutku tristní výsledek.

  • Bohužel, nejsme v mnoha oblastech konurenceschopní. Tatrovka nebo Zetor, pokud chtějí výrobky vyvézt na Západ, musí tam montovat západní motory, protože ty naše nevyhovují ohledně hlučnosti a emisí. Cena je pak někde jinde a prodej klesá. Naše motory montují jen pro výrobky na východ Evropy a do Číny.

 7. Propouští se aspoň u nás v okolních montovnách kmenoví zaměstnanci a nabírají agenturní z Východu. Nedivil bych se, kdyby objem zakázek klesal i díky špatné kvalitě subdodávek. Jo, na jedné straně ušetří za mzdy…

 8. Novináři přestaňte psát takovéto články!!! zbytečně vždy šíříte paniku, za krize můžete právě VY !!

   • Bohužel se většina ekonomů řídí jediným pravidlem…Inflace je potřebná a důležitá. Ale už zapomněli, že je kontraproduktivní, pokud jde o ropu, zemní plyn, hypotéky…Dnešní ekonomika stojí a padá na „náladách“ a řečech těch, kterým druzí naslouchají. Bohužel je dáván prostor k vyjádření především těm, kteří by měli být zticha.

    • Ne inflace je jen umělé vytvořený nástroj pro vybírání více peněz. Není potřebná a už vůbec důležitá.

 9. Kolonie, Kolonie a Kolonie, tj. „postavení“ celé České republiky. A protože jsme ekonomickou a hospodářskou Kolonií, jsme logicky i politickou Kolonií, což se odráží v podřízeném lokajském postavení ve válečném paktu NATO a hlavně EU.

  • Ještě ale dodejte kdo vyspělou průmyslovou zemi, s výrobky na světové úrovni, dostal do stavu kdy z nás je jen kolonie které dlouhá léta mohla konkurovat jedině nízkou cenou práce.

   • p Jan, ted bude mít bureš příležitost ukázat jak umí vést hospodfaření státu ?????? už se těším jak bude líp siola

 10. My nechceme pracovat zadarmo!!!To jsme ale drzouni!! Poctivě pracující člověk si nemůže dovolit ani vlastní bydlení, ale jsme strašný, že jsme tak nenažraný s platy 😀

   • Ale,vždyť Klaus, coby předseda vlády, prohlásil, že bude spokojený tehdy, až se Čechům vyplatí jezdit za nákupy do Německa. Takže je vlastně spokojený už poměrně dlouho.

  • NO jak se kdo zařídil, tak se má. Chytráci co chtěli ušetřit bydleli za totáče ve státním nebo podnikovíém bytě při nízkém nájmu a po jejich privatizaci se diví výši nájmů. Bodejť, vždyť je tam dlouholetý dluh v jejich údržbě. V društevních bytech musel člověk plati více, nyní ale tyto nájmy jsou nejnižší a navíc jsou ty byty téměř jejich, jen si jej musí převést do vlastnictví. Což je detail.

 11. To je dobrá hovadina, neznám žádnou firmu v mém okolí která by nenabírala, takoví keci úplně miluju ?

  • Pravdou je, že nabírají. Ale hlavně ty z východu. Ti pomalu a jistě likvidují venkovské prodejny. I když pracují na venkově, nic nenakupují, jen šetří. Dostávají i“levnou stravu“. Jsou nuceni šetřit, aby alespoň něco domů přivezli. Jejich práce, díky vyděračům, kteří tvrdí, že bez nich nemohou zaměstnání dostat, jsou na tom jako jejich otroci.

   • I u nás pracuje mnoho Ukrajinců. Nejsou zaměstnanci závodu, ale dodaní přes agenturu. Proto jim jezdí vyplácet mzdu zástupce agentury /řečeno jejich slovy mafián/. Jednou se prořekli, že mu každý musí „dobrovolně“ nechat z výplaty 3 000 Kč. Ale je to už tak asi 8 /možná 10/ roků. Takže dnes asi bude situace jiná /předpokládám, že se ta čáctka zvýšila/.

    • Jo, tak přesně takhle to je i ve firmě, kde pracuji. Vrchní kápo je mafián, platí je agentura, která pronajímá zaměstnance firmě. Dělají tady UZB,UKR, RO,MDA …

 12. JE MI Z CZECHISTANU NEKDY NA BLITI, CO SEM PISETE JSOU PLKY, NIKDY SE NEDOSTANEM NA UROVEN SKOPCAKU

 13. Milý Lukáši Kovando.
  Po přečtení tohoto analytického článku jsem se rozhodl, v souladu se svým vzděláním, zkušenostmi, reálnými daty z okolí, po analýze zpráv z jiných zdrojů včetně zahraničních, vývojem tohoto státu, mezinárodním vývojem, a s použitím kritického myšlení, dedukce a celého procesu myšlení, spolu s potřebnou mírou autocenzury se k tomuto článku raději nevyjadřovat. Dopustil bych se brutální urážky některých demokratických veličenstev.

 14. Hyundai Nošovice – lidi sedí týden doma a berou 70% ze mzdy.Teva Opava přechází z nepřetržitého provozu na pětidenní provoz – nejsou zakázky.Uprchlíku je v evropě přesně tolik kolik bylo plánováno takže ekonomický boom končí a přichází krize.A je jedno co ji spustí – je to stejně naplánováno jako vždy.

  • Milý Bubacku : v sousedství byla za socialismu textilka, která zaměstnávala 700 lidí. Týden co týden se posílal velký vagon látek do SSSR. Dnes již neexistuje. Nevím jak jsi starý, ale já si pamatuji, že náš export rozložil svými /korektně řěčěno naprosto nekompetentními projevy/ Havel /podívej se dnes např. na Zetor atd./ a hned po něm následoval Dlouhý, který se postaral o rozpuštění RVHP. Proč asi Havel jezdil do Ameriky a sbíral čestné doktoráty?

   • No jo, ale aby ta textilka uspěla v globální konkurenci, tak by musela obstát proti Čínanům. Tedy hlavně cenou. A jak to udělat při z principu vyšších provozních nákladech – poradte????

   • Tvl to jsou plky ,ještě chybí věta zlaty komunisti. To je přesný ,já pamatuji. Až to tady vymře od lidí jako jste vy tak se nám uleví. Ono celý život prožít za socíku a nechat si od státu utírat zadek to jo . Sakrbléé ještě pár let a bude klid. Mladý tohle nezajímá.

    • Ještě je tady možnost, kterou nebereš v potaz….že totiž prdneš do hlíny daleko dřív, než ti, co je napadáš. Určitě se ostatním uleví:)

   • A ten CCCP týden co týden neplatil a naši obchodníci neuměli udělat výměnný obchod za ropu. Teď tam látky neposíláte a vidíte, že by rusové chodili nazí?

   • NO tak Zetor bych vůbec nezmiňoval, ten je před krachem a určitě za to nemůže Havel. A je jisté, že za to zboží jsme od Rusáků nedostali vše, co jsme měli dostat. Ještě nám hodně dluží…

   • Taky znam jednu textilku, taky se vyváželo do cccp, a oni platili dodávkami nejmoderněšjších strojů jejich výroby, plus zbraněmi pro milice, atombordely na cvičení a podobně užitečn ým materiálem, a ředitel dostal volhu.
    Ty stroje místo platby, věčně nefungovaly, jednou se čekalo 3,5 roku na další pětiletku kdy byla naplánovaná výroba náhradních dílů. Tak se jelo skoro pořád na strojích značky koblen-daněk. Ne moc daleko za hranicí, byla i německá textilka, měli 10x mín lidí při 1,5 vyší výrobě, lepší kvality. Ale my měli stroje z roku 1929, osvědčená kvalita, nechápu proč nikdo nechtěl naše výrobky krom soudruhů z východu.

 15. To není pokles zakázek ,ale zaklad ekonomiky je že se musí točit peníze a kdo není hlupakem tak přeci 10% bohatých asi nevytrhne ekonomiku ,ale ty dole obyčejný lide ty jsou tažnou silou ekonomiky a když ty peníze budou mít tak budou i utrácet a tím se bude i víc vyrábět. At se každý podívá jak se pomalu a jisté v obchodech zdražuje i dost častou špatnými rozhodnutími EU a poplatky na úřadě a nesmyslnými papíry který dnes vyžaduji.

 16. Kdyby ti propuštění, mezi kterými je určitě hodně manualně zručných, šli dělat instalatéry, malíře pokojů, opraváře všeho druhu, to by bylo fajn, je jich hrozný nedostatek.

 17. Z důvodu až přílišného růstu mezd napříč ekonomikou totiž průmysl ztrácí konkurenceschopnost.
  Ten kdo tohle vyvrhl do placu by si měl lisknout…. To normálně rozumně uvažující jedinec nemůže říct, či napsat….

 18. Jenom doufám, že si soudruh Dlouhý sbalí všechny svoje vyžadované Ukroše a Rumuny a odtáhne i s nimi a ne, že to odnese český zaměstnanec.

  • Zcela hloupý omentář. Kdo bude dělat na zateplovačkách paneláků? Češi a Moraváci těžko, 90% techto dělniků jsou Ukrajinci. Ale dočkáte se, půjdou raději do Německa, které uvolnilo pracovní trh a tam dostanou 10 euro/hod. místo 4 euro/hod. u nás a nebudou muset makat 6-7 dní v týdnu, ale jen 5.

 19. Sundejte platy a fabriky můžete zavřít. Vláda s tim nemá co dělat, ta určuje minimálku a za tu nikdo v těchto podnicích nedělá. Mimochodem zajímavé, že tento negativní článek je jen tady.

 20. Podle očekávání zase došlo na slova znalců poměrů v ČR. Neopodstatnělý a dětinský jásot nad nepatrnými dílčími hospodářskými úspěchy opět vystřídal pád.
  Český průmysl šel do ponoru ihned, jak do začali řídit Havlovi ,,odborníci“.
  Od té doby jdeme od zdi ke zdi a můžeme jen s nostalgií vzpomínat na plánovanou
  komunistickou výrobu. Bez dovozu ze zahraničí bychom nebyli souběstatční už asi v ničem.
  Proto se hospodářští a ekonomičtí diletanti snaží svou neschopnost svalit na hospodářské potíže v zahraničí, podobně jak to dělali komunisté, kteří jakýkoliv svůj neúspěch označili za imperialistickou diverzi. Jedním z největších nepřátel rozvoje komunistického hospodaření bylo označováno také čtvero ročnch období.
  Český průmysl prý doplácí z velké části na neblahý zahraniční vývoj. Není to pravda.
  Kdyby ho vedli skuteční odborníci a ne různí dobrodruhové a zločinci, byl by zdravější a odolnější.

 21. Zcela souhlasím s P.F.D., dovolím si ale doplnit názor o jednu vsuvku: Je-li česká ekonomika tak závislá na nízkých mzdových nákladech, že na ono drobné zvýšení mezd v předchozích 2 letech po desetileté stagnaci bať snižování reaguje neschopností udržet svůj vývoj, pak je nanejvýš potřeba pročistit trh a ty firmy, které dokáží vyrábět jen proto, že jsou levnější, než ta nejlevnější asijská konkurence, nechat konečně zkrachovat a jejich pracovníky zaměstnat ve firmách, které dokáží i něco jiného, než podrážet ceny.
  P.S. Je věcí k zamyšlení, že někteří novodobí podnikatelé dokázali za 20 – 25 let vytvořit vlastní majetky mnohdy přesahující desítky a stovky let budované majetky konkurentů na západ od našich hranic, kteří ovšem dokáží fungovat i dnes, kdy jejich zaměstnanci berou násobky českých mezd…

 22. Já tomu přestávám rozumět,po jedné stránce čtu že se bude nebo propouští ze zaměstnání a z dalšího článku vyplývá že podniky nemají dostatek zaměstnanců,tak že potřebují cizince aby dodali agentury…

 23. Ano p.Kovanda je kovaný odborník,pokud máme konkurovat jen cenou a ne technologickou vyspělostí nebo kvalitou,tak se z toho bordelu tady nevyhrabeme, on Kovanda myslí,že by Češi asi opravdu měli dělat zadarmo,je to stejný případ jako Gazdík, ten pro změnu kritizuje zrušení karenční doby,hlavně že poslanci berou za to své nic nedělání 100% už od prvního dne ;-))

 24. Ať děláte co děláte tak my Češi jsme malý národ a ekonomika, proto se nikdy nedostaneme na úroveň třeba Německa. Někdo namítne, že je tu třeba Norsko, no ale to má hafo ropy a politici tam nedovolí rozkrádání. Takže si dovolím jen takou moji malou poznámečku: Spravedlnost není, nebyla a nebude, a čím dříve to pochopíš tím lépe se ti bude žít.

 25. Tak to znamená,že všichni pracují za minimální mzdu?Zvyšovala se totiž jen minimální mzda a mzda státním zaměstnacům.Ti co pracují u soukromníka za 15 tis. čistého mají pořád stejně.Důvod úpadku výroby bude spíš z toho,že trh je nasycený a výrobky nemá kdo nakupovat.Leda vozit do Afriky,tak ještě je volný trh,ale tak vozit jim to tam zadarmo.

  • nasycený trh je dávno ale kupní síla je nízká…Kdyby jste si vydělával tak aby jste mohl sám platit průměrný nájem,životní potřeby a 1/5 platu vám zbyla tak budete utrácet a „kolo“ systému bude fungovat. Jenže když stěží poplatíte co musíte tak to málo šušníte na horší časy a těžko si koupíte to co ve vedlejším městě vyrobí Jarda:-) a tak dál a dál…

 26. Nevim,kde berete tyto informace,jsem z Děčína a jen na Ústecké ulici jsou tři hodně velké firmy,které mají velký nedostatek lidí a přijímají(pochopitelně ne cikány,černochy a arabáče) ale kvalitní lidi.
  A pisálek Jindra 2.2. -5:30 kecá o p.Babišovi hovadiny z hladu.

 27. Hoši, to jste měli pochopit dávno /už při cinkání klíčů/, že staré české přísloví praví : Jak si kdo ustele, tak si mu tam 2. snaží lehnout. Když byl Zeman premiérem, tak na otázku, kdy doženeme Západ odpověděl podle pravdy : Nikdy.

 28. Obyčejný člověk dře mnohem více než člověk na západ od nás a to za mrský peníz,tak kde je chyba? Je to v nás nebo ve státní správě a vedení podniků.Svůj názor si udělejte sami.

 29. Rád bych věděl, kam na ta moudra chodíte, můj průmyslový zaměstnavatel mi za každého nového kolegu stále nabízí peníze, ale nejsou lidi…

 30. Teď když máme, co jsme chtěli, do rachoty zvesela!
  Ať těm, kteří za nás mřeli,
  žádný hanbu nedělá.

  Ref.: Vyhrňme si rukávy, když se kola zastaví, hej rup! Hola hej! Hej rup!
  Hola hej! Do práce se dej!
  Hubu utře, kdo se válí,
  republika práce je;
  tomu čest, kdo nezahálí,
  ten je její naděje.
  Ref.:
  Makat není otročina,
  která spadla na tebe.
  Dneska, chlapci, to je jiná –
  dnes děláme pro sebe!
  Ref.:

 31. Kdybychom se stali Macaem EU,tak máme zisky a nikdy žádný pokles.Lidi u nás hazard mají rádi a průmysl v tak malé zemi je jen na to,aby byl ve vleku velkých států a jejich vydírání.A tedy neustých krizí a sociálních otřesů.

 32. Růst mezd,ale u koho?Fotbalista týdně 28 melounů,ostatní sportovci a nejen oni radši prachy odvezou a daní v cizině,eurokomisaři usínající u notebuku meloun,poslanecké kantýny,kšefty bokem,odkloňování a příspěvky na kdeco ………..A že dělňasové dostanou nějakou šušeň na víc?proč ne,taky snad chtějí žít a nakonec se krize svede na ty nejmenší bambuly…A ať si to skusí někdo podnikat,odvody za za městnance,daně,byrokracie,mýto.Zbydou Vám jen trenky……a kde tedy jsou ty peníze?Něco tady u nás v Kocourkově nehraje……..A ti ze solárka a inženýři ze zahraničí ,kteří nikdy nepracovali a pracovat nebudou a budou mít důchod větší než Ti co pracovali se Vám za bukem někde smějí……..Čechy,podivná to krajina……….

 33. Pouze drina je dneska k nicemu. Drinu si muzou dovolit obyvatele zeme 3. Sveta. U nas se proste musi na praci efektivne. Taky spousta lidi ze socialistickych pracantu nemaji sebeduveru a sami si nereknou o zvyseni platu. Ja si reknu jednou za 2 roky a vzdycky dostanu cca 10%. Starsi a zkusenejsi kolegove si stezuji, ze 10 let
  nedostali nic, ale pres svoji hrdost-bojacnost s tim na svetlo nejdou, ikdyz jim clovek poradi. Stejne si nakonec reknou prdim nato a radsi na truc snizi vykonost. Uz jsem to s nimi vzdal, ale stve me to.

 34. Konečně na ně došlo podvodníky s emisemi. Vše jste vsadili na jedno odvětví průmyslu- auta vážení čeští politici a poslanci. Už ta jejich smradlavá vozidla s hrozným designem VW nechtějí ani Čínani kupovat. A nesvádějte to na Anglány.
  Spíše Německo kýchne a Česko umře, tak jste nás s nimi, z vlastní blbosti a za cizí peníze, ekonomicky provázali.

 35. Běžte do čerta,pisálkové…Tohle už prorokujete 2 roky…Snad vám to někdy vyjde…Jste horší,jako předpověď počasí…

 36. Ty články tady jsou neuvěřitelné!!!! Pak se dovíte, ale někde jinde, že Francouzi mají důchody ve výši 80% své mzdy, strojvůdci a řidiči v metru chodí do důchodu v 50 letech, stejně jako v dalších 42 oborech a že důchod třeba toho řidiče z metra je 3700 euro měsíčně!!! To je na naše cca 90 000 Kč!!! To já nemám s manželem dohromady ani za 3 měsíce!!!! A Francouzi stávkují!!! Nám neustále všechno zdražují, odchod do důchodu v 65 letech a nikdo ani necekne!!! Každý národ prý má takovou vládu, jakou si zaslouží…. Takže rezavé vidle od hnoje a na ně!!!!!

 37. Je mi z tohohle státu a ze všech lží k normálním lidem, čím dál tím více smutno…. (Na zvracení)

  Ale ono to jednoho dne nedopadne dobře. A lidi našt…rete natolik, že si vezmou spravedlnost do svých rukou.

 38. Nicméně Hitler nás prokoul a dle jeho slov jsme a budeme pod diktátem toho, kdo si zamane… Jeho Citát; „Čech je jako cyklista, nahoře shrbený, ale dole neustále šlape…“

 39. Přílišná závislost na zajetých kolejích konzervativního myšlení firem a investorů, auta = jistota. A přitom jsou i jiné strojně výrobní obory , kde pro změnu můžeme hrát prim. A bez konkurence. A „zelené“ a moderní , a pro všechny. Už je čas, zase jít vlastní cestou.

 40. Za vše může pan Středula a jeho šílená a štvavá kampaň. Dosáhne jedině toho, že se jako země staneme nekonkurenceschopnými a vše se přesune jinam. Jeho populistické výroky spustili neuvěřitelnou inflační spirálu, která naši zemi ničí a přivádí do chudoby. A přitom stačí poslouchat základní ekonomická pravidla: vyšší mzdy = vyšší výrobní náklady = vyšší cenová hladina = vyšší nekonkurenceschopnost. Všechno špatně.

 41. „český průmysl se propadá do mizérie“ To jako nemají číslo na Andreje? Stačí mu brnknout a on to prostě zařídí! A bude LÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍP!

 42. Konečně přišla ta krize, kdy větší se stane větším, protože menší je zlikvidován. Administrativně, vazbami závislostí to také jde, ale pomaleji, proto je ta krize také všemožně podporována mocnými /většími/. Lépe se vládne obyvatelstvu závislém na dávkách a menším počtu svobodných, samostatně uvažujícím občanům neovlivněným protěžovanými směry v médiích.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Izrael prodá Jordánsku 50 miliard litrů vody

Nedostatek pitné vody komplikuje životy lidí ve více regionech na světě. V budoucnu se může stát příčinou masové migrace. Z těchto důvodů je vhodné podporovat rozvoj technologií na odsolování mořské vody.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru